Domobrana skomírá, chybějí aktivní bojovníci. Schůzuje se u piva, někde ani to ne

Lukáš Prchal Martin Biben Lukáš Prchal, Martin Biben, s přispěním Petra Koděry a Martina Ťopka
2. 8. 2016 0:01
Ačkoli se lídři Národní domobrany, která má Česko chránit zejména před migranty, chlubí, že členy organizace jsou tisíce lidí, realita je odlišná. Zkušenosti reportérů HN a Aktuálně.cz ukazují, že Národní domobrana se ani zdaleka nepřiblížila masové organizaci a skutečný počet členů je mnohonásobně nižší, než šéfové uvádějí. A náplň její činnosti prakticky neexistuje.
IIustrační snímek.
IIustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Naposledy se Národní domobrana, kterou založil veterán ze zahraničních misí Marek Obrtel, pochlubila počtem svých členů letos na konci května. "Náš dar republice k výročí osvobození: 2 475 domobranců působících v 759 obcích ČR! Za 13 týdnů jsme pro ušlechtilou myšlenku dobrovolné obrany domoviny před agresory dokázali získat více občanů, než kolik má po 13 letech Aktivní záloha Armády ČR!“ stojí na facebookových stránkách organizace s téměř sto útvary po celé zemi.

Reportéři HN a Aktuálně.cz se rozhodli ověřit aktivitu jednotlivých buněk a členů domobrany, která chce údajně chránit pořádek v Česku a pozor dávat zejména na přistěhovalce. Pod pseudonymy byli přijati v Praze, Plzni, Pardubicích, Lanškrouně, Jihlavě, Kolíně, Ledči nad Sázavou, Kostelci nad Černými lesy, Pečkách a Českém Brodě.Získali tak seznamy domobranců z těchto měst, sledovali jejich schůzky i facebookové stránky.

Ani na jednom z těchto míst, snad s výjimkou Kolína, ale nic nenasvědčuje tomu, že by vznikla skutečně akční jednotka, která by se pravidelně scházela a cvičila.

Už jsme tady dva

Nejpočetnější buňky jsou podle seznamů, které organizace zasílá kaž­dému novému členovi při přijetí, v Pardubicích (25 členů) a na pražském Žižkově (19 členů). Od května se ale nijak nerozrostly. Původní pardubická skupina, která přijala název Pernštejnská garda, se navíc nedostala dál než k několika schůzkám v hospodě a skončila.

"Čus chlapáci! Tož Gardisté se rozpadli? Jak to bude možné, dorazím na nejbližší schůzku. Zatim Česko pro Čechy a nikdy jinak Amen!!!“ napsal 6. července na stránky Národní domobrany Pardubice muž s přezdívkou Chopper Dedek. 16. července přišel domobrancům e-mail od člena Petra Neumanna. "Pánové a dámo, zdravím. Pokud ještě nejste, tak se, prosím, přihlaste na stránku, zatím jen FB, Národní domobrana Pardubice. Měli bychom založit skupiny a začít něco dělat."

Do domobrany může každý

Vyplňte si formulář
Kontrola neexistuje. Stačí vyplnit kontaktní formulář na webových stránkách a počkat na potvrzující mail, který přijde obratem. Po každém 1. a 15. dni v měsíci pak vedení novým členům zasílá mail, ve kterém jsou jména a kontakty, včetně mobilních čísel a mailů na všechny členy z vašeho města. Ty má nový člen oslovit a domluvit si s nimi schůzku. Buď se pak přidá k již založené organizaci, nebo vytvoří novou.

Veterán v čele
Vedení Národní domobrany, které by mělo mít nad členy kontrolu, tvoří bývalý vojenský lékař a veterán několika zahraničních misí Marek Obrtel, ostravská podnikatelka Nela Lisková a etnolog František Krejča.

Výzvu k založení skupiny, které mělo proběhnout minulý pátek v České hospůdce v centru města, však přijali jen dva muži. Několik členů se na Facebooku omluvilo, že mají jiné povinnosti. Výsledek setkání? "Tak jsem dorazil na sraz a něco je špatně. Jsem tady sám," píše Martin Markovics na Facebooku v 19:18. "Tak už jsme tady dva," přidává o pár minut později, čímž zápis z neúspěšné schůze v hostinci, kde byl i reportér HN, končí.

O aktivitě skupiny svědčí i to, že na Facebooku o ní diskutuje jen několik účastníků, z nichž část se vždy omlouvá, že nemá čas, a příspěvky sleduje nanejvýš sedm lidí. Celkem má facebooková skupina devět členů.

Na pražském Žižkově už jsou domobranci o něco dál. Vytvořili skupinu, která si říká Vozová hradba. Ani ona však aktivitou nehýří. "Zatím patrně není co řešit a jsou dovolené, takže zatím nic není v plánu. Jakmile bude něco k řešení, budou všichni, kdo se přihlásili, pozváni," napsala novému členovi domobrankyně Alena ze Žižkova.

Čekejte na mail

V Plzni funguje domobrana pod dvěma názvy. Na webu Národní domobrany se jmenují Švejkovi Plzeňáci, na Facebooku figuruje Domobrana Plzeň. Aktivita jednotky je ale nezřetelná. Když reportér HN zavolal svému plzeňskému lídrovi, co má dělat, když je členem a nic se neděje, dostal následující odpověď. "Taky se mi to nejeví jako východisko. Chci proto během příštího týdne obeslat členy a uspořádat setkání. Rád bych tam pozval také Marka Obrtela, takže zatím čekejte na můj mail," sdělil Daniel Šváb.

Tři muže potom čítají seznamy domobranců v Ledči nad Sázavou a v Lanškrouně. Lanškrounští se podle facebookových stránek až do června snažili jednáním s radnicí a městskou policií o jakousi spolupráci a legalizaci. "Bylo nám však navrhnuto sbírání odpadků, například kolem rybníka, nebo pomáhat na přechodech…" píše v červnu uraženým tónem její zakladatel, který si říká Kedster. V tomtéž posledním příspěvku na stránkách Lanškrounské domobrany pak ohlásil vstup do anonymity.

Na Kolínsku, kde žije zhruba 100 tisíc obyvatel, je registrováno 26 osob ve dvou skupinách pojmenovaných Obrana Národa a České Labe. První působí v Kostelci nad Černými lesy, druhá je přímo v Kolíně. Formují se také skupinky v Pečkách a Českém Brodě, zatím ale nemají víc než pět členů. Kolínská parta, která se několikrát sešla za zavřenými dveřmi v oblíbené pivnici U Vodvárků, si do vedení zvolila dvě ženy – velitelkou je Helena Ociepková a její zástupkyní Viola Raková. "Očekávám příchod všech bez výjimky," napsala ostře v jedné z pozvánek na červencovou schůzi Ociepková. A rovnou varovala, že buňka je připravena zbavit se pasivních kolegů. Prý jen škodí.

V Jihlavě se do domobrany přihlásilo šest lidí. Neděje se však nic. "Konečně chce někdo něco dělat. Kontaktoval jsem všechny a ozval se mi pouze Jarda Stoklásek a v podstatě mě označil za pako, že se chci scházet a držet se pokynů z dopisu," napsal reportérovi Milan Křikava. Blízká buňka Mistr Jan Hus, která má působit v Havlíčkově Brodě, na maily nového člena nereagovala.

Zkušenosti tak ukazují, že Národní domobrana se ani zdaleka nepřiblížila masové organizaci a skutečný počet členů je mnohonásobně nižší, než šéfové uvádějí. Možnost, že by se její členové geniálně kryli a využívali fiktivní facebookové stránky či odesílali zavádějící maily, považuje za velmi nepravděpodobnou bývalý šéf vojenské kontrarozvědky Andor Šándor.

Lídři nezvládají velení

"Na některé lídry jsem se sám díval a rozhodně nepůsobí dojmem, že by pracovali v utajení a podobně zvládli řídit lidi pod sebou. Někteří jsou sice bývalí vojáci, ale žádné závratné kariéry nedosáhli. Chyběly jim předpoklady a to si nesou i dál," míní Šándor. Podobně uvažuje i bezpečnostní expert František Šulc. "Žádných dokonalých mimikry ani organizace nejspíš nejsou schopni. O tom, že to nefunguje, svědčí i fakt, že nejsou nikde vidět. Neprojdou městy, nepochlubí se fotografiemi," řekl.

Podle obou to ale neznamená, že by stát neměl organizaci věnovat pozornost. "Mohou se tam sejít frustrovaní jedinci a být nakonec nebezpeční. K nějaké hloupé akci stačí pár lidí, policie a tajné služby by je měly sledovat," míní Šulc.

Jeden z představitelů Národní domobrany, etnolog František Krejča, popírá, že by organizace stagnovala. "Na mrtvém bodě určitě nejsme, rozvíjíme se dál. I když je pravda, že některé buňky jsou aktivnější a jiné pasivnější. Nemáme zájem vystavovat naše členy zájmu různých státních orgánů, proto se může zdát, že nejsme vidět," uvedl.

Jsem přesvědčen, že do budoucna by Českoslovenští vojáci v záloze neplnili svůj úkol, proto jsem rezignoval, říká jejich bývalý velitel Marek Obrtel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy