Do Česka přišel další vlk, zjistili ekologové. Osamocenou šelmu v Pošumaví zachytila fotopast

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 11. 2016 21:51
Fotopast v jižním Pošumaví zaznamenala v říjnu osamoceného vlka. Nepodařilo se prokázat, že by se v oblasti vyskytovala celá smečka. "Smečka se většinou pohybuje spolu. Na tom záběru je pouze tohle jediné zvíře," vysvětlila koordinátorka hnutí Duha Josefa Volfová. Na našem území se v současné době pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán.
Vlk vyfocený v jižním Pošumaví.
Vlk vyfocený v jižním Pošumaví. | Foto: Hnutí DUHA

Brno/Šumava – Dobrovolníci z hnutí Duha zaznamenali další výskyt vlků v Česku. V říjnu fotopast zachytila portrétní záběr vlka v jižním Pošumaví. Podle koordinátorky hnutí Duha Josefy Volfové se s největší pravděpodobností jedná o osamělého jedince.

"My jsme z té oblasti měli hlášený výskyt vlka od veřejnosti. Smečka se většinou pohybuje spolu. Na tom záběru je pouze tohle jediné zvíře. Kromě fotografie máme také video a ani na něm se v záběru neukázala žádná další zvířata," popsala Volfová. Zvíře do Česka s největší pravděpodobností přišlo z Německa nebo z oblasti Alp.

V Německu se podle odhadů pohybuje 46 smeček a 16 párů vlků. "Vlkům se podařilo zaplnit tamní území, takže začínají hledat nové oblasti a expandují i dál – například do Česka," pokračuje Volfová.

První sporadický výskyt těchto zvířat u nás začali ekologové evidovat před pěti lety. Na našem území se v současné době pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán, byli však letos zaznamenáni i na Šluknovsku, v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech. Vlci byli v českých zemích vyhubeni koncem 19. století.

Důvodů, proč je výskyt vlků v Česku tak pozvolný, je podle Volfové několik. Česká veřejnost především není na jejich příchod připravená. "U nás když se někde objeví vlk, tak všichni panikaří, že rozsápe jejich hospodářská zvířata. V Německu to řeší tak, že hospodář může žádat dotace na zavedení preventivních opatření jako elektrických ohradníků a podobně. Konflikty vůbec nevznikají, protože se jim předchází," vysvětluje Volfová. Dalšími důvody může být pytláctví nebo těžko monitorovatelné srážky vlků s auty.

Tyto záběry pořídila fotopast Hnutí Duha v Broumovském výběžku. Více videí a fotek najdete na webu www.selmy.cz. | Video: Šelmy.cz
 

Právě se děje

před 16 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy