Pospíšil: TOP 09 má problém, odcházejí nám členové. Kalouska nechci upozadit, ale doplňovat

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 26. 11. 2017 19:34
Po osmi letech od založení TOP 09 přestává být Miroslav Kalousek ústřední postavou strany. V čele strany, kterou spoluzakládal, ho v neděli nahradil europoslanec Jiří Pospíšil. Delegáti víkendového sjezdu, kteří byli zpočátku skeptičtí k Pospíšilově politické minulosti i angažmá v Evropském parlamentu, mu nakonec dali stejně silný mandát jako před dvěma lety Kalouskovi. "TOP 09 mění vedení, ale nemění směr," slíbil jim za to Pospíšil. "Dál zůstaneme hlavní proevropskou, liberálně demokratickou stranou." A také stranou, s jejíž spoluprací nadále nemůže hnutí ANO počítat.
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: ČTK

Řekl jste, že vaším hlavním cílem a úkolem teď bude získat TOP 09 ztracené voliče. Čím konkrétně k tomu chcete přispět?

Naším velkým problémem je, že nám odcházejí členové. Bohužel jsou kraje, kde naši stranu nereprezentuje ani několik viditelných komunálních politiků, známých regionálních osobností. To je velký problém. Pokud TOP 09 reprezentuje pouze vedení v Praze, pro mnohé voliče je to málo.

Co s tím chcete dělat?

Komunální volby, které jsou před námi, jsou hlavně o osobnostech. My máme několik mimořádně zajímavých komunálních politiků a tito lidé si často v minulosti stěžovali, že s nimi vedení strany příliš nekomunikuje. S těmito lidmi chci začít pracovat. Chci je začít objíždět a chci se s nimi bavit o tom, jak jim vedení strany může pomoct.

Nepřebíráte stranu v jednoduché situaci. Jedním důvodem je postava nyní už emeritního předsedy Miroslava Kalouska, který si teď bude muset v rámci strany najít novou roli. Jaký máte plán, aby vás do budoucna nepřeválcoval a abyste budoucí tváří TOP 09 byl skutečně vy?

Chci mít s Miroslavem Kalouskem dobré vztahy. TOP 09 je jeho dítě. Pokud se strana má rozvíjet, je nutné, aby předseda strany komunikoval a spolupracoval s předsedou poslaneckého klubu. Já pro to udělám maximum. Do budoucna bych byl velmi rád, aby Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg nadále byli viditelnými tvářemi TOP 09. Jsme stranou, ve které je více zajímavých politiků a každý z nich reprezentuje trošku něco jiného. Mojí filozofií není vytěsňovat Miroslava Kalouska, ale spolupracovat s ním. 

Nebudete se mu snažit klást na srdce, aby upozadil své mediální výstupy? Nebudete se snažit hlavní stranická témata komentovat sám?

Z našich několika setkání za poslední dobu mám pocit, že budeme schopni najít společnou cestu. Teď k tomu těžko řeknu něco jiného. Já nechci, aby se Miroslav Kalousek upozadil. On má své voliče. A my vedle jeho voličů musíme oslovit ještě jiné voliče. Do budoucna těch tváří strany bude více.

Myslíte si tedy, že nový přístup vám pomůže získat i voliče, kteří momentálně říkají, že kvůli Miroslavu Kalouskovi je pro ně vaše strana nevolitelná?

Já doufám, že to tak bude. Udělám pro to maximum. A už teď z prvních reakcí mám pocit, to říkám s nadsázkou několik hodin po volbě, že někteří lidé o opětovné podpoře TOP 09 uvažují. Ta strana potřebuje mít lidi, jako je Miroslav Kalousek, a potřebuje mít lidi, jako jsem třeba já, kteří reprezentují trošku jiný styl. Já si myslím, že to může být velmi dobrá symbióza.

Během měsíce jste se z řadového člena stal předsedou celé strany. V minulosti jste byl v ODA a ODS. Jak jste se vypořádal s kritikou, že jste politický turista?

Já svou politickou historii nezakrývám a za nic se v politice nestydím. Myslím, že na ministerstvu spravedlnosti jsem odvedl dobrý kus práce. I mí tehdejší kritici mi dnes říkají, že za mě to byla zlatá éra. Když za mnou přátelé z TOP 09 po posledních volbách přišli, abych kandidoval, řekl jsem: Zvažte to, já nejsem nepopsaný list. Nemám ale za sebou žádný skandál a je za mnou vidět kus práce. Klíčovým argumentem pro mou kandidaturu bylo, že jsem za TOP 09 dvakrát ve volbách kandidoval a vždycky jsem výrazně uspěl. Jinými slovy - voliči TOP 09 moji politickou minulost akceptují a nevidí v tom žádný problém.

V čem chcete navázat na dílo svých předchůdců a v čem naopak ne?

V žádném případě nebudu otáčet loď TOP 09, která pluje směr svoboda a demokracie. Určitě nebudu relativizovat nebezpečí Andreje Babiše, Tomia Okamury a komunistů pro českou politiku. Upouštět od toho, jak TOP 09 varuje před putinovským Ruskem. Programově a ideově se s Miroslavem Kalouskem shoduji. Každý máme svůj styl, můj životní styl je trošku jiný. To může vést k tomu, že topka na jedné straně kontinuálně naváže na práci otců zakladatelů, na druhé straně některé věci budou vypadat trošku jinak.

Hodláte až do skončení mandátu v roce 2018 zůstat europoslancem, ale někteří straníci vám to vyčítají.

Upřímně, nikdo mi to ani v kuloárech do očí neřekl. Myslím si naopak, že pokud se budu věnovat evropské politice a tématům a budu na domácí půdě vysvětlovat, proč je členství v EU pro nás důležité, budu tím lépe naplňovat poslání TOP 09.

Takže hodláte jako předseda TOP 09 a zároveň europoslanec bojovat proti tuzemskému euroskepticismu? 

U nás je pořád taková atmosféra, že do Bruselu odchází politici druhé kategorie nebo politici vysloužilí. Já už nyní dva dny v týdnu pracuji v Česku. Objíždím školy, chodím na besedy a permanentně vysvětluji lidem, co Evropská unie přináší. V Čechách je obecně málo politiků, kteří by měli evropskou agendu jako důležité téma a vysvětlovali, proč je důležité být v Evropské unii. Tohle není totiž populární vysvětlovat, jednodušší je na Evropu permanentně nadávat.

Českým europoslancům se často vyčítá, že se dostatečně neangažují. Že náš názor není v Bruselu slyšet tak, jak by mohl. Že našeho potenciálu nevyužíváme dostatečně.

A tady právě očekávám, že můj vliv europoslance teď, když mě zvolili předsedou strany, vzroste. Že kolegové uvidí, že do parlamentu neposíláme nestraníky nebo tuzemské vysloužilce, ale že tam posíláme lidi z vedení strany.

Souhlasíte s tím, že čeští europoslanci dostatečně nevyužívají svůj potenciál?

To je hrozně jednoduchá věta, která je paušálním hodnocením. Když čeští europoslanci táhli za jeden provaz, tak se jim třeba povedlo obrovsky ovlivnit směrnici o zbraních. Vím to, protože jsem se tomu tématu půl roku věnoval. Takže říkat, že nemáme vliv, mi nepřijde fér. Bavme se o věcech, které jsme neovlivnili, a proč jsme je neovlivnili.

Jenže právě ty výsledky práce českých europoslanců se k tuzemským voličům téměř nedostanou.

To právě ze své nové pozice chci změnit. Využít prostor v médiích k tomu, abych více informoval o evropské agendě. Já se bojím sílícího vlivu putinovského Ruska. Toho, že Česko jednou vystoupí z EU nebo NATO. Doufám, že to jsou jen moje chiméry, ale tato debata už se tu vede. Posilují protievropské strany. Tento strach je hlavním důvodem toho, proč se stále angažuji v tuzemské politice.

Hlavním úkolem, který vám jako svému nástupci předává Miroslav Kalousek, je výzva k větší spolupráci středopravých demokratických stran. Přijímáte tuto výzvu a souhlasíte s argumentem, že je to potřeba?

