Praha - Na demonstraci za svobodu, demokracii a svobodné podnikání na Václavském náměstí se sešly stovky lidí. Někteří z nich mají transparenty s protikomunistickými hesly nebo kritikou premiéra Andreje Babiše (ANO). Demonstraci v den výročí takzvaného Vítězného února pořádají zástupci občanských iniciativ, podnikatelských sdružení, některých parlamentních i neparlamentních politických stran a Konfederace politických vězňů.
V úvodním projevu organizátoři odmítli návrat komunistů k moci a vládu jedné strany. Po komunistickém režimu podle nich zůstala pouze "spálená země" a statisíce obětí. Na demonstraci má dále s projevem vystoupit předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a historik Jiří Žáček.
Většina řečníků během dvouhodinového protestu upozorňovala na možný opětovný nástup komunistů k moci, kritizovala prezidenta Miloše Zemana a působení současné Babišovy vlády v demisi. Podle nich je vládou jedné strany bez jakékoliv důvěry. Vytýkali jí například personální změny ve státní správě, které označovali za čistky, a různá omezení pro podnikání. Řečníci kritizovali elektronickou evidenci tržeb nebo zákaz kouření v restauracích.
"Je to demonstrace, kterou chceme především vzpomenout smutné výročí uchvácení moci komunisty. A po 70 letech to bohužel vypadá, že demokracie a svoboda se opět vytrácí," řekl mluvčí organizátorů Radomil Bábek.
Akci na Václavském náměstí zahájil nástup lidí v uniformách někdejšího Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a Lidových milicí. Organizátoři také pouštěli na velkoplošné obrazovce záběry z policejního zásahu proti demonstrantům v roce 1989 či úryvky z proslulého projevu generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku.
Přihlížející účastníci mají v rukou transparenty s nápisy jako "Nejsme tupé stádo," či "Svobodu hospodám, chceme výjimku, chceme v hospodách kouřit." Další z účastníků přinesl fotografii premiéra Babiše s nápisem "Usvědčený podvodník a lhář". Terčem kritiky je i současný prezident Miloš Zeman a systém elektronické evidence tržeb (EET).
Někteří z demonstrantů také na místě uctili památku studenta Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil s úmyslem vyburcovat veřejnost k odporu proti postupující normalizaci. Podle pořadatelů byla i dnešní akce namířena proti apatii a zapomínání. Poblíž místa, kde se Zajíc po vzoru Jana Palacha před 49 lety upálil, proto umístili alespoň dočasnou pamětní tabuli.