Sešel se čestný rytíř a čestný komunista, popsal Ransdorfovu návštěvu banky její organizátor

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 1. 2016 12:45
Miloslav Ransdorf avizoval vysvětlení nejasností kolem případu zadržení ve švýcarské bance. Na tiskové konferenci, kde promluvil i hlavní organizátor akce Peter Guzmický, ale mnoho světla do kauzy nepřinesli. "Nepřišel jsem se obhajovat. Jsem organizátor a můžu za to, že pan doktor Ransdorf skončil v Curychu tak, jak skončil," doplnil ho Peter Guzmický, bývalý starosta malé slovenské obce Ivanka pri Nitre. Návštěvu banky popsal slovy, že se "sešel čestný rytíř a čestný komunista". Oba navíc nadále věří, že dokumenty, s nimiž do curyšské banky přišli, jsou pravé.
Miloslav Ransdorf (vpravo) a Peter Guzmický na tiskové konferenci.
Miloslav Ransdorf (vpravo) a Peter Guzmický na tiskové konferenci. | Foto: ČTK

Praha – Peter Guzmický a europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) na čtvrteční tiskové konferenci potvrdili, že Guzmický byl hlavním organizátorem návštěvy švýcarské banky na začátku prosince minulého roku.

"Nepřišel jsem se obhajovat. Jsem organizátor a můžu za to, že pan doktor Ransdorf skončil v Curychu tak, jak skončil," doplnil ho Peter Guzmický, bývalý starosta malé slovenské obce Ivanka pri Nitre. Návštěvu banky popsal slovy, že se "sešel čestný rytíř a čestný komunista".

Guzmický navíc několikrát novinářům ukázal rozhodnutí soudu, které má podle něj dokazovat oprávněný nárok Vladimíra Huňka na dědictví ve švýcarské bance. Podrobně však o něm mluvit nechtěl s tím, že k tomu nemá svolení.

Peter Guzmický nechtěl prozradit, o jakou sumu peněz v bance šlo, protože to je předmětem vyšetřování. Naznačil však, že jde o několik milionů eur. Miloslav Ransdorf však už v minulosti v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že na účtu je skutečně 352 milionů eur.

"Ta závěť se netýká pouze pana Huňka, ale i institucí českých, německých a švýcarských,“ prohlásil Guzmický a dodal, že pravost dokumentů nehodnotí, protože to není jeho úkolem. Třikrát navíc uvedl rozdílné datum soudních dokumentů.

Ransdorf i Guzmický si i nadále stojí za tím, že všechny dokumenty, které se této kauzy týkají, jsou pravdivé. Se švýcarskými vyšetřovateli chtějí i nadále spolupracovat. "Vše je pravdivé," zdůraznil Guzmický.

Podle Ransdorfa jsou dokumenty pravé, protože měly podle něj platná razítka a to, že peníze na účtu opravdu jsou, si ověřil. "Viděl jsem asi deset výpisů z účtů," řekl Ransdorf.

Ransdorf: Přijeli jsme navázat komunikaci

Ransdorf zopakoval, že do Curychu přijeli kvůli tomu, aby navázali komunikaci s bankou, která je čtvrtá největší ve švýcarské konfederaci. "Nedopustili jsme se ničeho, co by bylo protizákonné," tvrdí Ransdorf, který nadále doufá, že budou zveřejněny kamerové záběry z banky, které mají mluvit v jejich prospěch.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ve středu Aktuálně.cz potvrdila, že Petera Guzmického propustili z vazby 22. prosince s tím, že jeho zadržení už nebylo nutné. "Vyšetřování ale stále pokračuje," doplnila Bouvardová.

V souvislosti se "švýcarskou kauzou" požádal Ransdorf v polovině prosince o dočasné pozastavení svého členství ve frakci Evropská sjednocená levice - Severská zelená levice (GUE/NGL), a to do doby, než se celá kauza vyřeší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy