Brno - V areálu Univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně Bohunicích je od dnešního dne veřejnosti přístupná nová budova Moravského zemského archivu.
Stavba za 692 milionů přinese zázemí, kterého se dnes největší archiv v České republice dožadoval už téměř šedesát let.
"Je to archiv důstojný 21. století," prohlásil náměstek ministra vnitra Milan Zajíček. Vnitro Moravský zemský archiv přímo řídí.
Moravský zemský archiv vznikl roku 1839 v Brně jako jeden z nejstarších společenskovědních ústavů na Moravě a byl předchůdcem akademických a univerzitních vědeckých pracovišť.
Historie Moravského zemského archívu
- Zřízen v roce 1839 v Brně.
- V roce 1907 získal prostory na Žerotínově náměstí.
- Už ve 30. létech se prostory ukázaly jako nedostačující.
- Po druhé světové válce mělo situaci vyřešit přidělení části zámku v Moravském Krumlově.
- V roce 1948 žádal archív vybudování nové budovy. Žádost byla zamítnuta.
- V rámci reformy veřejné správy v roce 2002 převzal archív 15 okresních archívů a stal se největším v zemi.
- V roce 2003 rozhodla vláda o výstavbě nové budovy.
Osmdesát kilometrů dokumentů
Celkem osmdesát kilometrů archiválií bude ukryto v železobetonové devítipatrové depozitní části, ke které přiléhá šestipodlažní badatelská část z oceli a skla. Vedle zvýšené kapacity badatelny a plochy pro archiválie disponuje komplex nejmodernějšími technologiemi pro uskladnění a ochranu archivních dokumentů.
Díky nové budově již skončí období konzervačních záchranných procedur a provizorních uskladnění archivů.
Nové centrum zlepší práci archivářů i jejich pracovní podmínky, protože leckdy pracovali ve zdravíškodlivém prostředí. Pracovní dny trávili i manuální činností, která je zdržovala od vlastního bádání.
Dřívější badatelna měla kapacitu pouze 51 míst a bylo nutné zavést systém rezervací, od kterého se může nyní opustit. Vnitřní počítačová síť s okresními archivy, klimatizace, kompaktní regály či postupná digitalizace archivních materiálů umožňují Moravskému zemskému archivu stát se moderním informačním centrem i v mezinárodním měřítku.
Soudy by nemohly pracovat
"Je to vynikající krok k uchování největšího bohatství, které Morava a Slezsko vůbec mají," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.
Archiv se výrazně podílí na vyhledávání dokladů k soudní i morální rehabilitaci za nezákonné jednání, křivdy a šikany komunistického režimu. Je také nezbytným zdrojem informací k vyřízení restitucí, jsou v něm podklady pro spory o státní občanství, válečné persekuce včetně holocaustu a nuceného nasazení a podobně.
V následujících dnech čeká pracovníky archivu stěhování a ošetření archivních fondů z bývalého centra na Žerotínově náměstí, které zaplní budovu ze tří čtvrtin.
Prostory na Žerotínově náměstí budou využity pro úředníky samosprávy. Kus historie tam však zůstane zachován. Místnost, kde byl po dobu jednoho století skladován nejvzácnější exponát archivu - Moravské zemské desky, bude označena jako památná.