Ebola v Africe řádí dál, Nigérie hlásí druhého nakaženého

ČTK ČTK
4. 8. 2014 16:40
Znovu jde o lékaře, který pomáhal nemocným. Virus se teď může šířit geometrickou řadou.
Foto: Reuters

Abuja/Monrovia - Nigerijské úřady v pondělí potvrdily druhý případ nakažení virem eboly v zemi.

Podle agentury AFP se jedná o lékaře, který ošetřoval Liberijce, jenž zákeřné nemoci podlehl na konci července krátce po příletu do největšího nigerijského města Lagosu.

S virovým onemocněním nadále bojují i další západoafrické země. Liberijská vláda také nařídila povinnou kremaci všech obětí eboly.

Reagují tak na rozhodnutí několika úřadů místní samosprávy, které zakázaly pohřbívat mrtvé na území svých obcí.

Těla obětí se tak prý na mnoha místech kupila a stávala se nebezpečnými pro své okolí.

Nakažený nigerijský lékař údajně ošetřoval Patricka Sawyera, čtyřicetiletého Liberijce s americkým občanstvím, který přiletěl 20. července do Lagosu, na letišti zkolaboval a po pěti dnech v nemocnici zemřel.

Nigerijská vláda následně zakázala letecké společnosti do země létat, protože údajně zanedbala bezpečnostní opatření. V sobotu však lety opět povolila. ASKY Airlines mezitím zrušily všechny spoje do Libérie, Sierry Leone a Guineje.

Ještě v sobotu nigerijské ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že dva pacienti, kteří byli od pátku v karanténě, ebolu nemají.

Zůstali prý ale spolu s dalšími 69 lidmi, kteří přišli se Sawyerem do kontaktu, v lagoské nemocnici na pozorování. Mezi nimi byl podle AFP pravděpodobně také lékař, u nějž se nakonec podezření potvrdilo.

Spojené státy mezitím oznámily, že do západní Afriky do měsíce vyšlou přinejmenším 50 zdravotnických expertů, kteří se zde zapojí do boje proti virovému onemocnění.

Podle šéfa Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thomase Friedena je zastavení nemoci u zdroje v Africe nejlepší možností, jak před ní uchránit i samotné Američany.

V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. V úterý by do USA měla odletět i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z minulého týdne stoupl v západní Africe počet obětí krvácivé horečky způsobené virem eboly na více než 730. Celkem WHO eviduje už více než 1300 případů nákazy ebolou.

Virové onemocnění způsobuje vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na něj je vysoká. Současná epidemie vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se i do Sierry Leone a Libérie. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

 

Právě se děje

Další zprávy