Nemravnost není trestná, řekl soud a osvobodil Nečasovou i Rittiga v kauze zprávy BIS

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 11. 11. 2019 12:46
Bývalou ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho pozdější manželku Janu Nečasovou (tehdy Nagyovou) zprostil soud obžaloby, že před sedmi lety vynesla podnikateli Ivo Rittigovi tajnou zprávu BIS. Podle soudu se ale neprokázalo, že spáchala trestný čin. "Nemravnost bohužel není trestná," řekla na úvod vyhlášení rozsudku soudkyně Městského soudu v Praze Monika Křikavová.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová.
Ivo Rittig, Petr Nečas a Jana Nečasová. | Foto: Ludvík Hradilek

Osvobozeni byli i politický podnikatel Ivo Rittig a právník David Michal. Čtvrtý obžalovaný, právník Tomáš Jindra, před měsícem zemřel.

Rittig se podle obžaloby v roce 2012 dozvěděl od Nečasové, že tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál od BIS, který se o něm zmiňuje a popisuje jeho vliv na státní úřady. Spolu s Jindrou proto poslali právníka Davida Michala, aby jej od Nečasové získal.

Jedním z důvodů zproštění je podle soudkyně Moniky Křikavové to, že nejsou stanovena pravidla, jak má fungovat lobbing. "Případ ukazuje na neuvěřitelné a pokoutné návštěvy na Úřadu vlády. Ale pokud nemáme jednoznačnou právní úpravu (lobbingu), je to jen nemravné, a ne nezákonné," konstatovala. "Nemravnost bohužel není trestná. Pokud by trestná byla, předpokládám, že české věznice by praskaly ve švech," dodala.

Není jisté, odkud informace měli

Podle ní je nepochybné, že Jindra s Rittigem naváděli Michala, aby dělal poslíčka a navštívil Nagyovou. "Není ani pochyb, že Michal se této role zhostil. Je najisto prokázáno, že se toho dne dostavil do Hrzánského paláce. V rámci časového úseku ale chybí zmapování toho, co se v Hrzánském paláci dělo," uvedla Křikavová.

Podle ní není ani jisté, zda se opravdu potkal s Nagyovou a o čem se skutečně bavili. A zda se nesetkal také s někým jiným. Křikavová navíc poukázala, že sama Nagyová k uvedeným tajným zprávám neměla mít přístup. "Soud má za vyvrácené, že by se někdy obžalovaná Nečasová s obsahem takových listin seznámila," poukázala Křikavová. 

Poukázala ovšem na jiného člověka z Úřadu vlády, který takový přístup měl a před soudem odmítl vypovídat. Soud se jej pokusil znovu vyslechnout, ale marně. "Tento svědek jasně sdělil, že by mohl sobě způsobit nebezpečí trestního stíhání," uvedla. Kdo byl oním svědkem, ale neuvedla.

Žvaniví slimejšové

Podle ní o tom, že by se Michal od Nagyové dozvěděl údaje z oné zprávy, nenasvědčují ani prostorové odposlechy z hotelu Ventana, kam z Úřadu vlády hned zamířil. Podle ní sice z odposlechů zněla "nabubřelá žvanivost osob, které udělaly svoji kariéru v 90. letech, které byly pirátské, kdo co chtěl, tak si to urval", ale žádné konkrétní informace z oné utajované zprávy. "To by bylo, kdyby se o tom ti žvaniví slimejšové nezačali bavit, pokud by se s tím seznámili," uvedla.

Nečasová již dostala letos v březnu pravomocně tříletou podmínku a desetiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích ve státní správě za zneužití Vojenského zpravodajství. V letech 2012 a 2013 nechala nezákonně sledovat svoji sokyni - tehdejší manželku premiéra Petra Nečase, s nímž už několik let udržovala milostný poměr.

Nyní by tak mohla dostat souhrnný trest. Žalobce chtěl "pouze" rozšíření zákazu činnosti na místa, kde by mohla přicházet do styku s utajovanými skutečnostmi. Michal byl sice letos již také odsouzen k čtyřletému vězení v kauze Nemocnice Na Homolce, ale tam padl zatím pouze nepravomocný verdikt, ke kterému se tak v souhrnném trestu nemůže přihlížet.

Křikavová přitom na část odůvodnění vykázala veřejnost ze soudní síně. A to kvůli tomu, že v odůvodnění verdiktu zazní utajované skutečnosti. Sama přitom poukázala na to, že požádala Bezpečnostní informační službu, aby je odtajnila, ale ta to odmítla.

Případ i napodruhé poputuje k Vrchnímu soudu v Praze, státní zástupce se na místě odvolal. Soudkyně avizovala, že rozsudek bude nejdříve koncem ledna, protože má několik dalších složitých kauz, které mají přednost.

Spor o odposlechy

Už před třemi lety uložil v kauze úniku tajné zprávy BIS trojici podmíněné tresty soudce Petr Novák. Vrchní soud v Praze ale případ vrátil k novému projednání, když zpochybnil použité odposlechy. Odůvodnil to tím, že se Novák nezabýval tím, zda odposlechy z hotelu Ventana, které trojici usvědčily, byly použitelné jako důkaz. Problém byl totiž v tom, že odposlechy byly původně nařízeny ve zcela jiné věci - když policie prověřovala pro podezření z korupce tehdejšího náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka a jeho napojení na dva pražské politické podnikatele Romana Janouška a Tomáše Hrdličku.

Mimochodem, výbušné odposlechy z hotelu, kde měl Rittig svoji "centrálu" při návštěvách Prahy, se staly důkazem i v několika dalších kauzách, například při údajném tunelování papíren Neograph (nyní Security Paper Mill), pražského dopravního podniku či Nemocnice Na Homolce. A to přesto, že o jejich nasazení se Rittig zřejmě dozvěděl, a tak skryté mikrofony stačily zaznamenat dění jen jeden den a pak umlkly.

Než Novák stačil znovu rozhodnout, odešel do důchodu a případ převzala Křikavová, která musela proces zopakovat od počátku. Mezitím ale odposlechy vyřešil Nejvyšší soud, podle něhož jsou jako důkaz použitelné. "Jsou použitelné v této věci a v každé trestní věci, ve které je vedeno trestní řízení o úmyslném trestném činu," konstatoval Nejvyšší soud.

I přes tento názor Nejvyššího soudu je ne všechny soudy berou jako důkaz. Zatímco v případě Nemocnice Na Homolce je soud uznal, a advokát David Michal si tak odnesl čtyřletý trest vězení, v případě předraženého tisku jízdenek pro dopravní podnik soudce Petr Hovorka prostorové odposlechy odmítl. A všechny obžalované - včetně Rittiga a Michala - osvobodil. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao), Udine - FC Turín 0:1 (61. Belotti z pen.).

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 30 8 9 13 32:40 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 29 5 12 12 42:52 27
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy