Rozdíly v míře důvěry ve vybrané instituce není velký. U všech těchto institucí také převažuje podíl lidí, kteří jim věří, nad těmi, kteří úřadům vyjadřují nedůvěru. Nejvyšší podíl důvěry má v průzkumech Centra pro výzkum veřejného mínění dlouhodobě Ústavní soud, kterému aktuálně vyjádřilo důvěru 57 procent lidí. Naopak nejméně dotázaných - 42 procent - důvěřuje Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Tento úřad, který se zabývá ochranou Česka před kybernetickými útoky, je ze zmíněných institucí nejmladší. Vznikl až v roce 2017.
K nejdůvěryhodnějším institucím se kromě Ústavního soudu řadí ještě Nejvyšší kontrolní úřad s 54 procenty a veřejný ochránce práv s 53 procenty. Méně než polovina dotázaných důvěřuje kromě Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost také Nejvyššímu státnímu zastupitelství s 48 procenty a Bezpečnostní informační službě (BIS) s 46 procenty.
Podíl nedůvěry se u úřadů zařazených do průzkumu pohyboval zhruba od jedné čtvrtiny po jednu třetinu dotázaných. Důvěru vyjadřují těmto úřadům častěji lidé, kteří důvěřují také prezidentovi, vládě, parlamentu či samosprávám. Ve srovnání s předchozími průzkumy se poměr důvěry a nedůvěry u žádné ze zařazených institucí výrazněji nezměnil.
Průzkum se ale konal předtím, než prezident Zeman obvinil v neděli 22. srpna v rozhovoru pro server Blesk.cz Bezpečnostní informační službu z odposlouchávání pracovníků Hradu. Zeman tvrdí, že BIS odposlouchávala lidi v jeho okolí a že premiér Andrej Babiš (ANO) hlavě státu řekl, že odposlechy nechal zastavit. Babiš to následně popřel.
Pověřený ředitel BIS Michal Koudelka kvůli tomu ve čtvrtek předstoupil před sněmovní kontrolní komisi, které řekl, že za dobu jeho působení ve funkci nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů. Komise se po jednání usnesla, že neexistují žádné indicie o tom, že by BIS použila odposlechy v rozporu se zákonem.
Zeman kritizuje BIS a jejího šéfa Koudelku dlouhodobě a opakovaně odmítá návrhy vlády na povýšení Koudelky do generálské hodnosti. Důvěra Čechů v BIS je ale v posledních letech několikanásobně vyšší než v minulosti. Například v roce 1999 důvěřovalo BIS podle průzkumů CVVM pouze 13 procent lidí a v roce 2004 pak 19 procent. V roce 2019 už kontrarozvědce věřila podobně jako letos skoro polovina dotázaných.
Průzkum provádělo CVVM od 26. června do 11. července. Zúčastnilo se ho 904 obyvatel České republiky starších 15 let.