Chaos v hlavě, jsme v tom ztracení. Vietnamci se snaží vyznat v EET, často to odkládají jako Češi

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 7. 2. 2017 20:36
Nguyen Manh Tung se narodil v Česku vietnamským rodičům, kteří sem přišli v osmdesátých letech. Dnes se snaží dát dohromady "banánové děti" a pomoci jim překlenout bariéry mezi Vietnamci a Čechy. V těchto dnech se však soustředí hlavně na pomoc vietnamským obchodníkům v přípravách na druhou fázi elektronické evidence tržeb.
Video: Ministerstvo financí

Praha – Já si dám kofolu, ta se vyrábí v Krnově, kde jsem se narodil, jsou první slova podnikatele Nguyena Tunga na schůzce v kavárně. Přestože se narodil na sklonku socialismu vietnamským rodičům, svým patriotismem k České republice se nijak netají.

"Začal jsem před pár lety hledat vrstevníky, kteří se narodili v Čechách, ale jejich rodiče neumějí pořádně česky. Chtěl jsem vytvořit organizaci banánových dětí, které by mohly sbírat informace a předávat je svým rodičům," říká Nguyen Tung. 

Sám jde v těchto dnech příkladem propagací elektronické evidence tržeb mezi vietnamskými obchodníky. Na patnáct tisíc z nich začne od prvního března ve druhé vlně EET povinně z každé večerky či stánku odesílat účtenky elektronickou cestou na servery ministerstva financí. Jedním z prvních počinů proto bylo zorganizování schůzky vietnamské komunity s ministrem financí Andrejem Babišem ve vietnamské tržnici Sapa.

Tung proto pomáhal firmám, které dodávají systémy pro EET, překládat software do vietnamštiny, aby obchodníci mohli mít uživatelské prostředí v rodné řeči. To samé jim umožnil i s takzvanou metodickou příručkou ministerstva financí, která popisuje, koho a jak se EET týká. Obdobně překládal krajanům svých rodičů na konferencích o elektronické evidenci, které ministerstvo pořádalo v několika městech. 

Bojkot nebude

Oslovení vietnamští podnikatelé potvrdili, že se nehodlají EET vyhýbat, ale dělá jim problém sehnat o ní relevantní informace. "Snažíme se zjistit, co se dá, ale jsme v tom ztracení. Nabídek zařízení a služeb je hodně," uvedla dcera majitelů prodejny potravin v Proboštově Hoai Anh Ranová.

Podle ní vietnamským obchodníkům nepomohly ani časté útoky politiků na zákon o elektronické evidenci tržeb, takže řada z nich na základě strohých zpráv očekávala změny, nebo dokonce zrušení předpisu. Stejně tak jim na všechny dotazy údajně neodpověděli ani na informační lince ministerstva financí.

"Zatím nás zákon nutí najít nějaké řešení, vybrat vhodnou pokladnu a software. Stále však hledáme, takže jsme si ještě ani nepožádali o registraci na finančním úřadě. Ale dlouho už to odkládat nechceme," dodala Ranová.

Vietnamští obchodníci se museli spoléhat jen na to, co si dokázali přeložit z českých novin. A to znamenalo podle Tunga jen jedno: chaos v hlavě a nejasná představa toho, co by vlastně měli dělat a na co se připravit. "Ne že by nastala panika, ale třeba menší podnikatelé byli zvyklí žít metodou ,Dneska nakoupím, pak prodám a něco z toho budu mít'. Navíc nejsou na český daňový systém zvyklí," dodal Tung. 

Popsal, že daňová přiznání podávají ve Vietnamu jen větší firmy. Obchodník na trhu čeká, až jej navštíví výběrčí daní, který se zeptá, jak jdou obchody, a podle toho vypočítá daň. "V Česku je to jiné. Na EET Vietnamci nekašlou, ale stejně jako Češi to nechávají na poslední chvíli. Ale jako podnikatelé jsou pečliví, byť podnikání vedou jako rodinný byznys."

Že by někdo z vietnamské komunity chtěl nový zákon bojkotovat po vzoru některých českých obchodníků, Tung neočekává. "Obchodování je jejich život. Možná se to nezdá, ale kdykoliv byl nový zákon, všichni se jej snaží pochopit a naučit, aby byli i nadále konkurenceschopní," řekl Tung.

Snaží se přesvědčit obchodníky, aby nenechávali registraci a pořízení pokladny na posledních chvíli. "Je tady asi patnáct tisíc našich obchodníků, ale registrace celkem čeká na 200 tisíc živnostníků, to se v závěru měsíce nemusí stihnout."

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 51 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy