Nejoblíbenějším učitelem je chemikář Jan Flídr z Dvora Králové. Ukončil ženskou nadvládu

ČTK Markéta Hronová ČTK, Markéta Hronová
Aktualizováno 18. 3. 2016 17:08
Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Jan Flídr ze Základní školy 5. května ve Dvoře Králové nad Labem, kde učí přírodopis a chemii. Flídr na trůnu vystřídal Hanu Pacíkovou ze střední a vyšší odborné policejní školy v Holešově a ukončil ženskou nadvládu v této anketě, která trvala tři roky. Ámosem sympaťákem v hlasování na internetu se stal Michal Pospíšil ze Základní školy U tenisu v Přerově.
Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku převzal v Praze Jan Flídr ze ZŠ ve Dvoře Králové (uprostřed).
Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku převzal v Praze Jan Flídr ze ZŠ ve Dvoře Králové (uprostřed). | Foto: Martin Svozílek

Praha - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Jan Flídr ze Základní školy 5. května ve Dvoře Králové nad Labem. U dětí zvítězila Alena Michálková ze ZŠ a MŠ Černovice, která získala korunu pro Dětského Ámose.

Flídr na trůnu vystřídal Hanu Pacíkovou ze střední a vyšší odborné policejní školy v Holešově a ukončil ženskou nadvládu v této anketě, která trvala tři roky. Ámosem sympaťákem v hlasování na internetu se stal Michal Pospíšil ze Základní školy U tenisu v Přerově.

Máme sice soutěž Zlatý Amos, máme velmi dobré kantorky a kantory, ale stát na ně dlouhá léta z výšky kašle.
Máme sice soutěž Zlatý Amos, máme velmi dobré kantorky a kantory, ale stát na ně dlouhá léta z výšky kašle. | Foto: Aktuálně.cz

Devětadvacetiletý učitel přírodopisu a chemie začal na Základní škole 5. května ve Dvoře Králové nad Labem učit před třemi lety.

"Je to ocenění naší práce. Strašně si vážím této soutěže, která pedagogy vyzdvihuje, protože v dnešní době se ve společnosti setkáváme spíš s opakem," říká Flídr v reakci na své zvolení Zlatým Ámosem 2016.

Porotě se představil rapovou písní o sobě, své třídě a škole. Když měl minutu na to, aby publikum něco naučil, spojil obrázek vola a psa, z čehož vznikl Vulpes vulpes, což je latinsky liška obecná.

Při volné disciplíně sehrál společně se svými žáky scénku přijímání do nebe. Porota složená z Jana Ámose Komenského, svatého Petra, Marie Terezie a čerta rozhodovala o tom, jestli může jít do nebe, nebo bude poslán do pekla.

V ní na sebe mimo jiné prozradil, že se zúčastnil soutěže v pojídání knedlíků či že odnaučil některé své žáky pít kolu.

Snažím se děti v hodinách pobavit i něco naučit, říká Zlatý Ámos

"Myslím, že jsem porotu zaujal tím, že naše scénky byly zábavné a zároveň měly nějakou ideu," říká Flídr. O to stejné se snaží i ve svých hodinách.

"Chci, aby hodiny byly pro žáky zajímavé, aby to nebylo jen tak, že si tam něco odvykládám a tím to pro mě končí. Snažím se, aby děti odcházely z hodiny pobavené a s nějakými vědomostmi," uvedl krátce po svém vítězství.

Dětem se snaží učivo přiblížit nejrůznějšími rekvizitami, které si do hodin nosí, a výklad prokládá různými historkami. "Snažím se, aby si z hodin odnesly něco zajímavého i děti, které třeba tento předmět nebaví. Aby si v něm našly kousek něčeho zajímavého," popisuje svůj recept na úspěch.

K práci kantora ho motivoval jeho vlastní učitel z jaroměřského gymnázia Pavel Šimek. Od svých žáků dostal nominaci na Zlatého Ámose jako vánoční dárek. "Pan učitel je skvělej. Vtipnej, je s ním sranda, naučí. Vysvětlí nám to vtipně, zábavně, takže si to víc zapamatujeme," říká jeho nadšená žačka Natálie Semeniuková.

Víc než pět desítek nominací

Z více než pěti desítek nominací do finále postoupili ještě Lenka Fréharová ze ZŠ B. Němcové v Zábřehu, Ivo Hasala ze ZŠ a Gymnázia Vítkov a Zuzana Štočková ze ZŠ Praha-Vinoř. Všichni plnili čtyři úkoly. Museli v jedné minutě představit svou školu, ukázat, jak je znají jejich žáci, za vyučovací minutu něco publikum naučit a ve volné disciplíně prokázat souhru se svými žáky.

Partneři ankety vybírali vítěze doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministerstvo školství jako nejoblíbenější učitelku českého jazyka zvolilo Barboru Schneiderovou ze ZŠ a MŠ Žalany na Teplicku.

Matematickým Ámosem, kterého vybíralo ministerstvo průmyslu a obchodu, se stal Ondřej Machů z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Ámosem chemikářem je Miroslav Pražienka ze soukromé školy PORG v Praze a Ámosem fyzikářem Jaroslav Reichl ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky.

 

Právě se děje

Další zprávy