Nechoďte na pohřby obětí eboly, varuje české ministerstvo

ČTK ČTK
5. 8. 2014 14:19
Ministr Němeček ujistil, že riziko závažné epidemie eboly pro občany ČR je minimální.
Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého.
Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo zdravotnictví na svém webu zveřejnilo leták s informacemi o ebole, jíž v západní Africe podlehlo 826 lidí. Leták pro cestující s údaji o tom, jak se nemoc přenáší a jak se chránit před nákazou, bude na letištích v Praze a Brně a v cestovních kancelářích.

O situaci v úterý jednali ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) a hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Ministr zdůraznil, že riziko závažné epidemie eboly pro občany ČR je minimální.

"Opatření, která ministerstvo v současnosti zajišťuje, fungují a já na komplexní posouzení svolávám na středu ústřední epidemiologickou komisi, která znovu bude o situaci jednat, především budou prověřeny všechny komunikační kanály a spolupráce mezi různými institucemi," řekl Němeček.

Opatření vycházejí z toho, že nejpravděpodobnějším místem nákazy by mohla být paluba letadla, které by nemocného přivezlo, a pak také zdravotnické zařízení, kam by se člověk s podezřelými obtížemi dostavil.

Pro obě tyto varianty jsou zpracovány postupy, včetně zapojení hygienické služby a jednotlivých složek integrovaného systému. Nemocní by byli v péči infekční kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce.

Nyní se ministerstvo podle Valenty zaměří na informovanost lidí. Z letáku se dozvědí, že v současné době je hlášena epidemie krvácivé horečky v západoafrických zemích Guinea, Libérie a Sierra Leone a že jde o závažné infekční onemocnění, které ve více než polovině případů končí smrtí.

Nákaza hrozí od opic či netopýrů

Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého. Valenta proto varoval před účastí na pohřbech v postižených zemích. Nemoc se šíří také pohlavním stykem s bývalým pacientem, a to i několik týdnů po jeho vyléčení.

Nákaza hrozí i od volně žijících zvířat, jako jsou opice, netopýři či antilopy. Je tedy doporučeno nejíst maso z buše a nechodit do netopýřích jeskyní.

Po příjezdu z rizikových oblastí by každý měl sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se do tří týdnů objeví horečka, nevysvětlitelná únava, bolesti svalů, hlavy, v krku, průjem, zvracení a krvácení, je nutné lékařské vyšetření. Pokud tyto obtíže pocítí cestující na palubě letadla, měl by to nahlásit personálu. Pokud je pocítí na letišti, má ihned vyhledat stálou zdravotnickou službu na letišti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy