Zemřel Miloslav Ransdorf. Byl to muž s hlubokými znalostmi, ale složitým osudem, shodují se politici

Radek Bartoníček Domácí ČTK Radek Bartoníček, Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2016 19:18
Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) zemřel. "Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," potvrdil Aktuálně.cz Jiří Dolejš. Ransdorfa našla dopoledne jeho žena, následně byl převezen do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Ransdorfovi bylo 62 let.
Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) zemřel. "Víme to už od odpoledne. Našli ho doma v bezvědomí, odvezli ho, ale už ho nedali dohromady," řekl Aktuálně.cz Ransdorfův spolustraník Jiří Dolejš.

"Je to člověk, který mě provázel 30 let. Kolega, se kterým jsme působili ve vědě, v Prognostickém ústavu. Spolu jsme zakládali KSČM. Byl to velmi blízký člověk, intelektuál. I když byl kontroverzní, odešel velký mozek," dodal Dolejš.

"Vyjádřil jsem rodině a dalším blízkým Miloslava Ransdorfa upřímnou soustrast s tím, že KSČM i celá levicová scéna ztratila  jeho smrtí výrazného intelektuála nejen v České republice, ale v celé Evropě.  Já jsem ho znal od roku 1990, Myslím, že jsme byli přátelé, často jsme spolu diskutovali," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorfa v pátek převezla záchranná služba do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Podle informací Aktuálně.cz ho doma našla jeho žena v bezvědomí.

"Mohu potvrdit, že jsme pana Ransdorfa do IKEMu přijali, další podrobnosti ale sdělovat nesmíme," uvedla odpoledne mluvčí IKEM Veronika Velcová. Vedoucí Ransdorfovy kanceláře Helena Suchá řekla, že o hospitalizaci ví a více se vyjadřovat nebude. S informací jako první přišel server ParlamentníListy.cz.

Vzdělaný člověk s rozhledem

K Ransdorfově úmrtí se vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. "Je mi to lito, vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem," uvedl v prohlášení.

Na Twitteru reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: "Je mi to líto. Byl to jeden z nejbystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal, uvedl pan prezident k úmrtí." napsal.

Názor na Ransdorfa přišel také z opačného politického spektra, od Tomáše Zdechovského, europoslance za KDU-ČSL: "Vyjadřuji hlubokou soustrast nad úmrtím kolegy Miloslava Ransdorfa, člověka hlubokých znalostí a smutného osudu. Dnešní má modlitba patří jemu a jeho rodině."

Politikův skon zasáhl také šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. "Znal jsem ho dlouhá léta, od roku 1990, i když jsme spolu měli téměř vždy rozdílné názory, tak to byla vzdělaná osobnost s velkým rozhledem. Je to opravdu velmi smutné, byl to ještě mladý člověk, budiž mu země lehká."

Kolegové z europarlamentu: Budeme ho postrádat

K úmrtí Miloslava Ransdorfa se vyjádřili také dva politici, kteří k němu měli nejblíže, protože s ním seděli v Evropském parlamentu za KSČM, poslanci Jiří Maštálka a Kateřina Konečná.

"Ztráta každého člověka je tragédií. My jsme ztratili svého dlouholetého kolegu a blízkého spolupracovníka, který oplýval mimořádnými znalostmi, jazykovými schopnostmi a zkušenostmi," uvedli s tím, že ho budou velmi postrádat.
"Za svou dlouhou politickou kariéru dokázal mnoho dobrého a doufáme, že se na něj a jeho práci nezapomene," dodali.

Ransdorfa znala řada dřívějších politiků ČSSD z doby, kdy působil v Poslanecké sněmovně, jedním z nich byl i Jan Kavan.

"Pro mě byl Míla především levicový intelektuál, nesmírně vzdělaný, který obohatil můj život. Doufám, že na něj budou lidí myslet hlavně takto, a ne na, z mého pohledu bohužel, nepochopitelnou schopnost nadělat si dluhy a potom se snažit je všemožně splácet. Mě ho v tomto bylo velmi líto. Když jsem byl rok předsedou Valného shromáždění OSN, chodili ke mně mnozí politici i novináři, s výjimkou těch českých. Přišel jen jediný - Miloslav Ransdorf. Byl tady několik dní a snažil se co nejlépe seznámit s tím, jak vše kolem mého úřadu fungovalo," zavzpomínal.

Ransdorf čelil řadě problémů

Ransdorf byl od roku 1972 členem komunistické strany. Od začátku 90. let byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR a později české Sněmovny. Od roku 2004 působil v Evropském parlamentu.

V posledních letech čelil řadě problémů. Ransdorfa a tři Slováky zadržela loni v prosinci švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

Ransdorf o svém zdraví mluvil často. Stěžoval si na těžkou cukrovku, kvůli níž musel brát pravidelně léky. Zdravotní problémy vysvětloval i své časté dopravní nehody. Sliboval, že řízení omezí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy