Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo mít širší dopad na další kauzy. "Konkrétnější vymezení takové specifické formy týrání lze považovat za potřebné i z hlediska usměrnění další aplikační praxe," stojí v Zemanově dovolání.
Okresní soud ve Svitavách ženu loni nejprve uznal vinnou z týrání svěřené osoby i ohrožování výchovy dítěte. S dcerou si vytvářela pevnou, až symbiotickou vazbu, a to i v situaci, kdy měla být svěřena otci.
Výsledkem byla patologická fixace na matku a výrazně záporný vztah k otci. Situace poznamenala citový vývoj dcerky, která byla dokonce hospitalizovaná. Vyhrožovala totiž sebepoškozením v případě předání do péče otce.
Svitavský soud matce uložil dva roky vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Pardubická pobočka krajského soudu ale ženu v odvolacím řízení zprostila obžaloby, nejde prý o trestný čin. Stejný verdikt zopakoval krajský soud i poté, co mu Nejvyšší soud už jednou nařídil, aby rozhodoval znovu.
Krajský soud konstatoval, že situace, kdy jeden z rodičů manipuluje dítě vůči druhému, nejsou nikterak výjimečné. Řeší se v opatrovnickém řízení, případně za pomoci psychologů nebo orgánů sociální ochrany mládeže. Jen výjimečně je řešením trestní právo.
Týrání a ohrožování výchovy
Podle nejvyššího státního zástupce se však žena dopustila jak týrání, tak ohrožování výchovy. "Obviněná si počínala zcela cíleně, když v dceři vzbuzovala negativní pocity vůči jejímu otci, a cíleně tyto negativní emoce utvrzovala. Takovým jednáním přitom nejenže sledovala nedovolený záměr omezit či vyloučit styk otce s nezletilou, ale musela si být nutně vědoma, že tím v psychosociální sféře nezletilé vyvolá negativní následky," stojí v dovolání.
Zeman požádal Nejvyšší soud, aby případ ještě jednou vrátil ke krajskému soudu. Z dovolání plyne, že dítě je nyní v péči otce.