Na Šumavě žije další vlčí rodina, ochránci zachytili vlčata pomocí fotopastí

Domácí Domácí
10. 9. 2020 15:40
Po Šumavě se pohybuje druhá vlčí rodina. Strážci národního parku měli podezření na výskyt dalších vlků již delší dobu. Jejich domněnky nyní potvrdil speciálně vycvičený pes a snímky z fotopastí, na kterých jsou vidět malá vlčata. První smečku na Šumavě zaznamenali ochránci v roce 2017.
Fotopast zachytila čtyři vlčí mláďata.
Fotopast zachytila čtyři vlčí mláďata. | Foto: NP Šumava

"Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky," vysvětluje Aleš Vorel z České zemědělské univerzity, která se na výzkumu podílí.

Vlci byli v minulosti na Šumavě vyhubeni. Od roku 2015 se sem ale zase začínají vracet a k radosti ochránců tu nyní založili už druhou smečku.

"Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srním," vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl. "Druhá smečka je stále více vidět mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou," dodává jeho český protějšek Pavel Hubený.

Kojící vlčici zachytila fotopast.
Kojící vlčici zachytila fotopast. | Foto: NP Šumava

Analýzy vzorků trusu naznačovaly, že se tam od té doby mohlo kromě
dvou dospělých vlků zdržovat i jedno mladé zvíře, což by naznačovalo vytvoření smečky. Právě díky vzorkům trusu pak zoologové odhalili kojící vlčici. Samotná vlčata pak zachytila i fotopast.

Ochránci mají také záznamy o výskytu dalšího vlka či vlků v jižní části šumavského národního parku. V této oblasti se ale utvoření smečky nepotvrdilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy