Jiří Pospíšil burcuje proti oligarchům. Chci vyhrát v Praze, plánuje nový předseda TOP 09

Přenos skončil
TOP 09 si v druhém dni svého sněmu vybrala nového předsedu. Šéfem strany se stal europoslanec Jiří Pospíšil, porazil málo známého straníka Pavla Němce. Post už neobhajoval Miroslav Kalousek. Volbu vedení TOP 09 a další politické události neděle jsme sledovali online.
Foto: ČTK
Přenos skončil
19:33 Jiří Pospíšil

"S Miroslavem Kalouskem najdeme společnou řeč," říká nový šéf TOP 09 Jiří Pospíšil v rozhovoru s reportérkou Aktuálně.cz Veronikou Neprašovou.

Ukončujeme naši nedělní online reportáž z politiky a děkujeme vám za pozornost. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

17:01

Majitel velké firmy na výrobu autosoučástek Pavel Juříček odmítá spekulace, že by mohl zasednout v připravované menšinové vládě Andreje Babiše. O Juříčkovi, který je zároveň poslancem za ANO, se mluví jako o jednom z možných adeptů na post ministra průmyslu a obchodu. "Nabídku na účast ve vládě jsem nedostal. Taková vláda má navíc nejistou budoucnost, může mít jepičí život," sdělil podnikatel, jehož firma vyváží výrobky do celého světa. 

14:21

Poslanecká sněmovna tento pátek obdržela žádost o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody.

13:51

Marek Ženíšek dřív zastával pozici 1. místopředsedy TOP 09, od dnešního sněmu strany bude jen řadový místopředseda.

13:29

Radek Vondráček také vyjádřil přesvědčení, že ODS jako druhá nejsilnější sněmovní strana má nárok na křeslo místopředsedy. Fakt, že předseda ODS Petr Fiala uplynulý týden neuspěl, přičítá "nešťastné komunikaci".

Fiala dnes v televizi zopakoval, že ve Sněmovně vládne hlasovací většina ANO, SPD a komunistů, která pro něj nehlasovala. Kandidovat bude nicméně znovu s podporou Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Foto: Libor Fojtík
13:28

Nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) hodlá ustanovit svým statutárním místopředsedou sociálního demokrata Jana Hamáčka, který v minulém volební období stál v čele dolní komory.

Za situace, kdy zatím neexistuje žádná koaliční dohoda, rozhodl se jmenovat Hamáčka svým prvním místopředsedou podle svých slov výhradně na základě odbornosti a zkušeností.

Minimálně do doby, než se povolební uspořádání vyřeší "třeba jiným způsobem", dodal. V otázce zahraniční politiky Sněmovny chce být Vondráček "velmi opatrný" a udělá vše pro to, aby se komora za jednání v zahraničních otázkách "nemusela stydět". 

ČSSD - Jan Hamáček
ČSSD - Jan Hamáček | Foto: Economia
13:24

Posledním místopředsedou TOP 09 byl zvolen náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula, získal 100 hlasů. Delegáti nyní zvolí předsednictvo strany.

13:12

Místopředsedou TOP 09 bude hrabě, majitel zámku Dymokury a senátor Tomáš Czernin. Z kandidátů získal nejvíc hlasů.

"Dobrý hospodář, talentovaný politik a skvělý chlap," komentoval jeho volbu expředseda strany Miroslav Kalousek.

13:02

V prvním kole na pozici řadového místopředsedy TOP 09 uspěli Tomáš Czernin, Marek Ženíšek a Michal Kučera.

Zbývá obsadit jedno místopředsednické křeslo. O něj se v druhém kole utká Jan Vitula a Pavel Klíma.

12:53

Radek Vondráček v Otázkách Václava Moravce řekl, že zahraniční vztahy nové sněmovny bude mít dočasně na starosti komunista a místopředseda dolní komory Vojtěch Filip.

12:51

Nový předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vytkl v pořadu Otázky Václava Moravce šéfovi ODS Petru Fialovi, že hnutí nepožádal o podporu ve volbě místopředsedů dolní komory parlamentu.

Fiala nebyl na rozdíl od Tomia Okamury do vedení sněmovny zvolen. Získal jen 85 hlasů.

Radek Vondráček.
Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal
12:40

TOP 09 neuhýbá, zopakovala volební slogan strany čerstvá 1. místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

12:34

Všichni kandidáti na místopředsedu TOP 09 přednesli svůj projev. Nyní delegáti přistoupili k volbě, trvat bude dvacet minut.

12:12

Předseda frakce Lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber gratuluje "svému kolegovi" Jiřímu Pospíšilovi.

12:04

"Budu spojkou mezi předsednictvem a poslaneckým klubem," slíbila po svém zvolení první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Z toho, že by nově zvolený šéf strany Jiří Pospíšil neměl jako europoslanec dost času na práci pro stranu, se neobává. "Pan kolega si jistě dobře rozmyslel, jak to hodlá obojí skloubit. Není to ojedinělá situace, kdy je europoslanec zároveň šéfem politické strany."

11:50

Nyní následují projevy kandidátů na posty řadových místopředsedů. Hovoří první z nich, Marek Ženíšek.

11:45 Kalousek DVTV

"Věřím, že pan předseda všechna svá omezeni - mandát europoslance i jeho politická minulost - zvážil a vypořádá se s nimi," reagoval na zvolení Pospíšila Miroslav Kalousek a dodal, že vedení si bude muset vymezit sféry témat.

Foto: Václav Vašků
11:38

První místopředsedkyní TOP 09 se stala Markéta Pekarová Adamová. Získala 140 hlasů.

Delegáti se shodli, že strana bude mít čtyři místopředsedy. Jejich volba bude následovat nyní.

11:35 Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil děkuje volitelům. 

11:30 Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil, který byl dříve místopředsedou ODS, upozornil, že je připravený se svou bývalou stranou spolupracovat.

"ODS jsem od svého odchodu nikdy veřejně nekritizoval," připomněl.

Foto: ČTK
11:26 Jiří Pospíšil

Že je Pospíšil europoslanec, mu podle jeho slov nepřitěžuje. "Může to být určitou výhodou. Je pro mě klíčové, aby Česko nevystoupilo z EU a NATO."

"Byl bych rád, kdyby v evropských volbách strany sdružené do Evropské lidové frakce u nás kandidovaly společně," dodal.

11:22 Jiří Pospíšil

Začala tisková konference nového předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Straně mohu nabídnout moji pracovitost." Podle něj má TOP 09 jasné ukotvení, je liberálně-konzervativní, řekl.

Upozornil i na témata, na která nemají členové jednotný názor, například práva homosexuálů.

11:05

Oba kandidáti na post 1. místopředsedy strany přednesli projev. Markéta Pekarová si vysloužila dlouhý potlesk delegátů.

11:04

Evropská lidová strana gratuluje novému předsedovi TOP 09.

11:02

Markéta Pekarová Adamová nabídla pomoc straníkům v nadcházejícím volbám. "Děkuji za nasazení v kampani," vzkázala v projevu delegátům. Poděkovala i bývalému předsedovi strany Miroslavu Kalouskovi.

Pekarová slíbila, že TOP 09 bude ve sněmovně slyšet. "Budu pracovat na tom, aby si nás lidé spojovali s řešením svých každodenních starostí." 

10:54

Favoritka na post 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varuje v projevu před autoritářskými tendencemi ve společnosti. Podle ní budeme svědky omezování svobody.

"Voliče lze zaujmout atraktivním programem," říká.

Markéta Pekarová Adamová.
Markéta Pekarová Adamová. | Foto: ČTK
10:50

Předseda ODS gratuluje bývalému místopředsedovi ODS ke zvolení předsedou TOP 09.

10:47 Kalousek DVTV

Nyní už bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek gratuluje Jiřímu Pospíšilovi.

Následuje volba 1. místopředsedy strany, o které se uchází poslankyně Markéta Pekarová Adamová a šéf karlovarské TOP 09 Lukáš Otys.

10:46 Jiří Pospíšil

"Vážím si silného mandátu, který jsem dostal," poděkoval straníkům Jiří Pospíšil. Jeho protikandidát Pavel Němec získal pouhých 13 hlasů.

10:42

Europoslanec Jiří Pospíšil byl zvolen předsedou TOP 09. Hlasovalo pro něj 147 delegátů.

10:40

Volba předsedy TOP 09 skončila. Moderátorka vyzývá delegáty, aby se posadili a vyčkali zveřejnění výsledků.

10:27

Delegáti volí předsedu strany elektronicky.

10:07

Začíná volba předsedy TOP 09. Je tajná a probíhat bude elektronicky.

10:05

"Vzdalujeme se od konzervativních hodnot," myslí si kandidát na předsedu TOP 09 Pavel Němec. Přiznal se, že nemá vyjednanou podporu ani ve své mateřské organizaci. Delegáty rozesmál.

10:00

"Kampaň neuhneme nestačila. Nejlepším řešením nyní je oprášení našeho programu a jeho zdůrazňování," řekl Pavel Němec a dodal, že pouhé vymezování se proti ostatním nestačí. Nyní kritizuje politiku strany vůči podnikatelům.

"Ani TOP 09 neudělala pro podporu malých a středních podniků téměř nic," pokračuje.

9:55 Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil chce uspět hlavně v nadcházejících komunálních volbách.

9:52

"Zachránce je zde!" řekl na úvod Pavel Němec. Svou kandidaturu zdůvodnil tím, aby měl Jiří Pospíšil soupeře. "Bohužel má domovská organizace mou kandidaturu nepodpořila," pokračuje.

"Nyní se představuje delegátům. Jsem ročník 1973, jsem dvojnásobný otec a šéf malé rodinné firmy," říká a oceňuje Miroslava Kalouska jako "jednoho z nejlepších tuzemských politiků".

9:48 Jiří Pospíšil

"Putinovské Rusko je pro nás velkým ohrožením a my to musíme zdůrazňovat," zakončuje projev kandidát na předsedu TOP 09 Jiří Pospíšil. Sklidil potlesk delegátů.

Nyní hovoří druhý kandidát Pavel Němec.

9:39 Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil chce společnou kandidátku středopravicových stran v evropských volbách.

"Dnes tu TOP 09 mění vedení, ale nemění své hodnoty. Dál zůstáváme hlavními mluvčími demokratických principů," pokračuje.

"Chceme řídit stát jako stát," vymezil se Pospíšil vůči hnutí ANO.

9:38

Kandidáta na předsedu Pavla Němce příliš neznají ani delegáti sjezdu.

9:37 Jiří Pospíšil

"Musíme udělat vše proto, abychom vyhráli komunální volby v Praze," řekl Pospíšil a varoval před populisty, oligarchy a komunisty. Chce užší spolupráci středopravicových stran.

9:33 Jiří Pospíšil

Podle Jiřího Pospíšila nemohou být nadcházející komunální volby volbami druhé kategorie. "Pojďme zabojovat o každého našeho komunálního politika," vyzval.

"Nedržte místa na kandidátkách jen straníkům. I úspěšným osobnostem v regionu bychom měli dát prostor," dodal.

9:28 Jiří Pospíšil

"Po sněmovních volbách máme tři varianty, jakou cestou se vydat. Sebeuspokojení. Upadnutí do deprese. A nebo začít znovu," upozorňuje Pospíšil.

9:22 Jiří Pospíšil

"Jsem hrdý, že patřím k vám. Jsme jediní opravdu proevropští. Nikdy nepřistoupíme na referendum o vystoupeni z EU," pokračuje v projevu Jiří Pospíšil a děkuje "otcům zakladatelům" TOP 09.

9:20 Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil v projevu řekl, že TOP 09 je antipopulistická strana.

9:19

Pavel Němec je členem TOP 09 v Olomouckém kraji, pochází z Prostějovska.

Nyní následují projevy kandidátů na předsedu strany. Jako první hovoří Jiří Pospíšil.

9:15

Na předsedu TOP 09 nakonec bude proti Jiřímu Pospíšilovi kandidovat i méně známý člen strany Pavel Němec.

9:09

Druhý den sjezdu TOP 09 začal symbolicky devět minut po deváté hodině ranní.

8:55

Delegáti TOP 09 zvolí nové vedení strany až druhý den sjezdu, tedy dnes.

8:48

O pět křesel místopředsedů se utká deset uchazečů, o funkci prvního místopředsedy přitom vedle poslankyně Markéty Pekarové Adamové bude usilovat předseda karlovarské krajské organizace TOP 09 Lukáš Otys.

Mezi uchazeči o místopředsednický post jsou vedle Pekarové Adamové, Otyse a dosluhujícího prvního místopředsedy Marka Ženíška například také senátor Tomáš Czernin či předseda jihomoravské organizace Jan Vitula.

Znovu už kandidovat nechtějí končící místopředsedové Leoš Heger, Jitka Chalánková a Helena Langšádlová.

8:35 Jiří Pospíšil

Největším favoritem na post předsedy TOP 09 je europoslanec Jiří Pospíšil, nikdo se zatím proti němu nepostavil.

Pospíšil je bývalý ministr spravedlnosti, úřadu šéfoval ještě jako člen ODS. Potom se se stranou rozešel.

Jako nestraník za TOP 09 úspěšně kandidoval do Evropského parlamentu a těsně před sněmem do této pravicové strany vstoupil.

8:20

Kalousek v sobotu na sněmu přednesl svou poslední zprávu z pozice předsedy, vystoupili ale i šéfové dalších stran včetně Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).

8:15 Jiří Pospíšil

A takto po volbách mluvil Jiří Pospíšil, který se v neděli pravděpodobně stane předsedou strany.

8:10 Kalousek DVTV

Takto vysvětloval svůj krok sám Kalousek v DVTV.

Kalousek: Odejít z čela TOP 09 jsem se rozhodl už před volbami, říct to voličům by ale nebylo fér

Kalousek DVTV
15:08
Chci uvolnit cestu integraci demokratických nelevicových sil, je důležité, aby tu byla silná opozice, říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Video: Martin Veselovský
8:00 Kalousek DVTV

Kalousek ohlásil svůj konec ve funkci předsedy TOP 09 záhy po volbách. Přečtěte si jeho prohlášení.

7:58

Vážení čtenáři, vítáme vás u sledování online přenosu ke sněmu TOP 09.

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 11. 2017 19:34
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy