Nechoďte na pohřby obětí eboly, varuje české ministerstvo

ČTK ČTK
5. 8. 2014 14:19
Ministr Němeček ujistil, že riziko závažné epidemie eboly pro občany ČR je minimální.
Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého.
Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo zdravotnictví na svém webu zveřejnilo leták s informacemi o ebole, jíž v západní Africe podlehlo 826 lidí. Leták pro cestující s údaji o tom, jak se nemoc přenáší a jak se chránit před nákazou, bude na letištích v Praze a Brně a v cestovních kancelářích.

O situaci v úterý jednali ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) a hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Ministr zdůraznil, že riziko závažné epidemie eboly pro občany ČR je minimální.

"Opatření, která ministerstvo v současnosti zajišťuje, fungují a já na komplexní posouzení svolávám na středu ústřední epidemiologickou komisi, která znovu bude o situaci jednat, především budou prověřeny všechny komunikační kanály a spolupráce mezi různými institucemi," řekl Němeček.

Opatření vycházejí z toho, že nejpravděpodobnějším místem nákazy by mohla být paluba letadla, které by nemocného přivezlo, a pak také zdravotnické zařízení, kam by se člověk s podezřelými obtížemi dostavil.

Pro obě tyto varianty jsou zpracovány postupy, včetně zapojení hygienické služby a jednotlivých složek integrovaného systému. Nemocní by byli v péči infekční kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce.

Nyní se ministerstvo podle Valenty zaměří na informovanost lidí. Z letáku se dozvědí, že v současné době je hlášena epidemie krvácivé horečky v západoafrických zemích Guinea, Libérie a Sierra Leone a že jde o závažné infekční onemocnění, které ve více než polovině případů končí smrtí.

Nákaza hrozí od opic či netopýrů

Infekce se přenáší kontaktem s krví, močí, slinami a dalšími tělesnými tekutinami od nemocného či mrtvého. Valenta proto varoval před účastí na pohřbech v postižených zemích. Nemoc se šíří také pohlavním stykem s bývalým pacientem, a to i několik týdnů po jeho vyléčení.

Nákaza hrozí i od volně žijících zvířat, jako jsou opice, netopýři či antilopy. Je tedy doporučeno nejíst maso z buše a nechodit do netopýřích jeskyní.

Po příjezdu z rizikových oblastí by každý měl sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se do tří týdnů objeví horečka, nevysvětlitelná únava, bolesti svalů, hlavy, v krku, průjem, zvracení a krvácení, je nutné lékařské vyšetření. Pokud tyto obtíže pocítí cestující na palubě letadla, měl by to nahlásit personálu. Pokud je pocítí na letišti, má ihned vyhledat stálou zdravotnickou službu na letišti.

 

Právě se děje

Další zprávy