Náprava je těžká. Neznámá minulost muže, který dostal Ransdorfa do vazby

Radek Nohl Radek Nohl
12. 1. 2016 6:47
Vladimír Huněk svým příběhem o švýcarském kontě, na kterém jsou údajně stamiliony, dostal do problémů řadu lidí. Jedním z nich je vedle europoslance Miloslava Ransdorfa také Vladimír Vít. Uvěřil, že mu Huněk dá peníze, které má údajně z dědictví. Jenže splátky za koupě tří aut úvěrovým firmám Huněk nesplácel a oba poté skončili před soudem. Huněk byl v posledních patnácti letech odsouzen minimálně šestkrát. "Je nutné uchránit společnost od nebezpečí páchání další trestné činnosti," uvedl v jednom z rozsudku zlínský soudce, když zdůvodňoval, proč poslal Huňka na čtyři roky do vězení.
Europoslanec Miloslav Ransdorf.
Europoslanec Miloslav Ransdorf. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Svým příběhem o švýcarském kontě se stamiliony a podílem v čokoládovně Nestlé dostal Vladimír Huněk do problémů již řadu lidí. Do povědomí veřejnosti se ale dostal až poté, co byl před Vánoci zatčen ve Švýcarsku komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf.

Ransdorf se Huňkovi snažil společně s třemi Slováky pomoct v Kantonální bance Curych s odblokováním účtu, který tu Huněk údajně vlastní. Jenže akce skončila pro europoslance i ostatní účastníky neúspěšně. Zadržela je policie a brzy poté i obvinila.  

Z nových dokumentů, které nyní deník Aktuálně.cz získal, vyplývá, že Huněk svůj příběh vypráví nejméně od roku 2009. Tvrdí v něm, že získal rozsáhlé dědictví po tetě ze Švýcarska a také podíl v čokoládovně Nestlé. A lidé mu stále věří.

Příběhem o švýcarském kontě ovlivnil také podnikatele Vladimíra Víta. Ten se poté, co ho k tomu Huněk přesvědčil, rozhodl, že si napůjčuje od úvěrových společností na koupi tří aut. Huněk Vítovi řekl, že vozidla zvýší prestiž jeho firem a slíbil, že mu první splátky zaplatí. Od Víta si pak auta luxusních značek převzal. Huněk ale zaplatil jen první splátku. A Vít se poté kvůli nesplacení půjček dostal do problémů.

Huněk se chtěl zabít, řekl Ransdorf

Vít nakonec skončil s Huňkem před zlínským soudem a byl odsouzen k několikaleté podmínce. Huněk dostal v roce 2011 trest vyšší, čtyři roky vězení. "Stal se obětí promyšleného jednání," napsal v rozsudku soudce Radomír Koudela o Huňkově taktice, kterou Víta přesvědčil, že je příběh o milionech ve Švýcarsku pravdivý.

Poté, co se dostal Huněk na svobodu, se mu se stejným příběhem podařilo oslovit i Miloslava Ransdorfa. Ten je však dodnes přesvědčen, že se obětí podvodníka nestal. Huněk byl podle Ransdorfa v tíživé situaci. "Chtěl spáchat sebevraždu," uvedl Ransdorf minulý týden na tiskové konferenci, kde před novináři vysvětloval, proč se do Švýcarska vydal a chtěl českému občanovi pomoct.

Dům, ve kterém nyní bydlí Vladimír Huněk.
Dům, ve kterém nyní bydlí Vladimír Huněk. | Foto: Jakub Plíhal

Ověřit si jeho slova není možné. Huněk reportérovi Aktuálně.cz dveře u domu, ve kterém nyní v Libomyšli na Berounsku žije, neotevřel. Schůzku, na které chtěl vysvětlit kauzu týkající se Ransdorfa, nejprve Huněk přislíbil, poté ji ale zrušil. Na další dotazy již nereagoval.

Soud: Náprava je velmi těžká

Soudy Vladimíra Huňka v posledních patnácti letech odsoudily minimálně šestkrát. V roce 2007 odešel od soudu s tříletým trestem vězení. A i když byl poté podmínečně propuštěn, dopustil se dalšího podvodu. Za něj byl, jak již bylo uvedeno, odsouzen v roce 2011 ke čtyřem rokům vězení.

"Od dalšího páchání trestné činnosti ho neodradila ani hrozba, že vykoná zbytek trestu," prohlásil soudce Pavel Houdek. Podle Houdka proto bylo nutné, aby soud Huňka poslal do vězení. "Je nutné uchránit společnost od nebezpečí páchání další trestné činnosti," dodal Houdek s tím, že napravit Huňka je dnes již velmi těžké.

Další policejní vyšetřování

Europoslanec Miloslav Ransdorf je společně s dalším zatčeným Slovákem Peterem Guzmickým přesvědčen, že dokumenty, které od Huňka měli a se kterými jeli do švýcarské banky, jsou pravé. Byla na nich razítka a Ransdorf si podle svých slov opakovaně ověřil, že peníze na účtu jsou.

Ve Švýcarsku žijící finanční poradce Petr Axel říká, že místní banky takové výpisy účtu, které Ransdorf a spol. předložili a které se objevily v tuzemských médiích, nedělají. Dokument podle Axela navíc obsahuje gramatické chyby.   

Policisté před několika týdny začali prověřovat i další případ, ve kterém se Huňkovo jméno objevilo. Kvůli pokusu o podvod na něj bylo na policii v Berouně podáno trestní oznámení. Týdeník Respekt uvedl, že se Huněk pokusil vylákat půjčku a prokazovat svůj majetek opět dokumenty o zamrzlém kontu s obří sumou v Kantonální bance Curych. Oznamovatelé ale údajně zjistili kolem papírů vážné nesrovnalosti. Vyšetřovatelé se k případu nechtějí vyjadřovat.

"S ohledem na probíhající vyšetřování v souvislosti s tímto případem, není v současné době vhodné z naší strany podávat jakékoliv bližší informace, aby nedošlo k jeho narušení," uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy