Komora: Známe lékárny, které pomáhají vyrábět pervitin

mp
14. 3. 2008 12:35
Většina léků s pseudoefedrinem končí u výrobců drog
Modafen obsahuje pseudoefedrin a stává se tak oblíbeným artiklem výrobců drog
Modafen obsahuje pseudoefedrin a stává se tak oblíbeným artiklem výrobců drog | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Více než 80 procent léků obsahujících pseudoefedrin, které projdou rukama lékárníků, končí u výrobců pervitinu. Překvapivou statistiku uveřejnila dnes Česká protidrogová centrála společně s lékárnickou komorou.

K výrobě tradiční české drogy pervitinu se ve varnách často používají léky proti nachlazení, například modafen nebo nurofen. Výrobci k jejich získání nepotřebují lékařský předpis.

S výrobci spolupracují i lékárníci

Česká lékárnická komora také přiznala, že někteří lékárníci s výrobci drog spolupracují. Prezident komory Stanislav Havlíček dokonce uvedl, že jeho organizace eviduje minimálně dvanáct takových lékáren.

Ve zmíněných lékárnách se situace intenzivně řeší, konkrétnější ale Havlíček vzhledem k probíhajícímu šetření být nechtěl. Zahájil ale mezi příslušníky lékárnického stavu osvětu.

"Pořádáme pro lékárníky školení. Chceme, aby byli prevencí, ne zdrojem," uvedl Havlíček.

Pervitin přezdívaný "perník" nebo "piko" se na českém území rozšířil na počátku 80. let, kdy ještě nebyla jeho výroba a užívání trestné. Vařil se zejména pro osobní potřebu malých skupin drogově závislých lidí.

Dnes už je obchod s drogou vysoce organizovaný. Policie loni evidovala 388 varen pervitinu.

Stále populárnější kokain

Nejvýraznější nárůst ale Česká protidrogová centrála zaznamenala na trhu s kokainem, který už přestal být drogou, kterou si mohou dovolit jen bohatší uživatelé.

Policie loni zabavila osmkrát větší množství kokainu, než tomu bylo v roce 2006. Celní sklady evidovaly loni 37,6 kilogramů kokainu, v roce 2006 to bylo necelých pět kilogramů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy