Nebudeme vyžírky, budeme šetřit, vzkazují noví senátoři

Martina Machová Martina Machová
29. 10. 2010 6:00
Ti staří se však ničeho vzdávat nehodlají
Pávi u Senátu
Pávi u Senátu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Staronový senátor Jiří Oberfalzer z ODS bydli poblíž Prahy ve Středočeském kraji, a přece si nechává vyplácet sedmnáctitisícový příspěvek na byt v hlavním městě.

I když v něm přespává jen třetinu dní v týdnu, zdá se mu, že z veřejných peněz je to pro člověka jeho postavení komfort tak akorát.

Jedenadvacet jeho nových kolegů, kteří byli před týdnem zvoleni do horní komory parlamentu poprvé, má na výdaje z veřejných peněz jiný náhled.

Tvrdí, že budou šetřit a ani jako senátoři nebudou požívat zbytečný luxus.

Neúměrně vysoké

Právě takzvané náhrady, které senátoři pobírají ke svým vysoce nadprůměrným platům a mezi něž patří i výše uvedený příspěvek na byt senátora Oberfalzera, jsou tím, co mají na mysli.

"Je s podivem, že tam pobírají náhrady za používání osobního vozidla lidé, kteří ani nemají řidičský průkaz nebo auto a v životě tak jím nejezdili," komentuje senátorské výhody staronový senátor za Ústecko Jaroslav Doubrava, zvolený za Severočechy.cz.

Nastavení senátorských přilepšení dobře zná, v minulosti zde hájil barvy KSČM. "Chtělo by to projednat včetně otázky výše těch náhrad. Některé jsou neúměrně vysoké," dodává.

Maštalíř volí pendolino

A jeho kolegové-nováčci přitakávají.

"Jsem připraven jezdit pravidelně do Prahy pendolinem. Stojí mne na celý rok 20 tisíc, víc nepotřebuji," slibuje nový ostravský senátor za ČSSD Antonín Maštalíř.

Jeho stranický kolega zvolená na Novojičínsku Zdeněk Besta zas neuvažuje, že by si v Praze pořizoval vlastní bydlení.

"Pokud bude volno, chtěl bych bydlet na ubytovně. Nepotřebuji nějaký luxusní byt," reagoval na otázky Aktuálně.cz, čeho by se byl ochoten v době všeobecného šetření vzdát.

O bydlení v Praze neuvažuje ani místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad, zvolený na Kutnohorsku. "Doma by mi to ani nedovolili. Budu dojíždět," říká.

Kam dosáhne plat

Základní plat senátora v současnosti činí 56 847 korun.

K tomu má zákonodárce v horní komoře parlamentu ze zákona nárok na dopravné, které se odvíjí podle vzdálenosti od 22,8 po 34,2 tisíc korun. Dále: 9,1 tisíc korun na reprezentaci a stravování při tuzemských cestách, 14,2 tisíc na odborné studie, 7 tisíc na telefon a 17 tisíc na ubytování pro mimomimopražské.

Vedle toho státní kasa platí ještě pronájem kanceláře. Příspěvek je obdobně jako u "dopravného" rozčleněn. Tentokrát podle velikosti města, kde kancelář sídlí. V Praze má senátor nárok na 27 tisíc, v Brně, Ostravě a Plzni o dva tisíce méně a suma postupně klesá až na 9 tisíc u obcí s velikostí pod tisíc obyvatel.

Na asistenty pak má každý senátor k dispozici 36 tisíc korun. Zdravotně handicapovaní členové horní komory pak navíc mají nárok na 11,4 tisíc korun na osobního asistenta či průvodce.

Petr Bratský se nedostal do sněmovny. Do Senátu ovšem ano.
Petr Bratský se nedostal do sněmovny. Do Senátu ovšem ano. | Foto: Ludvík Hradilek

Tisíce za funkce

A nováčci v Senátu nejsou kritičtí jen k náhradám samotným. "Koukala jsem se na složení výborů, a zjistila jsem, že některé výbory mají více místopředsedů než členů," pohoršovala se například druhá Severočeška v Senátu Alena Dernerová z Mostu.

Plat totiž výrazně narůstá díky funkcím.

Předseda Senátu tak bere 158 300 korun, jeho první místopředseda 118 500 korun, a další místopředsedové 112 500 korun. Předsedům výborů a komisí, senátorských klubů spolu s předsedy delegací se s funkcí zvedne základ platu na 83 tisíc korun.

71 tisíci jsou ohodnoceny posty místopředsedů klubů a výborů nebo předsedů podvýborů. A zákon myslí i na místopředsedy podvýborů. Těm náleží odměna 65 tisíc korun.

Je to akorát

Mazáci, kteří svůj mandát obhájili, současně nastavený systém hájí. Včetně výše příplatků

"Vše jsem skutečně vyčerpal," tvrdí například už zmíněný berounský senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

Volební štáb ČSSD.
Volební štáb ČSSD. | Foto: Jan Langer

"Nemuselo by se ale tolik cestovat a sám jsem šel příkladem. Senát by se měl koncentrovat na priority zahraniční politiky, což jsou vztahy s Evropskou unií, Spojenými státy nebo Ruskem. Malajsie a podobně, to není bezprostřední úkol pro sněmovnu," vidí prostor na šetření jinde.

Dvakrát do měsíce za 17 tisíc

Přibližně hodinu jízdy od Prahy v Chýnově bydlí občanský demokrat Pavel Eybert. I on si nechává platit od Senátu v Praze byt.

Přestože v něm přespává sporadicky, jednou dvakrát do měsíce, tvrdí, že jej potřebuje. Důvod? "Když skončíte v deset večer a v devět hodin ráno začínáte, tak to není jinak k zvládnutí."

Dvakrát až třikrát týdně přespává v Praze jeho kolega z Hluboké Tomáš Jirsa.

Celou sumu, kterou mu může Senát proplatit na náhradní bydlení prý ani nevyužije. Jeho nájem činí 12 tisíc, zbylých pět tisíc zůstane státu. "S náhradami prý vyjde tak akorát. "Vzdal jsem se platu starosty," dodává.

Jeden plat stačí

Že by se vzdal jednoho ze svých platů, uvažuje i náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský.

"Na kraji chci zůstat. Nemám ale zájem o dva platy. Umím si představit, že budu posílat peníze na charitu," říká s tím, že by bylo lepší řešit souběh funkcí včetně platů legislativně, než něco někam posílat.

 

Právě se děje

Další zprávy