Chcete Modafen? Lékárník po vás občanku požadovat nesmí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 8. 2009 7:40
Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů nesmí SÚKL sbírat data o pacientech
Léky s obsahem pseudoefedrinu by se měly vydávat jen na recept.
Léky s obsahem pseudoefedrinu by se měly vydávat jen na recept. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Léky proti chřipce a nachlazení se opět vydávají jen na recept. Občanku lékárník po lidech chtít nesmí.

Alespoň dokud se nevyřeší to, jestli Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušuje zákon, když sbírá citlivé údaje pacientů.

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů SÚKL na citlivá data pacientů právo nemá. Smí sbírat jen data o lécích. Pokud tedy ústav se sběrem údajů začal, překročil svou pravomoc.

Z dat se dá totiž mimo jiné odvodit, jakými chorobami člověk trpí.

Na recept, nebo na občanku

O tom, že už se nebudou léky na bolest a nachlazení prodávat volně, rozhodli koncem dubna zákonodárci. Schválili novelu zákona o návykových látkách. Ta říká, že některé léky, které mohou sloužit k výrobě drog, se budou víc hlídat. Pokud je chce pacient užívat, musí si opatřit recept, nebo jít do lékárny s občankou.

Návrh normy vymyslela vládní rada pro koordinaci protidrogové politiky.

Do hlídaných léků se zařadily právě medikamenty na chřipku a nachlazení. Tedy ty, které obsahují pseudoefedrin. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus. Asi z milionu balení těchto léků se totiž každý rok vařily drogy.

Jako "Velký bratr"

Státní ústav pro kontrolu léčiv na novou normu reagoval tím, že nařídil lékárnám, aby začaly posílat údaje pacienta do takzvaného centrálního úložiště dat. Tam se měly údaje ukládat. 

Lékárník měl při každém nákupu vidět, kolik léků s pseudoefedrinem už si pacient pořídil. Pokud by množství překročilo šedesát tablet měsíčně, léky by nevydal.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Novinka se ale nelíbila lékárníkům. Tvrdili, že léky, které obsahují látku zneužitelnou k výrobě drog, se mají vydávat jen na recept.

Vadilo jim také to, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o každém pacientovi a obchodní informace o lékárně. Upozorňovali na to, že se začala sbírat také data z obyčejných receptů všech pacientů. V rukou je přitom má soukromá firma, která tunel pro tok informací po internetu vytvořila.

Celý systém označili za "velkého bratra" a podali podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Výsledek kontroly: SÚKL data sbírat nesmí

Úřad pro ochranu osobních údajů vydal po několika měsících zkoumání zprávu. Deník Aktuálně.cz do ní měl možnost nahlédnout.

Výsledek kontroly zní jasně: Státní ústav pro kontrolu léčiv porušuje sběrem dat zákon. Nesmí shromažďovat citlivé osobní údaje ani z receptů, ani z občanek lidí.

Svou činnost proto musí okamžitě zastavit. Osobní údaje, které doposud nashromáždil, je povinen zlikvidovat. "Neprodleně," zdůrazňuje zpráva.

Státní ústav pro kontrolu léčiv sice může poslat k výsledkům kontroly připomínky, než se ale odvolání vyřeší, musí všechna data zůstat zablokovaná. Nová se v systému objevit nesmí.

"Všem lékárnám proto doporučujeme vydávat přípravky s obsahem pseudoefedrinu výhradně na lékařský předpis. V opačném případě hrozí, že se budou také dopouštět porušování zákona," varoval všechny lékárníky šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

 

Právě se děje

Další zprávy