Zemřel Miloslav Ransdorf. Byl to muž s hlubokými znalostmi, ale složitým osudem, shodují se politici

Radek Bartoníček Domácí ČTK Radek Bartoníček, Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2016 19:18
Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) zemřel. "Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," potvrdil Aktuálně.cz Jiří Dolejš. Ransdorfa našla dopoledne jeho žena, následně byl převezen do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Ransdorfovi bylo 62 let.
Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) zemřel. "Víme to už od odpoledne. Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," řekl Aktuálně.cz Ransdorfův spolustraník Jiří Dolejš.

"Je to člověk, který mě provázel 30 let. Kolega, se kterým jsme působili ve vědě, v Prognostickém ústavu. Spolu jsme zakládali KSČM. Byl to velmi blízký člověk, intelektuál. I když byl kontroverzní, odešel velký mozek," dodal Dolejš.

"Vyjádřil jsem rodině a dalším blízkým Miloslava Ransdorfa upřímnou soustrast s tím, že KSČM i celá levicová scéna ztratila  jeho smrtí výrazného intelektuála nejen v České republice, ale v celé Evropě.  Já jsem ho znal od roku 1990, Myslím, že jsme byli přátelé, často jsme spolu diskutovali," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorfa v pátek převezla záchranná služba do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Podle informací Aktuálně.cz ho doma našla jeho žena v bezvědomí.

"Mohu potvrdit, že jsme pana Ransdorfa do IKEMu přijali, další podrobnosti ale sdělovat nesmíme," uvedla odpoledne mluvčí IKEM Veronika Velcová. Vedoucí Ransdorfovy kanceláře Helena Suchá řekla, že o hospitalizaci ví a více se vyjadřovat nebude. S informací jako první přišel server ParlamentníListy.cz.

Vzdělaný člověk s rozhledem

K Ransdorfově úmrtí se vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. "Je mi to lito, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem," uvedl v prohlášení.

Na Twitteru reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: "Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal, uvedl pan prezident k úmrtí." napsal.

Názor na Ransdorfa přišel také z opačného politického spektra, od Tomáše Zdechovského, europoslance za KDU-ČSL: "Vyjadřuji hlubokou soustrast nad úmrtím kolegy Miloslava Ransdorfa, člověka hlubokých znalostí a smutného osudu. Dnešní má modlitba patří jemu a jeho rodině."

Politikův skon zasáhl také šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. "Znal jsem ho dlouhá léta, od roku 1990, i když jsme spolu měli téměř vždy rozdílné názory, tak to byla vzdělaná osobnost s velkým rozhledem. Je to opravdu velmi smutné, byl to ještě mladý člověk, budiž mu země lehká."

Kolegové z europarlamentu: Budeme ho postrádat

K úmrtí Miloslava Ransdorfa se vyjádřili také dva politici, kteří k němu měli nejblíže, protože s ním seděli v Evropském parlamentu za KSČM, poslanci Jiří Maštálka a Kateřina Konečná.

"Ztráta každého člověka je tragédií. My jsme ztratili svého dlouholetého kolegu a blízkého spolupracovníka, který oplýval mimořádnými znalostmi, jazykovými schopnostmi a zkušenostmi," uvedli s tím, že ho budou velmi postrádat.
"Za svou dlouhou politickou kariéru dokázal mnoho dobrého a doufáme, že se na něj a jeho práci nezapomene," dodali.

Ransdorfa znala řada dřívějších politiků ČSSD z doby, kdy působil v Poslanecké sněmovně, jedním z nich byl i Jan Kavan.

"Pro mě byl Míla především levicový intelektuál, nesmírně vzdělaný, který obohatil můj život. Doufám, že na něj budou lidí myslet hlavně takto, a ne na, z mého pohledu bohužel, nepochopitelnou schopnost nadělat si dluhy a potom se snažit je všemožně splácet. Mě ho v tomto bylo velmi líto. Když jsem byl rok předsedou Valného shromáždění OSN, chodili ke mně mnozí politici i novináři, s výjimkou těch českých. Přišel jen jediný - Miloslav Ransdorf. Byl tady několik dní a snažil se co nejlépe seznámit s tím, jak vše kolem mého úřadu fungovalo," zavzpomínal.

Ransdorf čelil řadě problémů

Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR a později české Sněmovny. Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu.

V posledních letech čelil řadě problémů. Ransdorfa a tři Slováky zadržela loni v prosinci švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

Ransdorf o svém zdraví mluvil často. Stěžoval si na těžkou cukrovku, kvůli níž musel brát pravidelně léky. Zdravotní problémy vysvětloval i své časté dopravní nehody. Sliboval, že řízení omezí.

 

Právě se děje

Další zprávy