Pomozte křesťanům z Číny, nepodporujte totalitní praktiky, vyzvaly vládu církve

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 9. 2016 8:28
Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. Sedm desítek Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledováni z náboženských důvodů, uvedly křesťanské církve ve společném prohlášení.
Foto: Flickr

Praha - Už více než rok čeká skupina občanů Číny na vyřízení své žádosti o azyl v Česku. Předsednictvo Ekumenické rady církví teď vyzvalo vládu, aby jim ho urychleně poskytla.

Čínských křesťanů je v České republice zhruba sedmdesát.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že v právním státě rozhodují o azylu úředníci, ne předseda vlády či ministr vnitra. Prodloužená lhůta podle něj zřejmě souvisí s nutností úřadů shromáždit dostatek informací.

Žádosti jsou posuzovány individuálně, nerozhoduje se o skupině. "Ke všem přistupujeme stejně, je třeba vycházet z azylového zákona," zdůraznil.

"Jako ti, kdo zažili komunistický režim v tehdejším Československu, stejně jako nadvládu jedné strany nad činností církví, žádáme, aby se Česká republika nepodílela na, byť nepřímé, podpoře totalitních praktik a potlačování náboženské svobody skupin a jednotlivců," reaguje v prohlášení vedení Ekumenické rady církví, která se dlouhodobě zabývá situací pronásledovaných křesťanů ve světě.

Ekumenická rada církví sdružuje 11 křesťanských církví, jejími členy jsou mimo jiné Československá církev husitská, Českobratrská církev evangelická či pravoslavná církev. Přidruženým členem je římskokatolická církev, pozorovateli jsou například Církev adventistů sedmého dne, Federace židovských obcí v České republice či Armáda spásy.

Pokud by ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva, upozornilo před časem Aktuálně.cz.

První skupinka deseti čínských křesťanů přišla do Česka loni v září, dalších 60 v první polovině letošního roku. Křesťané z Číny čekají v zařízeních pro běžence v Havířově a Kostelci nad Orlicí.

Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců.

Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

 

Právě se děje

Další zprávy