Další problém Petra Nečase. Státní zástupci prověřují, zda lhal u soudu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
7. 8. 2019 8:33
Expremiéru Petru Nečasovi hrozí další vyšetřování. Bývalý šéf vlády čelí podezření, že u soudu lhal, aby pomohl své manželce Janě Nečasové, a dopustil se tak trestného činu křivé výpovědi. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Nečas zatím podezření odmítl komentovat. Zda se skutečně jednalo o trestný čin, nyní vyšetřuje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze. | Foto: Šulová Kateřina

Nečas podle letošního rozsudku v kauze zneužití Vojenského zpravodajství u soudu tvrdil, že si sledování své bývalé ženy Radky sám objednal. Podle své výpovědi tak učinil proto, že se obával o bezpečnost své rodiny v souvislosti s nákupem stíhaček Gripen, píše iRozhlas.cz.

Původně přitom tvrdil něco úplně jiného. Bezprostředně po zásahu policie na Úřadu vlády v červnu 2013 novinářům řekl, že o sledování své tehdejší manželky neměl tušení, a že pokud se skutečně odehrálo, jde o "zásadní pochybení".

Podle soudu si bývalý předseda ODS novou verzi tvrzení vymyslel, aby účelově kryl svou současnou manželku Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. "Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce - obžalované - vyhnout se odsouzení," stojí v pravomocném rozsudku Městského soudu v Praze.

Nečas, který mimo jiné čelí žalobě kvůli údajnému podplácení tří poslanců ODS, zatím podezření odmítl komentovat. Jeho advokát Radiožurnálu sdělil, že o podnětu zatím neví. Případem se nyní zabývá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Tomu případ postoupilo Vrchní státní zastupitelství Olomouc, které se kauzou dlouhodobě zabývá. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližší době.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy