Protest proti radaru skončil na Hradě,policie nezasáhla

Markéta Chaloupská
8. 7. 2008 21:46
Pochodu Prahou se zúčastnilo několik stovek lidí
Konečně u cíle. Demonstranti přinesli transparenty až na Hradčanské náměstí.
Konečně u cíle. Demonstranti přinesli transparenty až na Hradčanské náměstí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Protest několika stovek odpůrců amerického radaru skončil na Pražském hradě, kde v Hrzánském paláci uspořádali čeští představitelé slavnostní večeři pro Condoleezzu Riceovou.

Demonstrace, která začala v 18 hodin na Václavském náměstí, vyvrcholila po pochodu Prahou před Schwarzenberským palácem, kde účastníci protestu skandovali hesla "Máme holé ruce" a "Už je to tady".

Organizátoři manifestace se pokusili prostřednictvím policie předat dopis pro ministryni Riceovou. Policisté si jej odmítli převzít s tím, že jej mají doručit na americké velvyslanectví. Krátce po jednadvacáté hodině se začali demonstranti rozcházet.

Dlouhý průvod protestujících, kteří provolávají hesla jako "Bush terorista" či "Hanba vládě", prošel od Národního divadla po nábřeží na Staroměstskou a z Malostranské se vydal nahoru na Hrad. Pochod proběhl bez incidentů.

Po trase průchodu musela policie přerušit tramvajový provoz.

Protestu na Václavském náměstí se zúčastnil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle svých slov byl na skoro každé demonstraci proti radaru. Na dotaz Aktuálně.cz, zda si myslí, že svou účastí něco změní, odpověděl, že nejspíš nic. "Chci podpořit poslance, kteří se chystají hlasovat proti radaru," řekl Filip.

Na demonstraci vystoupili členové iniciativy NE základnám, ale i hosté - například starosta Trokavce Jan Neoral nebo Petr Uhl.

"Přijeli jsme se podívat, ale myslíme si, že demonstrace stejně nic nezmění," řekla reportérce Aktuálně.cz Dita Bezděčková, která do metropole dorazila z Hodonína.

Odpůrci protiraketové základny si do centra Prahy přinesli papírovou sochu Condoleezzy Riceové, která dnes smlouvu o radaru stvrdila svým podpisem.

Pěkně jsme to řekli
Pěkně jsme to řekli | Foto: Ludvík Hradilek
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

Pro americkou ministryni zahraničí si demonstranti přichystali dárek v podobě písničky. Tu složil Jiří Hurych, který je rovněž autorem písně Kuš Mr. Bush, která se strefuje do amerického prezidenta.

Za Condi na večeři

Podle zjištění Aktuálně.cz aktivisté svůj pochod Prahou řádně nenahlásili.

"Oznamovatel pochod včas nenahlásil a není možné považovat průvod za řádně oznámený. Organizátor se může dopustit přestupku," řekl Pavel Štefaňák z pražského magistrátu. Aktivistům tak hrozí pokuta do výše pěti tisíc korun.

Jan Tamáš už před začátkem demonstrace řekl, že protest má být nenásilný a organizátoři nečekají žádné konflikty s policií. Na průvod hlavním městem přesto dohlíželo několik desítek policistů, nad hlavami účastníků pochodu přeletával policejní vrtulník.

"Celou akci budeme monitorovat, pokud dojde k narušení pořádku, tak tam budou zástupci města, kteří budou moci demonstraci rozpustit," řekla odpoledne Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Počet policistů byl podle ní proti původním plánům mírně navýšen. "Jde o standardní bezpečnostní opatření. Žádné manévry nebo těžkooděnce nečekejte," řekla Miklíková.

Nevzdáme se, vzkazují aktivisté

Čtěte více: Antiradaristé zazpívají na demonstraci Riceové píseň

Po úterní demonstraci chystá iniciativa podle Tamáše další kroky. Chtějí působit hlavně na poslance a senátory, kteří budou o osudu smlouvy přímo rozhodovat, a na lokální politiky.

"S tím, jak se budou blížit krajské volby, budeme ten tlak přesunovat víc a víc na regionální úroveň, protože to budou kandidáti do krajských voleb, kteří se budou ucházet o naše hlasy, a my budeme mít větší možnost našeho hlasu využít pro to, aby tady základna USA nestála," domnívá se Tamáš.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy