O šéfa Vězeňské služby se uchází tři lidé, i nynější ředitel

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
25. 4. 2014 16:32
Nového generálního ředitele by měla výběrová komise vybrat v řádech dnů.
Nový ředitel vězeňské služby Ondrášek (uprostřed) s ministryní Válkovou.
Nový ředitel vězeňské služby Ondrášek (uprostřed) s ministryní Válkovou. | Foto: Vězeňská služba

Praha - O ukončení přijímání přihlášek informovala v pátek ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Podle ní do třetí hodiny odpoledne, což byl nejzazší termín, přišly tři obálky.

Nového generálního ředitele by měla výběrová komise vybrat poměrně brzy. "Nebude to ani v řádu týdnů, ale ani v řádu hodin," odpověděla na dotaz novinářů Válková. Kdo je mezi kandidáty, však neřekla.

"Jména neznám, byla v obálkách, které převzal jeden z členů výběrové komise," odtušila Válková. Potvrdila však, že mezi uchazeči je i pověřený ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek.

Podle podmínek, které ministerstvo stanovilo, přitom kromě Ondráška podmínky splňují pouze další dva lidé - první náměstek Marian Prokeš a ekonomický náměstek Tomáš Líbal. Podle odborů se přitom Prokeš konkurzu účastnit nemůže, protože nesplňuje požadavek platové třídy.

Prokeš navíc podle nich měl být prvním kandidátem na post pověřeného ředitele Vězeňské služby. "Nikoli někdo, kdo je pověřen zcela mimo zákon," míní místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Petr Tomek.

Prokeš proto podal stížnost proti nezákonnému postupu a požaduje, aby se výběrové řízení zastavilo. "Mohl požádat o ustanovení a já bych mu buď mohla, nebo nemusela vyhovět," je přesvědčena Válková, že postupovala správně. Prokešova stížnost navíc podle ní nesplňuje základní podmínky, aby jí mohla vyhovět, přesto ji postoupila k posouzení.

Vše odstartovalo odvolání Dohnala

Foto: Vězeňská služba

Napjatá situace okolo Vězeňské služby odstartovala zahájením řízení o odvolání Petra Dohnala z funkce ředitele. Podle ministryně totiž odmítal poskytnout součinnost ministerským úředníkům při hloubkové kontrole na generálním ředitelství.

Válková si s ním rovněž nedovedla představit další spolupráci, protože Dohnal prý odmítal reformu justice. "Odevzdal mi studii, která, kdybych to shrnula do jedné věty, říkala: Nejde, nemůžu, nechci," prohlásila před dvěma týdny na Dohnalovu adresu Válková na jednání sněmovního bezpečnostního výboru.

Dohnal je však přesvědčený, že ministryně jednala "za hranou svých pravomocí", a minulý týden podal rozklad. Ten se podle Válkové řeší standardní cestou, zároveň se pracuje na dalším Dohnalově zařazení.

Pokud ministerstvo rozkladu nevyhoví, je Dohnal připravený bránit se soudní cestou. Podle něj chybným rozhodnutím ministerstva mohou státu vzniknout škody, pokud už se tak nestalo. Dohnal také poslal otevřený dopis prezidentu Zemanovi, premiéru Sobotkovi a dalším politikům, kde popisuje kroky Válkové. V dalším dopise ji vyzval, aby vzala své rozhodnutí zpět.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy