Ne základnám prověří policie. Kvůli antisemitismu

bar
9. 7. 2008 13:02
Hnutí odkázalo na podvrh Protokoly sionských mudrců
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Liga proti antisemitismu podá trestní oznámení na iniciativu Ne základnám.

Vadí jí, že sdružení na svých oficiálních internetových stránkách zveřejnilo na dlouhou dobu odkaz na antisemitský podvrh Protokoly sionských mudrců. Iniciativa Ne základnám se proti obvinění ohradila. Odmítla, že by prosazovala antisemitské myšlenky.

"Po mnoha upozorněních a protestech byl odkaz na Protokoly odstraněn až v těchto dnech," uvádí se v prohlášení Ligy proti antisemitismu, pod nímž je podepsán Fedor Gál, František Kostlán a Věra Tydlidátová.

Odpůrci se tak sešli již po několikáté dát o sobě hlasitě vědět, přestože dnes šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová podepsala dohodu o výstavbě americké radarové základny.
Odpůrci se tak sešli již po několikáté dát o sobě hlasitě vědět, přestože dnes šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová podepsala dohodu o výstavbě americké radarové základny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Tento smutně proslulý falzifikát, vypracovaný carskou ochrankou na podporu pogromů Židů v Rusku, patří dodnes k základním pilířům fašistické ideologie, a do svého ideového arzenálu jej převzaly i dnešní neonacistické organizace. Podobnou antisemitskou literaturu zveřejňují již jen neonacistické, fašistické, rasistické či islamistické weby," upozornila Liga.

Připomněla, že od vzniku Ne základnám se v této iniciativě objevují krajně levicové skupiny. Jde například o Humanistickou stranu (humanistické hnutí), Mezinárodní mírové hnutí, ultralevicovou skupinu Nový směr či Socialistickou organizaci pracujících.

"V březnu tohoto roku se pak mluvčí iniciativy jako hosté zúčastnili v Káhiře akce nazvané Káhirská mezinárodní konference a Fórum osvobození. Mezi hlavními aktéry konference zde byli například egyptští islámističtí extrémisté ze smutně proslulé organizace Muslimské bratrstvo."

Iniciativa Ne základnám tvrdí, že nikdy neprosazovala antiosemitské názory.

"Na stránkách iniciativy si může každý zájemce založit svůj blog, kde může publikovat články a recenze podobně jako na mnoha jiných serverech na českém internetu. Tato sekce blogů nijak nevyjadřuje stanoviska Iniciativy Ne základnám," vysvětlilo sdružení.

"Na jednom takovém blogu byl uveden odkaz na dokument Protokoly sionských mudrců a později publikován článek na toto téma. Po prvním upozornění na nevhodný obsah byly inkriminované články odstraněny a jejich autorovi byl deaktivován účet, aby dále nemohl do blogu přispívat."

Iniciativa uvedl, že obvinění z antiseminitismu je o to víc absurdní, že mnozí aktivisté v čele s mluvčími iniciativy se aktivně účastnila protestů proti pochodu neonacistů pražským Židovským městem v listopadu roku 2007.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy