Majitelé e-shopů mohou v noci spát, účtenky pro EET stačí odeslat až ráno

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2017 15:05
Generální finanční ředitelství upřesnilo pravidla evidence tržeb pro e-shopy. Stačí, aby zaevidovaly tržbu v okamžiku, kdy se o platbě skutečně dozvědí. Obchodníci varovali, že pokud by jim ministerstvo nevyšlo vstříc, museli by zrušit platby kartou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Finanční správa ulehčila majitelům e-shopů pravidla pro vydávání účtenek elektronické evidence tržeb. Podle nových pravidel  nemusejí vydávat účtenku při platbě, jako ostatní obchodníci, ale až ve chvíli, kdy se o ni dozvědí. 

"Finanční správa bude akceptovat přístup, kdy poplatník zašle správci daně údaje o evidované tržbě a vystaví účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu plátce," stojí poněkud kostrbatým úřednickým jazykem v nové metodice pro elektronické obchody. 

Účtenka však musí k zákazníkovi dorazit nejpozději k okamžiku expedice zboží nebo poskytnutí služby zákazníkovi. "To neplatí v případě, že je zboží expedováno nebo služba poskytnuta ještě před okamžikem vydání příkazu k provedení platby," píše finanční správa.

"Jsme rádi, že se nám podařilo ve spolupráci s ministerstvem financí a Generálním finančním ředitelstvím dosáhnout rozumného výkladu, který vychází z reálného života internetových obchodů. Věřím, že díky tomu zanikne hrozba vypnutí on-line platebních metod v e-shopech," uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Zařazení e-shopů čelí dlouhodobé kritice kvůli tomu, že platby elektronickou cestou jsou snadno dohledatelné a nehrozí tak krácení tržeb, jako například v hospodách, kde je podle ministerstva největší podíl šedé ekonomiky. Obchodníci dokonce varovali, že pokud by jim ministerstvo nevyšlo vstříc, museli by zrušit platby kartou.

Zákon v tomto směru kritizuje například šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. "Tady udělalo ministerstvo financí chybu, e-shopy tam vůbec neměly být, jejich transakce zanechávají jasnou elektronickou stopu," řekl Havlíček. 

Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy