Živě: První den skončil, k volbám přišlo 50 % voličů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2010 22:00
Volí se znovu zítra od 8:00 do 14:00
Foto: Jan Langer

Praha - První den voleb skončil. Podle zkušeností komisařů z mnoha volebních místností, které zaznamenali zpravodajové Aktuálně.cz, agentury ČTK i další média, je zatím účast vyšší než při minulých volbách. První odhady se pohybují i kolem 50 procent, tedy čtyři z osmi milionů voličů.

Svůj hlas  odevzdala v některé z 15 tisíc volebních místností většina politických špiček.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek hovořil v Teplicích o tom, že očekává velké vítězství. Prezident Václav Klaus označil probíhající hlasování za jiné, protože se změnila politická scéna.

Volit se bude znovu zítra od osmi hodin ráno.

Češi rozhodují nejen o složení Poslanecké sněmovny, ale i o tom, kdo bude zemi v příštích čtyřech letech vládnout. Celkem se o přízeň voličů uchází přes 5000 kandidátů z 25 politických stran a hnutí.

Redakce Aktuálně.cz chystá na volební víkend obsáhlé zpravodajství. Čekají na vás mimo jiné online přenosy ze štábů všech stran, které mají reálnou šanci překonat pětiprocentní hranici potřebnou pro zvolení do sněmovny.

Najdete u nás podrobná data, jak se volilo po celé zemi. A to od největších měst, jakými jsou Praha, Brno, Ostrava, až po nejmenší volební okrsek, jímž je vojenský újezd Březina na Vyškovsku.

Už nyní na Aktuálně.cz najdete, co partaje - bod po bodu - nabízejí ve svých programech. Projděte si 10 otázek a odpovědí, které s volbami souvisejí.

Chcete-li vědět, co se událo, ale nebudete v sobotu a v neděli u počítače, můžete si objednat bezplatné SMS zpravodajství.

Redakce Aktuálně.cz sleduje volební dění online i na Twitteru. Zapojit se můžete i na volební stránce na Facebooku.

Volební dění sledujeme v podrobné online reportáži:


Důležité

Politici

Zajímavost

Komisařka

22:00 - První den voleb skončil. Volební místnosti se otevřou znovu v osm hodin ráno.

21:50 - Vysoká volební účast byla i ve volebním okrsku 48 v Karlových Varech na Růžovém Vrchu. "Přišlo 353 voličů, což je 47 procent," hlásil Aktuálně.cz jeden z členů volební komise těsně před tím, než se v tamní základní škole uzavřela volební místnost.

21:15 - Lidé zatím projevili o volby do sněmovny vyšší zájem než minule, účast se v první volební den večer podle odhadů přiblížila k 50 procentům, uvádí agentura ČTK.

20:37 - Advokát Zdeněk Altner, který se řadu let soudí se sociální demokracií o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům, podal ústavní stížnost. Napadl používání počítačů při zpracovávání výsledků voleb do sněmovny. Zákon, který užití výpočetní techniky stanoví, nezaručuje "dostatečně spolehlivou transparentní veřejnou kontrolu správnosti sčítání volebních hlasů", uvedl Altner, který u ústavního soudu v různých věcech podal už desítky stížností.

20:26 - Obyvatele Troubek na Přerovsku neodradilo od návštěvy volebních místností ani odklízení následků po záplavách, které obec postihly na začátku minulého týdne. Ve volební místnosti v předsálí místního kulturního domu odevzdalo odpoledne lístky na 140 z 800 zapsaných voličů a přestože večer už největší zájem opadal, jednotlivci přicházeli neustále.

19:54 - Účast ve volbách by mohlo ovlivnit počasí. Moravu a východ Čech totiž večer zasáhnou silné bouřky. Budou velmi nebezpečné a místy bude foukat silný vítr, varovali ve výstraze meteorologové. Východ Česka před několika dny postihly záplavy.

19:30 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Ve volební místnosti pusto, prázdno. Voliči chodí s frekvencí jeden za deset minut."

19:21 - Sociální demokraté odsoudili incident, který se odehrál na několika místech Ostravy. Romům tam někdo slíbil sto korun za to, že hodí do volební urny hlasovací lístek s číslem 9, což je volební číslo ČSSD. "ČSSD takové prakticky odsuzuje, ať ji by se jednalo o špatný vtip, anebo právě o cílenou provokaci namířenou proti jakékoliv politické straně," sdělil Aktuálně šéf marketingu Lidového domu Petr Dimun.

19:20 - Tok lidí, kteří jdou volit do Základní školy Brigádníků v Praze 10, neustává. Jsou vidět celé rodiny s odrostlými dětmi (prvovoliči), ale dorazily i dvě skupinky dreadařů (zvláštní úprava vlasů = dready). Že by facebookovská generace volila i doopravdy? Vypadá to tak, hlásí zpravodajka Aktuálně.cz.

