Praha - Narkoman si koupí Modafen i s občankou v ruce. Žádné omezení ho nezastaví.
S takovou dnes přišli kriminalisté z Národní protidrogové centrály.
Přestože v květnu přijalo Česko normu, podle které už nejsou léky na chřipku a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu k dostání volně, počet drogových varen moc neklesá.
Hurá na Slovensko
"Od ledna do konce srpna policisté odhalili celkem 221 varen pervitinu. Výrobci drog se jednak předzásobili léky, než vešla norma v platnost, dalším pak stačí kupovat jen povolené množství," potvrdil Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.
Další lidé si pro léky jezdí i do zahrančí. "Převažuje Polsko, Německo a Slovensko. V poslední době jsme ale zaznamenali i dovozy z jiných států Evropské unie, například z Itálie a Francie," doplnil Frydrych.
Česká republika totiž platí za jednoho z hlavních producentů pervitinu v Evropské unii. A květnové omezení, podle kterého už je možné léky s pseudoefedrinem dostat jen v omezeném množství a na průkaz, podle něj není dostatečné.
Šedesát tablet bohatě stačí
"Nefunguje ani omezení na šedesát tablet měsíčně. To je totiž příliš mnoho na to, aby se tím pacient jen léčil," připomenul také šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Léky, které je možné zneužít na výrobu metamfetaminu, by podle něj měly být jen na předpis.
Své tvrzení podpořil i statistikou: V květnu si podle něj léčiva s pseudoefedrinem vyzvedlo na dvacet tisíc lidí. "Téměř všichni si ale koupili léky v maximálním možném množství," řekl.
Pohotovost mají i za hranicemi
O tom, že se zákon mine účinkem, už ale odborníci upozorňovali před časem.
"Nevěřím, že to na drogové scéně přinese něco pozitivního," vyjádřil se ještě předtím, než vešla norma v platnost, například Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Lidé, kteří léky chtějí, si je podle něj seženou kdekoliv jinde, kde podobný zákaz neplatí.
Na jeho slova také došlo. Výrobci pervitinu se v půlce roku začali stahovat na Slovensko. Tam nakoupili potřebné množství balení a vrátili se k nám.
"Největší nápor je na západním Slovensku. Hlášení podávají hlavně distributoři, kteří sledují, která lékárna kolik léků objednává," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Slovenské lékárnické komory Ján Valjan.
Slovenská komora lékárníků už proto začala situaci ve spolupráci s policií sledovat.
Loni padla na pervitin tuna pilulek
Novelu zákona o návykových látkách schválili čeští zákonodárci v dubnu tohoto roku. Od května se jí musí řídit všechny lékárny.
Norma říká, že některé léky, které mohou sloužit k výrobě drog, se musí víc hlídat. Pokud je chce pacient užívat, musí si opatřit recept, nebo jít do lékárny s občankou.
Do hlídaných léků se zařadily právě medikamenty na chřipku a nachlazení. Tedy ty, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Asi z milionu balení těchto léků se totiž každý rok vařily v Česku drogy.
"Pokud by se daly dohromady léky, ze kterých se jen loni vyrobil pervitin, vážily by asi jednu tunu," odhadl šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Nově proto smí každý pacient dostat nejvíce 60 tablet měsíčně.