V jednom ze svitavských supermarketů byl ve čtvrtek ráno tradiční předvánoční shon, ale starosta města David Šimek (nestraníci) byl v červeném tričku přesto k nepřehlédnutí. S letákem v ruce se snažil promluvit s co nejvíce lidmi.
"Žádám tu obyvatele města, aby všem lidem, kteří u obchodních řetězců žebrají o nějaký příspěvek, tak aby jim ho nedávali," vysvětlil svůj úkol pro Aktuálně.cz.
Finanční podpora bezdomovců může pro někoho znamenat dobrý skutek, ale z hlediska účinnosti je to podle města jinak. "Bezdomovci tyto finanční prostředky využívají k tomu, aby si koupili alkohol, ne jídlo," uvedl mluvčí města Svitavy Jiří Johanides.
Na letácích, které místní politici spolu se sociálními pracovníky rozdávali, bylo proto jiné doporučení: "Aby nepřizpůsobivým lidem raději předávali kontakt na sociální pracovníky a domlouvali jim, že jsou i jiné možnosti, jak si zlepšit životní úroveň," řekl Johanides.
Pokud lidé přesto chtějí pomoct přímo, mají bezdomovcům místo peněz darovat teplé oblečení nebo jídlo. Město akci konzultovalo s odborníky, kteří se mezi sociálně slabšími pohybují.
Sprcha až třikrát týdně
Svitavy nedávno otevřely nové středisko Šance. "Můžou se tam třikrát týdně osprchovat zdarma a mají možnost noclehu. Je tam denní místo, kde mohou být v teple, dostanou teplé oblečení, mohou si tam i vyprat," popsal Johanides nové centrum.
O nocleh v centru je zájem. V současnosti bývá obsazeno asi 90 procent devatenáctimístné kapacity. Tu chce město ještě rozšířit, zvláště kvůli přicházejícím mrazům. "Bezdomovci, kteří mají zájem, ale samozřejmě musí splňovat podmínky. Nemohou mít nadýcháno více než 0,5 promile v krvi," dodal mluvčí.
Pomoc lidem bez domova má jeden háček. "Podmínkou je, že se zájemci o ubytování v centru zapojí do pracovního procesu a budou zpět pro město pracovat," doplnil starosta Šimek.
Krom nové pracovní síly, která bude na oplátku zvelebovat město, si vedení města od akce slibuje zvýšení bezpečnosti na území Svitav. "V loňském roce svitavská policie řešila přes devadesát případů, kdy lidé znečišťovali veřejné prostranství nebo nějakým způsobem obtěžovali lidi," uvedl starosta.
Zastupitelstvo také ve středu schválilo novou vyhlášku, která zakazuje pít alkoholické nápoje na místech, kde se podle statistik místní policie sociálně slabí často zdržují. "Bezdomovci seděli na náměstí a pili alkohol, ale neporušovali žádnou z vyhlášek. Policie tedy neměla žádný nástroj, jak je umravnit. S touto vyhláškou se to mění," popsal Johanides.
Mezi zařazená místa patří náměstí Míru a prostory před některými obchodními domy. Vyhláška se měla původně týkat vlakového nádraží, na to se ale z důvodu platného drážního zákona vztahovat nemůže.