19:13 - Téma volby se nevyhýbá ani kavárnám. "Ještě půjdu volit, pak nakoupit. A ty půjdeš taky volit, než půjdeš s bratrem do hospody," říká rezolutně starší dáma nad latté svému spolustolovníkovi. Pak zvedne mobil a diktuje: "Vem ty obálky a vyzvedni mě. A hlavně si nezapomeň občanku!"

18:50 - V Bořislavi na Teplicku chodí voliči k volebním urnám na obecním úřadě už od od 14. hodiny. "Účast odhaduji už zhruba na dvacet pět procent," řekla Aktuálně.cz tamní předsedkyně komise. Podle svých slov při minulých volbách volit nebyla, letos to ale už nepodcení. "Vede mě k tomu současná situace," řekla Hana Límková. Ostatní ženy v komisi tvrdily, že chodí pravidelně. V roce 2006 tu vyhrála ODS.

18:41 - V okrsku Velemín na Litoměřicku se volební účast pohybuje okolo 15 procent, v přidruženém Bílém Újezdu pak cca 23 procent. "U nás v minulých volbách vyhrála sociální demokracie, teď si netroufám odhadovat," řekla jedna z členek komise. "Rozhodl jsem se jít volit, protože teď mám konečně na výběr. V minulých volbách to byl jen Topolánek a Paroubek, teď je tu i více stran," řekl reportérům Aktuálně.cz volič Jan Dubecký. Tato vesnice byla jedním z míst, kde STEM a SC a C pro Českou televizi dělali takzvané exit polls, tedy dotazování voličů bezprostředně poté, co opustí volební místnost.

18:24 - "Měli byste se spočítat," vrazila po šesté hodiny do volební místnosti žena, která té má v Gymnáziu Botičská na Praze 2 na povel. Volební místnosti tu má hned několik okrsků. "Co spočítat?" vzhlédla od knihy slečna, která má na starost voliče s příjmeními na samém konci abecedy. "No účast, už je šest," kontrovala šéfka.

18:06 - Frontu před plentou, za níž se vkládají volební lístky do obálek, musí lidé vystát i ve středočeské Hostivici. "Chodí docela hodně lidí," řekla Aktuálně.cz členka volební komise.

18:02 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "V našem okrsku odvolilo 153 z 457 lidí plus osm voličů na voličský průkaz."

18:00 - Ve volebních okrscích v učňovském areálu v plzeňské Karlovarské ulici zatím hlásí vyšší účast než před čtyřmi lety. Odvolila už zhruba pětina voličů.

Prvovolička z Bystřan na Teplicku
Prvovolička z Bystřan na Teplicku | Foto: Ludvík Hradilek

17:46 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Přišel nás zkontrolovat policista. ´Všechno v pořádku?´ dotázal se. Poté, co uslyšel kladnou odpověď, zase odešel. Voličů už moc nechodí."

17:45 - Do čtyř volebních místností v Základní škole Resslova v Praze stále proudí lidé, hlásí reportérka Aktuálně.cz. Účast je podle členky volební komise o poznání vyšší než před čtyřmi lety.

17:42 - Lídr ODS Petr Nečas volil v Rožnově pod Radhoštěm, kde bydlí. Novinářům řekl, že by si po volbách přál středopravou vládu. "Těsně před otevřením volebních místností jsem volal panu předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, panu předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi a panu předsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi a popřál jsem jim hodně štěstí u voleb."

17:39 - Rušný první den voleb zažívají v Ostravě-Přívozu. Do volební místnosti podle ČTK míří desítky Romů, kterým někdo přislíbil za účast ve volbách peníze. Po odvolení měli dostat od jednoho z romských předáků stokorunu.

17:12 - Během prvních tří hodin odevzdala svůj hlas odhadem pětina z více než osmi milionů oprávněných voličů. Při posledních volbách se přitom účast vyšplhala na 64,5 %.

16:52 - O významu voleb má jasno i jeden ze squatterů v Truhlářské ulici 11, kteří se sem před necelým rokem přesunuli z vily Milada. "Volit nepůjdu, nemá to cenu. Ať tam bude kdokoliv, stejně nás budou pořád bít," říká mladík, který pod pseudonymem Teta Milada působí jako mluvčí skupiny.

16:38 - Podle předsedy komise v Bystřanech na Teplicku chodí zatím volit více lidí než během voleb v roce 2006. "U nás už volili i všichni členové komise," řekl Aktuálně.cz. Koho? "To přece nebudeme prozrazovat," směje se. Mladá dívka, která přišla k volbám vůbec poprvé, se rozhodla volit Zemanovce. "Je to hlas proti Paroubkovi," přiznala. Oproti tomu oslovení starší obyvatelé předsedovi sociálních demokratů fandí. "Rozhodně mu dám svůj hlas," řekla Anna Vařeková, která přišla volit s manželem. A kdo podle ní vyhraje? "No přeci sociální demokraté," myslí si.

16:25 - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odvolil v obci Sýkořice na Berounsku. V místní škole, kde probíhají volby, si volební lístky dlouze prohlížel, ale poté neomylně hodil do urny lístek, v jehož čele stojí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, napsal server novinky.cz.

16:25 - Mirek Topolánek, do začátku dubna ještě lídr ODS, a jeho partnerka Lucie Talmanová volili v Brně, napsal server Týden.cz. Svůj hlas dali ODS v pátek odpoledne raději na jihu Moravy než v Praze, dodává. Už dříve avizoval, že dá hlas současné jedničce jihomoravské kandidátky.

16:09 - Na radnici v Praze 9 stojí ve vchodu k volební místnosti městská policistka a bdí nad pořádkem, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Jediný problém ale je, koho kam poslat. V přízemí se volí, ve druhém patře historické budovy předávají maturitní vysvědčení absolventům gymnázia Českolipská. Větší zájem je o hlasování, rodičů maturantů přišlo méně.

K volbám přišel, zcela sám a bez pomoci, i nejstarší občan Vsetína - stodvouletý Josef Šimek.
K volbám přišel, zcela sám a bez pomoci, i nejstarší občan Vsetína - stodvouletý Josef Šimek. | Foto: Eva Stejskalová, mluvčí Vsetína

16:07 - Ve volebním okrsku 38 v Karlových Varech na Růžovém Vrchu odvolilo za první dvě hodiny už 20 procent občanů zapsaných v seznamech. "Už ve dvě hodiny tady bylo docela hodně lidí," řekl Aktuálně.cz jeden z členů volební komise v tamní základní škole.

16:05 - Nápor zažívá i volební místnost v Základní škole na náměstí Svobody v Praze 6. "Lidí je tentokrát hodně, hlavně hodně mladých a důchodců. Dokonce jsme čekali chvíli frontu. Nějaký mladý muž před námi strávil za plentou asi 10 minut,"  řekla Aktuálně.cz volička Jitka, která přišla volit těsně po druhé hodině s manželem. Jako mnozí jiní přišli brzy, aby mohli co nejdříve odjet na víkend z Prahy.

16:01 - "Dveře musely být otevřené, prý podle zákona, což je ale v Sao Paulu trošku nebezpečné," píše z Brazílie čtenářka Aktuálně.cz. Vchod proto hlídala ochranka i policie. "Volební komise nás uvítala, šli jsme za plentu, vhodili do obálky a bylo to. Prý se zapsali především čeští podnikatelé," dodává.

15:52 - Předseda Strany zelených Ondřej Liška odvolil krátce po 14. hodině na ZŠ Emmy Destinnové v Praze-Bubenči. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!" apeloval na voliče.

Šéf zelených přišel do volební místnosti s dcerou.
Šéf zelených přišel do volební místnosti s dcerou. | Foto: Strana zelených

15:44 - Ve stejné místnosti, kde volil Jiří Paroubek, je patrné, že názory na jeho osobu jsou vyhraněné. "Jeho bych nevolila nikdy, nesedí mi jeho jednání," řekla reportérům Aktuálně.cz starší volička. Jiná žena, která přišla volit se synem, však zaujímá k předsedovi ČSSD zcela opačný postoj. "Volila jsem ho a věřím, že sociální demokraté získají tady v kraji aspoň tři čtvrtiny hlasů," zní její voličská zpověď.

15:35 - "Volební místnosti v Teplicích jsou docela narvané (přítelkyně dělá v komisi) a u mě v Ústí zatím nevím," píše na Twitter Aktuálně.cz uživatel Jan Kolias.

15:33 - Populární písničkář Jaromír Nohavica volil na velvyslanectví v Londýně. Na druhé straně kanálu La Manche volil proto, že má dnes v metropoli Velké Británie koncert.

Nohavica má večer v Londýně koncert. Volit přesto šel.
Nohavica má večer v Londýně koncert. Volit přesto šel. | Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně

15:26 - V Teplicích odevzdali svůj hlas Jiří Paroubek s chotí i Petr Benda. Před návratem do Prahy nechtěl předseda ČSSD spekulovat, kolik procent jeho strana ve volbách získá. Třicet procent mu ale přijde málo.

Jiří Paroubek volil v Teplicích, kam se kvůli volbám i přestěhoval.
Jiří Paroubek volil v Teplicích, kam se kvůli volbám i přestěhoval. | Foto: Ludvík Hradilek

14:58 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Volební účast zatím vypadá solidně. ´Mám pětadvacet lidí za hodinu, to je úžasný!´ říká pán s přidělenými jmény P-Š."

14:56 - To lídr ODS Petr Nečas vyrazil metrem spolu s Modrým týmem podpořit svého kolegu ze sněmovny Tomáše Duba (číslo 7 na pražské kandidátce).

14:56 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek prožil poslední chvíle před startem voleb na mítinku v Teplicích. Poté zamířil společně s manželkou Petrou a kmotrem své dcery Petrem Bendou s do jedné z místních kaváren.

14:40 - Prezident Václav Klaus volil za hojné účasti novinářů na Kobyliském náměstí v Praze 8. "Volby jsou jiné, protože se radikálně posunula struktura politické scény," řekl posléze.

Splněno má i prezident Václav Klaus
Splněno má i prezident Václav Klaus | Foto: Jan Langer

14:35 - Poprvé po dvaceti letech volil i hokejový brankář Dominik Hašek, napsal server idnes.cz. Měl trochu problémy, napoprvé dorazil do volební místnosti, kde nenašli jeho jméno v seznamu. Napodruhé už to trefil. Svůj hlas dal zeleným: "Životní prostředí je pro mě velká priorita," řekl serveru.

14:28 - Odvoleno už má i premiér Jan Fischer. Volební lístek vhodil do urny na pražském Barrandově, kde má trvalé bydliště. České televizi řekl, že přišel s jedním lístkem tak, jako vždycky. "Nikdy se mi nepovedlo, abych se rozhodoval na místě," řekl v České televizi.

Řekl, že dal některým kandidátům přednostní hlasy, i když nevyužil všechny čtyři.  Rozhodoval se podle programu a politických principů, které strany hájí, a také podle noblesy a vystupování, s níž politici vystupují směrem k veřejnosti.

Přišel volit s manželkou a synem a uvedl, že volba všech těchto členů rodiny byla shodná.

Televizi také řekl, že uvažuje o tom, že sepíše knihu. "Uvažuji o tom, ale musím se připravovat na práci bance," řekl s odkazem na své další angažmá, které bude v Londýně v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Ke knize pak dodal: "Bude to ohlédnutí zpátky, nejen za ten rok, ale ještě dál. Ale zatím to je jenom projekt v mé hlavě."

Premiér Jan Fischer: Odvoleno
Premiér Jan Fischer: Odvoleno | Foto: Repro ČT24

14:24 - Své hlasy už odevzdali první politici. Například Miloš Zeman volil v Ústí nad Labem. Právě v tomto kraji je lídrem SPOZ. Volby už má za sebou i jeho rival z ODS Petr Gandalovič.

14:00 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Otevíráme volební místnost. Pár lidí, převážně starších, stepuje na chodbě. Asi chtějí co nejdříve odjet z města na chalupu. Největší nápor je obvykle hned první hodinu."

14:00 - Volby v Česku začaly. Češi vybírají z celkem 25 politických stran či hnutí, ve všech krajích se o přízeň voličů uchází 15 z nich. Dnes se volební místnosti uzavřou v deset hodin večer. V sobotu mohou lidé odevzdat svůj hlas mezi osmou ráno a druhou hodinou odpolední.

Před volební místností v budově ZŠ Jeseniova na pražském Žižkově čekala řada nedočkavých voličů.
Před volební místností v budově ZŠ Jeseniova na pražském Žižkově čekala řada nedočkavých voličů. | Foto: Michaela Rýgrová

13:50 - Před Základní školou v Lupáčově ulici v Praze 3 se tvoří před volební místností fronta. Na možnost odvolit tu čeká odhadem třicet lidí; mladí i staří.

13:30 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Přichází kluk, kterého ostatní oslovují Tomáši. Aha, to bude náš předseda komise. Dostáváme všichni jednu stravenku v hodnotě 93 korun. ´Za to se dá nakoupit jídlo v obchodě?´ ptá se bělovlasý pán vedle mě."

13:10 - Volební komisařka v Praze exkluzivně pro Aktuálně.cz: "Přicházím do volební místnosti, kde jsou jen dva ajťáci peroucí se s připojením počítače k internetu a tiskárně," píše. Jinak je podle ní vše připraveno. "Urny zapečetěny, plenty nainstalovány, vzory hlasovacích lístků a informace pro voliče visí na tabuli. Doufám, že nebudu muset nikde potvrzovat, že jsem byla přítomna pečetění uren a že v nich nic nebylo! Usazuji se k písmenům A-J a přede mnou na stole leží dohoda o provedení práce asi na pětistovku - za přípravu volební místnosti. Lehce vydělané peníze..."

Už ve čtvrtek večer středoevropského letního času se otevřely volební místnosti na zastupitelských úřadech v Brazílii. Od dnešního dopoledne mohou volit i vojáci v Afghánistánu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy