Ne základnám prověří policie. Kvůli antisemitismu

bar
9. 7. 2008 13:02
Hnutí odkázalo na podvrh Protokoly sionských mudrců
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Liga proti antisemitismu podá trestní oznámení na iniciativu Ne základnám.

Vadí jí, že sdružení na svých oficiálních internetových stránkách zveřejnilo na dlouhou dobu odkaz na antisemitský podvrh Protokoly sionských mudrců. Iniciativa Ne základnám se proti obvinění ohradila. Odmítla, že by prosazovala antisemitské myšlenky.

"Po mnoha upozorněních a protestech byl odkaz na Protokoly odstraněn až v těchto dnech," uvádí se v prohlášení Ligy proti antisemitismu, pod nímž je podepsán Fedor Gál, František Kostlán a Věra Tydlidátová.

Odpůrci se tak sešli již po několikáté dát o sobě hlasitě vědět, přestože dnes šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová podepsala dohodu o výstavbě americké radarové základny.
Odpůrci se tak sešli již po několikáté dát o sobě hlasitě vědět, přestože dnes šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová podepsala dohodu o výstavbě americké radarové základny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Tento smutně proslulý falzifikát, vypracovaný carskou ochrankou na podporu pogromů Židů v Rusku, patří dodnes k základním pilířům fašistické ideologie, a do svého ideového arzenálu jej převzaly i dnešní neonacistické organizace. Podobnou antisemitskou literaturu zveřejňují již jen neonacistické, fašistické, rasistické či islamistické weby," upozornila Liga.

Připomněla, že od vzniku Ne základnám se v této iniciativě objevují krajně levicové skupiny. Jde například o Humanistickou stranu (humanistické hnutí), Mezinárodní mírové hnutí, ultralevicovou skupinu Nový směr či Socialistickou organizaci pracujících.

"V březnu tohoto roku se pak mluvčí iniciativy jako hosté zúčastnili v Káhiře akce nazvané Káhirská mezinárodní konference a Fórum osvobození. Mezi hlavními aktéry konference zde byli například egyptští islámističtí extrémisté ze smutně proslulé organizace Muslimské bratrstvo."

Iniciativa Ne základnám tvrdí, že nikdy neprosazovala antiosemitské názory.

"Na stránkách iniciativy si může každý zájemce založit svůj blog, kde může publikovat články a recenze podobně jako na mnoha jiných serverech na českém internetu. Tato sekce blogů nijak nevyjadřuje stanoviska Iniciativy Ne základnám," vysvětlilo sdružení.

"Na jednom takovém blogu byl uveden odkaz na dokument Protokoly sionských mudrců a později publikován článek na toto téma. Po prvním upozornění na nevhodný obsah byly inkriminované články odstraněny a jejich autorovi byl deaktivován účet, aby dále nemohl do blogu přispívat."

Iniciativa uvedl, že obvinění z antiseminitismu je o to víc absurdní, že mnozí aktivisté v čele s mluvčími iniciativy se aktivně účastnila protestů proti pochodu neonacistů pražským Židovským městem v listopadu roku 2007.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy