Obvinění kvůli manželce. Policie stíhá expremiéra Petra Nečase pro křivou výpověď

Jan Horák Jan Horák
16. 12. 2019 9:56
Expremiér Petr Nečas se dostal do dalšího střetu s policií. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, kriminalisté ho obvinili z křivé výpovědi. Podle nich v kauze zneužití Vojenského zpravodajství lhal, aby kryl svou ženu Janu. Jana Nečasová, dříve Nagyová, figurovala v případu coby hlavní obžalovaná. Pokud se aktuální kauza dostane k soudu, expremiérovi hrozí v případě uznání viny až tři roky za mřížemi.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze | Foto: ČTK

Nejnovější posun v kauze potvrdil Aktuálně.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který práci policie v tomto případu dozoruje.

"Trestně stíhána je jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku (tak se kompletně nazývá zvolená kvalifikace v trestním zákoníku, pozn. aut.), kterého se měla dopustit dvěma svědeckými výpověďmi, které učinila u Obvodního soudu pro Prahu 1 v trestní věci, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství," sdělil Aktuálně.cz Lelek.

Kriminalisté podezření na Nečasovu možnou křivou výpověď prověřovali od srpna. Nyní shromáždili dost důkazů, aby mohli expremiéra obvinit. Ukázalo se, že podezření je důvodné. Pokud další vyšetřování konstrukci policie potvrdí, kriminalisté navrhnou Nečase obžalovat.

Podle zjištění Aktuálně.cz začala policie stíhat posledního předsedu vlády ODS v listopadu. Nečas se proti tomu bránil stížností. Marně. "Minulý týden byla stížnost této osoby podaná proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodná zamítnuta," podotkl žalobce Lelek.

Police se opřela o závěry soudů z původní kauzy

V kauze zneužití Vojenského zpravodajství vypovídal Petr Nečas coby svědek. Tajnou službu úkolovala jeho milenka Jana Nagyová v době, kdy byl Nečas předseda vlády. Nagyová řídila jeho sekretariát. Zpravodajci sledovali premiérovu tehdejší ženu Radku. Když kriminalisté toto zneužití Vojenského zpravodajství odhalili, Nečas veřejně řekl, že o sledování nevěděl. Později u soudu však mluvil opačně. Prohlásil, že si u Nagyové tajnou službu objednal sám.

"Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce - obžalované - vyhnout se odsouzení," stojí v pravomocném rozsudku Městského soudu v Praze, od kterého Nečasová odešla s podmíněným trestem. Obdobně mluvila už soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, která kauzu vyřizovala v první instanci.

"Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové," uvedla soudkyně Hájková. Expremiér v soudní síni tvrdil, že zpravodajci měli sledováním ochránit jeho tehdejší manželku Radku.

Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany.
Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě o zmíněná soudní rozhodnutí v případu zneužití vojenské tajné služby se policie při obvinění Nečase opírala, využila i protokoly z hlavního líčení.

"Při posuzování trestní odpovědnosti pro uvedený přečin se vychází z obsahu výpovědi té konkrétní osoby (Nečase, pozn. aut.) v korelaci s ostatními důkazy, které byly provedeny u soudu v původní věci (zneužití Vojenského zpravodajství, pozn. aut.). Poté je potřeba vyhodnotit zda, se jednalo o výpověď nepravdivou, či nikoliv, a zda měla podstatný význam pro rozhodnutí," vysvětlil Lelek. 

Podnět od vrchních žalobců z Olomouce

Bývalého předsedu vlády zastupuje advokát Adam Černý. Aktuálně.cz ho požádalo o stanovisko k nejnovějšímu vývoji v trestní věci jeho klienta, advokát zatím na dotaz přes urgenci nereagoval. Černý v minulosti proslul coby právní zástupce bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha v jeho korupční kauze, která přivedla Ratha na sedm let do vězení.

Nečasova možná křivá výpověď se dostala k žalobcům z Prahy 1 po podnětu z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, jež mělo případ zneužití Vojenského zpravodajství na starosti. Aktuální obvinění je pro expremiéra druhým, které ze zásahu tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v červnu 2013 na Úřadu vlády vzešlo. Poprvé ho policie začala stíhat kvůli údajnému podplácení poslanců.

Státní zástupce Nečase obžaloval v červenci 2016. S poslanci Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou na podzim 2012 zobchodoval jejich podporu pro vládní daňový balíček nabídkou funkcí v řídících a kontrolních orgánech Českých drah, Čepra a Českého aeroholdingu. Trojice poslanců za zmíněné posty složila mandáty, aby přijetí balíčku ve sněmovně neblokovala. Policie to vyhodnotila jako podplácení. Hlavní líčení probíhá od léta loňského roku.

Zneužití Vojenského zpravodajství, v němž má aktuální obvinění Nečase původ, je zatím jedinou větví zásahu na Úřadu vlády, jež skončila pravomocným rozsudkem. Jana Nečasová dostala podmíněný trest dvou a půl let se zkušební lhůtou čtyř let za organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby. Spolu s ní dostali podmínku tři představitelé Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek.

 

Právě se děje

Další zprávy