Na kolika místech budou nové kamery nasazeny, zatím není jasné. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na jejich instalaci spolupracuje s policií, se kterou vytvořila seznam 30 míst. Organizace jedná o instalaci kamer také s městy a obcemi.
Už nyní systém zkušebně funguje v Úvalech u Prahy, kde počet přestupků klesl meziročně o dvě třetiny.
"Nejedná se o doplněk zabezpečení přejezdu, ale o preventivní nástroj, díky kterému budeme moci účinně bojovat s nebezpečnými řidiči. Ti, kteří dodržují pravidla, se postihu obávat nemusí. Na druhou stranu skuteční piráti silnic mohou v poměrně krátké době přijít o body, a ztratit tak řidičský průkaz," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.
Dalším benefitem by měla být zvýšená životnost technických částí přejezdů, které jsou často poškozovány rychlým průjezdem aut.
Během sedmi měsíců letošního roku se stalo na přejezdech v Česku 116 nehod, při nichž zemřelo 23 lidí. Počet nehod se tak meziročně zvýšil o téměř 17 procent.
Kamery na tuzemských přejezdech nejsou úplnou novinkou, úřady však na základě záznamů z nich dosud kvůli jejich technickému stavu nemohly přímo pokutovat protiprávní chování řidičů. Nový systém, který bude zaznamenávat dění na přejezdech, umožní podle SŽDC pokutovat řidiče, kteří na přejezd vjedou nedovoleně. Kamery by navíc brzy mohly být doplněny o radary, které budou kontrolovat rychlost při průjezdu aut přes železniční přejezd.
Motoristům, kteří vjedou nedovoleně na přejezd, hrozí podle zákona pokuta až 5000 korun, zákaz řízení až na šest měsíců a sedm bodů v bodovém systému.