České žoldáky na Ukrajině nepodporujeme, brání se okamurovci

Mikuláš Klang Jiří Just Mikuláš Klang, Jiří Just
27. 7. 2015 14:50
Nově založené hnutí poslance Tomia Okamury popřelo, že chce podpořit české bojovníky válčící na straně proruských separatistů. Jejich ostravská členka Nela Lisková je přitom s bojovníky v kontaktu.
Aktuálně.cz objevilo na východní Ukrajině Čecha Pavla Botku, který bojuje na straně proruských separatistů a tvrdí, že jim členka hnutí Tomia Okamury přislíbila pomoc. | Video: Jiří Just

Praha – S proruskými separatisty nechceme mít nic společného, žádnou pomoc jim nechystáme. Poslanec Radim Fiala, jedna z tváří nového seskupení kolem Tomia Okamury, během pondělka popřel, že by Svoboda a přímá demokracie jednala o spolupráci s jakoukoli z válčících stran na Ukrajině.

Český bojovník Pavel Botka zvaný Kavkaz, který na východě Ukrajiny válčí na straně proruských povstalců proti ukrajinské armádě, přitom online deníku Aktuálně.cz otevřeně řekl, že právě Okamurovo nové politické hnutí přislíbilo českým žoldákům přes jejich významnou ostravskou členku Nelu Liskovou pomoc. Minimálně zasláním léků.

Fiala, bývalý poslanec ODS a posléze Úsvitu, však v tiskovém prohlášení hovoří jinak. "V celém konfliktu podporujeme mírové řešení, kterého musí být dosaženo u jednacího stolu," napsal Fiala v reakci na pondělní ranní článek o Botkovi.

Navštívím právníka, hrozí Fiala

Reportérovi Aktuálně.cz pak rozčileně řekl, že se hnutí bude bránit i právními kroky. "Vůbec nevím, kdo to (Botka) je, vůbec nevím, s kým jste mluvili. To je neuvěřitelné. Navštívím právního zástupce, protože tohle není možné," řekl Fiala. Podle něj v SPD nikdy o podpoře separatistů nebo jejich žoldáků nemluvili. "Natož jednali. Opakuji, ani nemluvili," dodal poslanec.

Botka, někdejší zápasník a bodyguard, zmínil politiky z SPD v souvislosti s Nelou Liskovou - lídryní hnutí v Moravskoslezském kraji, která loni na podzim kandidovala na primátorku Ostravy jako jednička LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka. Právě Lisková podle Botky zjišťuje možnosti, jak zaslat jeho jednotce léky a další humanitární pomoc.

Komunikace mezi povstalci z Donbasu a Nelou Liskovou
Komunikace mezi povstalci z Donbasu a Nelou Liskovou | Foto: Jiří Just

Nela Lisková redakci Aktuálně.cz potvrdila, že skutečně plánuje poskytnout pomoc bojové jednotce, ve které slouží občané České republiky. Fiala se v pondělí od Liskové distancoval s vysvětlením, že jde o osobní aktivitu řadové členky a že její názory nejsou stanoviskem hnutí SPD.

Lisková v konverzaci s autorem článku z Ukrajiny o Botkovi (najdete ji na obrázku vlevo) výslovně souhlasila s tím, aby byla uvedena jako krajská lídryně Okamurova hnutí na Ostravsku.

Fiala, který je členem přípravného výboru SPD čekajícího na registraci, tvrdí, že na severní Moravě žádného lídra nemají. "Budeme zkoumat, jak to skutečně bylo," uvedl poslanec s tím, že po Liskové bude vedení SPD žádat vysvětlení. Vyloučení z hnutí jí podle Fialy zatím nehrozí.

Nela Lisková v komunikaci se zpravodajem Aktuálně.cz souhlasí, aby byla titulována jako "lídr SPD v Moravskoslezském kraji".
Nela Lisková v komunikaci se zpravodajem Aktuálně.cz souhlasí, aby byla titulována jako "lídr SPD v Moravskoslezském kraji". | Foto: Aktuálně.cz

Zahraničním bojovníkům se nelze divit

Okamura ani Fiala se sice nikdy výslovně na stranu proruských separatistů nepostavili, jejich aktivity ale zároveň ani neodsoudili.

"To, že Rusové pomáhají svým krajanům na Ukrajině, kteří jsou vražděni armádou země, jejímiž jsou sami občany, [...] má svou logiku, protože slušný člověk nemůže zůstat k takovým zločinům chladný. I proto zde bojují dobrovolníci z celé Evropy včetně České republiky," prohlásil například Okamura loni v září na mimořádné schůzi Sněmovny k sankcím proti Rusku.

Zatímco sankce měly podporu jak od vlády, tak i pravicové opozice, Okamura i Fiala (tehdy oba ještě v barvách Úsvitu) prosazovali, aby se postupovalo stejně i vůči ukrajinské vládnoucí garnituře.

"Přestaňte tlačit pouze na jednu stranu konfliktu. Žádná občanská válka nemá nikdy vojenské řešení. Tím řešením může být pouze jednání mezi Kyjevem a povstalci," prohlásil na téže poslanecké schůzi Radim Fiala.

Velký rozhovor s Pavlem Botkou najdete na Aktuálně.cz v příštích dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy