Praha - Do hranice 0,24 promile nelze prokázat vliv alkoholu na jízdu řidiče, ukázaly výsledky studie, kterou si u expertů ministerstva zdravotnictví nechala zpracovat dopravní policie.
Do tohoto množství je navíc neprůkazné, že řidič před jízdou skutečně pil. Tedy pokud se sám nepřizná.
Koncem roku 2009 policie oznámila, že od ledna se bude muset dechové zkoušce podrobit každý motorista, kterého zastaví. A do konce června ochránci pořádku přistihli pod vlivem alkoholu 6836 motoristů. Alespoň to uvádějí statistiky dopravní policie.
Takřka třetina z nich by ovšem podle výsledků studie nemusela o řidičský průkaz vůbec přijít. "U 2091 řidičů zjistili policisté množství do neprokazatelné hranice 0,24 promile," řekla Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Veronika Hodačová.
Každého motoristu, který "nadýchá" čeká správní řízení. "Policie odebere řidičský průkaz a pošle ho na obecní úřad. Když tam pak řidič trvá na tom, že opravdu nepil, a neexistuje žádná svědecká výpověď, která by jej usvědčila ze lži, na úřadě obvykle odečtou z naměřené hodnoty alkoholu těch 0,24 promile. A respektují ten výsledek po odečtení," popsal proces soudní znalec Jaroslav Zikmund.
Jedna desítka neuškodí
Navzdory zákonem stanovené nulové toleranci alkoholu tak jsou policisté při kontrolách vstřícnější. Vedou je k tomu dva důvody.
Tím prvním je, že při dechové zkoušce nelze přesně změřit množství alkoholu v těle. Tím druhým, že za určitých okolností může i zapřisáhlý abstinent nadýchat až kolem dvou promile.
Vedení policie tak nyní musí řešit nelehkou situaci, která může změnit kontroly na silnicích. Při zadávání studie oznámilo, že pokud se potvrdí neškodnost daného množství alkoholu, nařídí, aby jej hlídky při kontrole tolerovaly bez jakéhokoliv postihu či dalšího řízení.
Hranice 0,24 promile odpovídá vypití zhruba jednoho velkého desetistupňového piva.
Nyní se však policistům do slíbené úlevy nechce. Už jen třeba proto, že evropským trendem je toleranci na alkohol u řidičů snižovat.