Praha – Dvojici nejcennějších poštovních známek na světě, modrého a červeného Mauricia, poprvé v historii získal český vlastník. Koupil je zatím neznámý český investor. Informaci potvrdil Hospodářským novinám (HN) soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele.
Cena nebyla prozatím oficiálně zveřejněna, podle znalců se pohybuje kolem několika milionů dolarů. Poslední známý prodejce za modrého Mauricia totiž v roce 2011 utržil 1,7 milionu dolarů. "Můj odhad je kolem sta milionů korun. Cena jistě není daleko od toho," řekl Kopřiva.
Filatelistický poklad nezůstane skryt ani očím veřejnosti. Jeho nový majitel se totiž rozhodl ukázat obě známky v rámci výstavy Praga 2018.
Nejen kupec, ale také prodejce prozatím zůstává neznámý. Kopřiva však uvedl, že by mohlo jít o někoho z britského prostředí, neboť dohoda o prodeji se uskutečnila v Anglii.
Podle něj svědčí výše částky, kterou Čech za oba Mauricie dal, o rostoucím zájmu o alternativní investice. "Je to signál, že přišly nejisté doby. Ceny rarit míří v poslední době jednoznačně vzhůru. Když bohatí lidé vycítí, že se blíží problémy, poptávka po známkách roste," řekl HN František Beneš, předseda komise znalců Svazu českých filatelistů.
Známky modrý a červený Mauricius byly vydány jako první poštovní známky v britské koloniální říši mimo samotnou Británii, na stejnojmenném ostrově v Indickém oceánu. Pocházejí z roku 1847. Filatelisté však objevili jejich jedinečnost až později, když si všimli známek s neobvyklým nápisem Post Office (Poštovní úřad).
Postupně se objevilo několik exemplářů jednopencových červených a dvoupencových modrých známek, které jsou hodnotnější. Na celém světě je doloženo pouze 11 kusů modrých známek "Mauritius Post Office", z toho nejméně šest vlastní muzejní instituce v Británii, Německu, Švédsku, na Mauriciu a v Nizozemsku. Dva další modré Mauricie zřejmě vlastní soukromí sběratelé z Německa.