Já to považuji za důležité a chci na to navázat. Dlouhodobě není šťastné, aby tady bylo několik subjektů, které mají hodně podobný program a jednociferný výsledek a které spolu více nespolupracují. Na úrovni europarlamentu už spolupráce TOP 09, lidovců a STAN funguje. Tam mezi námi sedmi europoslanci nepoznáte, kdo je z jaké strany. Postupujeme v zásadě velmi jednotně. To je příklad toho, jak to může fungovat. Pokud takto bude schopný fungovat i Demokratický blok, jedině dobře.

Jak úzká by ta spolupráce podle vás do budoucna měla být?

Nejedná se o integraci těchto stran. Že by se ty strany vysloveně slučovaly. Ale měli bychom se pokusit jak v komunálních, tak senátních a evropských volbách o společné kandidátky. Ale to je teď moje mínění a musí k tomu být i partneři.

Budete mít vy osobně ambici stát se tím hegemonem, který takovou spolupráci bude iniciovat?

Neříkal bych tomu hegemon, protože to naznačuje, že chceme partnery nějak pohltit. My s nimi chceme jednat jako rovný s rovným. Já už si avizuji schůzku se zástupci starostů, budu se chtít potkat se zástupci lidovců a doufám, že i ODS. Nejde o závod, kdo teď bude první. Ale aby na konci byl smysluplný projekt.

Řada lidovců dosud Miroslavu Kalouskovi nezapomněla, že založil vlastní stranu a KDU-ČSL tím připravil o velkou část elektorátu. Určitá zášť panuje stále i ve vztazích TOP 09 a starostů za to, že STAN letos odmítl jít na vaši kandidátku. Budete se snažit o zahlazení starých ran a nastolení nových, lepších vztahů?

Ve chvíli, kdy jsou tu tři strany s podobným programem a mají kolem pěti procent a kdy hrozí vláda hnutí ANO s podporou SPD komunistů, tak není možné žít v osobních křivdách a v takové historii. Já udělám vše pro to, aby se už tyto žabomyší války nevedly. Teď to nemyslím ve zlém, nechci se do nikoho navážet. Já žádný historický problém s lidovci ani starosty nemám, tak doufám, že v tomto budu úspěšný.

Miroslav Kalousek rezolutně vylučoval jakoukoliv spolupráci s Andrejem Babišem i hnutím ANO jako celkem. Vy tento nekompromisní postoj sdílíte? Nebo si umíte představit spolupráci s hnutím ANO bez Andreje Babiše ve vládě?

My jsme ve volbách jasně řekli, že s hnutím ANO spolupracovat nebudeme. Naším volebním heslem bylo "neuhneme". Takže jasně říkám, že s hnutím ANO nebudeme spolupracovat, i kdyby Andrej Babiš nebyl premiérem. Protože hnutí ANO bez Andreje Babiše nemůže existovat. To není demokratická struktura, vždy by ji zezadu Andrej Babiš řídil. A to vylučuje jakoukoliv naši spolupráci s ním.

Jenže hnutí ANO volila třetina všech voličů, a přesto se mu nedaří najít jiného partnera než SPD a komunisty, který by alespoň podpořil jeho vládu. V zájmu toho, aby se tyto strany nedostaly k moci, neměly by demokratické strany v tomto ustoupit ze svých principů a vzít zodpovědnost na sebe?

A zradit naše voliče? My jsme jim jako jediná strana jednoznačně řekli, že s hnutím ANO nijak spolupracovat nebudeme. Našich pět procent voličů očekává, že budeme zásadovou opozicí. Tady není prostor pro kompromis. Buďme rádi, že TOP 09 je čitelná strana. Je správné, že chceme držet naše sliby a ideje.

Jaké rozuzlení té stávající patové situace tedy vidíte?

Andrej Babiš by to rozvázal tím, že by nebyl premiérem. Pak by se pravděpodobně našly politické strany, které by s hnutím ANO do vlády šly. Minimálně lidovci o tom podle toho, co jsem četl, uvažovali. Takže řešení vlády bez podpory komunistů a okamurovců existuje. Je-li jeho osobní ambice tak silná, že musí být premiérem, pak mu nezbývá, než vládnout s těmito dvěma stranami.

Chci uvolnit cestu integraci demokratických nelevicových sil, je důležité, aby tu byla silná opozice, říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy