Na Šumavě žije další vlčí rodina, ochránci zachytili vlčata pomocí fotopastí

Domácí Domácí
10. 9. 2020 15:40
Po Šumavě se pohybuje druhá vlčí rodina. Strážci národního parku měli podezření na výskyt dalších vlků již delší dobu. Jejich domněnky nyní potvrdil speciálně vycvičený pes a snímky z fotopastí, na kterých jsou vidět malá vlčata. První smečku na Šumavě zaznamenali ochránci v roce 2017.
Fotopast zachytila čtyři vlčí mláďata.
Fotopast zachytila čtyři vlčí mláďata. | Foto: NP Šumava

"Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky," vysvětluje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity, která se na výzkumu podílí.

Vlci byli v minulosti na Šumavě vyhubeni. Od roku 2015 se sem ale zase začínají vracet a k radosti ochránců tu nyní založili už druhou smečku.

"Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srním," vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl. "Druhá smečka je stále více vidět mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou," dodává jeho český protějšek Pavel Hubený.

Kojící vlčici zachytila fotopast.
Kojící vlčici zachytila fotopast. | Foto: NP Šumava

Analýzy vzorků trusu naznačovaly, že se tam od té doby mohlo kromě
dvou dospělých vlků zdržovat i jedno mladé zvíře, což by naznačovalo vytvoření smečky. Právě díky vzorkům trusu pak zoologové odhalili kojící vlčici. Samotná vlčata pak zachytila i fotopast.

Ochránci mají také záznamy o výskytu dalšího vlka či vlků v jižní části šumavského národního parku. V této oblasti se ale utvoření smečky nepotvrdilo.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy