Nagyová využívala vojenskou rozvědku jako soukromou agenturu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
28. 5. 2014 14:10
Od rozvědčíků si nynější manželka Petra Nečase nechávala zkontrolovat, zda ve svém bytě nemá odposlech. Stejné služby využila i před dvěma lety, když se konal v Brně kongres ODS.
Jana Nagyová a Petr Nečas.
Jana Nagyová a Petr Nečas. | Foto: Aktuálně.cz

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Vojenští zpravodajci, kteří se mimo jiné specializují na sledování osob a odhalování nahrávacích zařízení, sloužili pro bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) mnohem častěji, než se dosud vědělo. Vyšetřovatelé během šetření tohoto případu, v němž bude zřejmě vedle Nagyové v brzké době obžalována i skupina tehdejších vysoce postavených příslušníků tohoto útvaru, zjistili, že tito zpravodajci pro ni plnili úkoly, jako by byli pracovníky soukromé bezpečnostní agentury. 

Od rozvědčíků si nynější manželka expremiéra Petra Nečase nechávala zkontrolovat, zda ve svém bytě nemá odposlech. Stejné služby využila i před dvěma lety v době, kdy se konal v Brně kongres ODS.

Současný šéf Vojenského zpravodajství Rostislav Pilc již při výslechu na policii uvedl, že takovéto využívání zpravodajců není možné. Vyšetřovatelé ale za to dosud nikoho neobvinili.

"Ve vztahu k osobám, které nemají vztah k činnosti ministerstva obrany či Vojenského zpravodajství, je provádění takové činnosti prakticky nemožné. V rámci jiných osob by tuto činnost mohla provádět možná BIS či policie," vypověděl Pilc během výslechu na policii.

První úkoly začali zpravodajci pro Janu Nagyovou plnit na začátku roku 2012. Tehdy Jan Pohůnek (který je nyní spolu s Nagyovou a dvěma bývalými řediteli služby Milanem Kovandou a Ondrejem Páleníkem obviněn v případu nezákonného sledování Radky Nečasové) přivedl do Hrzánského paláce jednoho ze zpravodajců – ve spise má fiktivní jméno Petr Chvíla (jméno je změněné, neboť je stále aktivním příslušníkem zpravodajství).

Účel této schůzky Pohůnek Chvílovi nijak podrobně nevysvětlil, prý mu jen řekl, že půjde o výcvik. Při setkání pak Nagyová Chvílovi řekla, že je ochotna být předmětem cvičení zpravodajců ve sledování. Nadiktovala mu svůj itinerář s programem na nadcházející týden a oznámila, že mu bude zasílat upřesňující SMS zprávy, kudy se bude vozidlo s ní pohybovat. Chvíla následně zprávy přeposílal svému podřízenému, který sledování prováděl. Celé cvičení podle jeho výpovědi trvalo asi týden.

V průběhu června si Pohůnek Chvílu zavolal znovu. "Řekl mi, že má úkol, že musíme udělat prohlídku bytu paní Nagyové, abych toto zadal našim technikům. Řekl mi, že to jde od generála, což byl v té době Ondrej Páleník," řekl Chvíla u výslechu. Prohlídka poté skutečně proběhla, aniž by příslušníci zpravodajství cokoli odhalili.

Za zhruba dva měsíce dostal Chvíla další úkol. V srpnu 2012 mu rozkázal Pohůnek vykonat prohlídku Kramářovy vily. Než zpravodajci objekt prohlédli, trvalo jim to skoro týden. Chvílovi však přišla prohlídka jako nesmysl.

"Já jsem následně hovořil s panem Pohůnkem o tom, že moc nechápu smysl provedení takové prohlídky, že se míjí účinkem, a to z toho důvodu, že je zde obrovský pohyb osob, které tam mají prakticky volný přístup, nikde se nezamykají dveře a navíc v objektu má v blízké době proběhnout rekonstrukce topení. Myslím, že z toho byl pan Pohůnek také překvapený," stojí v protokolu.

Je to rozkaz

Tím ale ještě úkolování zpravodajce neskončilo. Pohůnek měsíc poté nařídil Chvílovi, aby se s Nagyovou domluvil na schůzce. Nečasova sekretářka si zpravodajce pozvala do Kramářovy vily a oznámila mu, že jí "generál slíbil, že budou zase cvičit". Chvílovi se to však nelíbilo, a tak Nagyové řekl, že jeho lidé nepotřebují „cvičit ježdění po Praze“. Nagyová tehdy ustoupila, ale jen zdánlivě.

Jan Pohůnek
Jan Pohůnek | Foto: ČTK

"Za pár dní nato následovala taková reakce, že mi začaly z telefonního čísla paní Nagyové chodit SMS zprávy, kde se nachází a kam pojede," vypověděl zpravodajec.

Překvapený Chvíla se tedy obrátil na svého nadřízeného Jana Pohůnka s dotazem, proč mu Nagyová tyto zprávy zasílá, když se jasně domluvili, že se žádné cvičení nekoná. "Plukovník Pohůnek mi řekl, že je to rozkaz od generála, že to cvičení dělat musíme," popsal obsah jejich rozhovoru u výslechu Chvíla.

Najděte štěnice

Začátkem listopadu dostal Chvíla od Pohůnka již čtvrtý úkol. Zpravodajci měli prohlédnout dva pokoje v brněnském hotelu, kde byli ubytováni delegáti kongresu ODS. Pověřena tím byla dvojice techniků.

Jeden z nich – v protokolu dostal opět fiktivní jméno Kamil Zoubek – to popisuje následovně: "Pan Chvíla nám řekl, že jedeme za panem premiérem na kongres ODS. Prohlíželi jsme nejprve pokoj pana premiéra a pak další pokoj, který byl hned vedle."

"V těch pokojích jsme provedli fyzickou a termoprohlídku se zaměřením na nalezení odposlouchávacích zařízení. Nic jsme tam nenašli, jen jsme jim dali doporučení, aby tam nejednali, protože v pokojích je klimatizace, což je z pohledu odposlechu vždy riziko. Prohlídka trvala asi čtyři hodiny," dodal Zoubek.

Petr Tluchoř na kongresu ODS v Brně.
Petr Tluchoř na kongresu ODS v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě v té době měla podle vyšetřovatelů probíhat intenzivní jednání Nagyové s takzvanými „rebely“ v ODS – Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou. Fuksa na kongresu kandidoval na post předsedy strany proti Petru Nečasovi.

V dubnu minulého roku přišlo od Nagyové poslední zadání. Opět šlo o prohlídku jejího soukromého bytu v Modřanech. Stejně jako v Brně i u Nagyové špioni použili také termokameru a ani tentokrát žádné štěnice nenašli.

Zpravodajec Zoubek, který opět prohlídku prováděl, se podle svých slov divil, jaké úkoly od vedení rozvědky přichází. "Neřešil jsem, kam jdeme ty prohlídky dělat, protože to byl rozkaz a mně nepřísluší nad rozkazy pochybovat, ale sám za sebe mohu říct, že jsem to považoval za ztrátu času, moc jsem nechápal, proč mám dělat prohlídku u ní doma, moc se mi to dělat nechtělo, ale rozkaz jsem splnil řádně," vypověděl.

Prakticky nemožné

Jak již bylo uvedeno, hledání štěnic v domě ředitelky sekce kabinetu rozhodně nemá vojenská rozvědka v popisu práce. Jenže k prohlídkám soukromých prostor ani k „cvičení“ na Nagyové, která o svém sledování byla dopředu informována, není třeba souhlas ministra obrany, a tak žalobci došli k závěru, že v tomto případě – na rozdíl od špehování Radky Nečasové – k trestnému činu nedošlo.

"Zjistili jsme nějaké další aktivity, které Vojenské zpravodajství vyvíjelo na žádost paní Nagyové. Tyto aktivity nedosáhly svou intenzitou stupně trestného činu, ale do určité míry osvětlují vztah Vojenského zpravodajství a paní Nagyové a dokreslují i okolnosti té stíhané trestné činnosti," vysvětlil náměstek vrchního olomouckého žalobce Pavel Komár.

Insider se pokoušel spojit také s advokátem Jany Nagyové Eduardem Brunou, ten však měl vypnutý telefon.

 

Právě se děje

Další zprávy