Vlci se vrátili do Krušných hor. Šelma na unikátním videu ukázkově pózuje a větří na kameni

Domácí Domácí
28. 6. 2017 18:45
V Krušných horách se začali opět objevovat vlci. Jejich přítomnost potvrdily fotopasti, které v oblasti umístili dobrovolníci z hnutí DUHA Olomouc. Pohyb vlků v Krušných horách sledují od minulého podzimu, kdy nalezli vlčí stopy a trus. V květnu získali také video, na němž vlk větří a pózuje přímo před kamerou.
Vlk zachycený fotopastí v Krušných horách. | Video: šelmy.cz, šelmy.cz

Krušné hory - V lesích na česko-německém pohraničí se začali opět objevovat volně žijící vlci. Jejich výskyt v Krušných horách zaznamenalo Hnutí DUHA Olomouc, které v oblasti společně s dobrovolníky na podzim umístilo fotopasti. Jedna z nich dokonce v květnu šelmu natočila na video, na němž vlk takřka ukázkově pózuje.

Informace o výskytu vlků v Krušných horách se objevovaly již od minulého léta, kdy bylo nedaleko Abertam nalezeno několik stržených ovcí, během zimního monitoringu pak dobrovolníci z vlčích hlídek lokalizovali ve sněhu vlčí stopy, trus a několik kořistí.

"Od ledna jsme v Krušných horách našli kolem patnácti vzorků trusu a poslali je na rozbory. Když jsem v květnu objevila dokonce videa vlka, byla jsem opravdu mile překvapená. Vyhlédl si místo, které si oblíbilo více zvířat, na jednom záběru ukázkově pózuje a větří na kameni, kde jsem zrovna stahovala snímky z fotopasti," uvedla koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách Štěpánka Kadlecová.

Vlci jsou dobří lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnoženou zvěř, která v lesích Krušných hor i jinde ničí nadměrným okusem mladé stromky, a způsobuje tak v lesích velké škody.

"Výskyt vlka coby přirozeného predátora spárkaté zvěře přispěje ke snížení jejích stavů. To může snížit škody způsobené zvěří na lesních porostech. Vše se ukáže v průběhu následujících několika let," říká správce Lesní správy Horní Blatná Josef Zettl. 

Podle Hnutí DUHA však může vlčí přítomnost přinést strach mezi obyvateli, kteří si na ně již dávno odvykli, ale také nelibost chovatelů hospodářských zvířat.

Ekologové proto pro chovatele připraví besedy o zabezpečení stád proti útokům vlků. Na ochranu stád před šelmami je dokonce možné čerpat evropské dotace, které lze použít například na elektrické ohradníky, doplnění pevných ohrad či na nákup a výcvik pasteveckých psů.

Na našem území obývají vlci trvale území CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, CHKO Broumovsko a Krušné hory. Sporadický výskyt jedinců je hlášen také z Beskyd, Šumavy a Jesenicka.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Papež František zvažuje, že na podzim navštíví Slovensko

Papež František v pondělí řekl, že v září při cestě do Maďarska zvažuje i návštěvu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zprávu přijala s radostí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy