Adamová na šéfku TOP 09 kandidovat nebude. Chci založit rodinu, předseda musí obětovat vše, říká

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 26. 10. 2017 15:08
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová se nebude ucházet o post příštího předsedy TOP 09, potvrdila ve čtvrtek ráno Aktuálně.cz. "Nikdy jsem se netajila tím, že chci brzy založit rodinu. S prací poslankyně mateřství skloubit jde, předseda teď ale straně musí obětovat vše," zdůvodnila rozhodnutí. Největší šance na post po Miroslavu Kalouskovi se teď vrací europoslanci Jiřímu Pospíšilovi.
Tři dny jsem nespala. Markéta Pekarová Adamová k rozhodnuti, že nebude usilovat o post šéfky TOP 09. | Video: Radek Bartoníček

Praha - TOP 09 ztratila nejslibnější kandidátku na předsednický post po Miroslavu Kalouskovi. Markéta Pekarová Adamová, o které se nejčastěji spekulovalo jako o Kalouskově nástupnici, do boje o funkci šéfa strany nepůjde. "Bylo to těžké rozhodování, cítila jsem podporu kolegů i stávajícího vedení. Ale rozhodla jsem se, že se na listopadovém celorepublikovém sněmu budu ucházet jen o post první místopředsedkyně," potvrdila Aktuálně.cz 

Třiatřicetiletá poslankyně, která jako jedna z mála straníků obhájila ve volbách poslanecký mandát, dá přednost rodině. "Nový předseda bude mít tak nelehkou úlohu, že práci pro stranu bude muset obětovat ne sto, ale tisíc procent svého času i úsilí. A já jsem vždy říkala, že chci vbrzku založit rodinu, a toho se nechci vzdát," vysvětluje. 

Předvolební motto Adamové přitom bylo, že žena má právo skloubit kariéru i rodinu. "To si stále myslím. Toto je ale podle mého názoru výjimka a já jsem si to musela férově přiznat," dodává. 

Už od sobotního volebního debaklu se ve straně začalo spekulovat o změně na předsednickém postu. O Adamové se mluvilo jako o nejpřijatelnější variantě. TOP 09 by tak mohla mimo jiné jako jediná parlamentní strana postavit do svého čela ženu. 

Po čtvrtku nejspíš role favorita připadne europoslanci Jiřímu Pospíšilovi. Ten teprve v sobotu, ještě před vyhlášením konečných výsledků sněmovních voleb, podal do strany přihlášku. Oblastní buňka ji poté přijala. 

Pospíšil ujišťuje, že kvůli předsednickým ambicím do strany po letech, kdy ji zastupuje v Evropském parlamentu, nevstoupil. "Bylo to spontánní rozhodnutí během soboty, kdy jsem cítil potřebu straně nějak pomoci," říká. O post šéfa strany prý zatím usilovat nehodlá. Ke kroku je ale připravený, pokud ho k tomu kolegové ze strany vyzvou. 

Proti jeho kandidatuře je ale řada straníků i končící šéf Kalousek. "TOP 09 si má vyprofilovat vlastního lídra, který nemá limity ze své politické minulosti. Jako mám třeba já a nebo Jiří Pospíšil," řekl Kalousek. Naráží tím na to, že Pospíšil byl v minulosti členem už dvou politických stran - ODA a později ODS.

Opakovaně také působil jako ministr spravedlnosti ve dvou vládách ODS, nejprve premiéra Mirka Topolánka, poté i za Petra Nečase. Zevnitř strany tak zaznívají hlasy, že by se do jejího čela neměl postavit "politický turista".

Pro Pospíšila na druhou stranu mluví jeho bohaté zkušenosti z tuzemské i evropské politiky. Navíc svého času patřil k nejoblíbenějším politikům vůbec. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 získal zdaleka nejvíce preferenčních hlasů, jeho jméno na kandidátce TOP 09 a STAN tehdy zakroužkovalo přes 77 tisíc voličů. Druhý v pořadí, Pavel Telička, získal o dvacet tisíc preferenčních hlasů méně.

Nové vedení bude TOP 09 volit na celorepublikovém sněmu v Praze poslední listopadový víkend. Vedle Pospíšila se jako o možném nástupci Miroslava Kalouska mluví třeba o jeho kolegovi z europarlamentu Luďku Niedermayerovi, senátoru Tomáši Czerninovi nebo bývalém ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi

Z prosazování lepších podmínek pro ženy neuhneme. Petr Čtvrtníček a Markéta Adamová v předvolebním klipu TOP 09. | Video: TOP 09
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy