Na Opavsku uhynul pár čápů bílých. V jejich tělech našli stopy jedu na hraboše

Magdaléna Čevelová
Aktualizováno 22. 8. 2019 13:21
Dva uhynulé čápy bílé převzala minulý týden Záchranná stanice v Bartošovicích na Opavsku. Vzorky odeslali pracovníci k analýze a výsledky nyní ukázaly, že v tělech čápů byla přítomna chemická látka, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce. Podle Českého svazu ochránců přírody je to další ukázka toho, jaký dopad by měla plošná aplikace jedu na hraboše, jak plánovalo ministerstvo zemědělství.
Uhynulý čáp na Opavsku, v jehož těle našli stopy jedu Stutox II.
Uhynulý čáp na Opavsku, v jehož těle našli stopy jedu Stutox II. | Foto: Český svaz ochránců přírody

Toxický fosfid zinku, který laboranti ve vzorcích našli, je součástí jedu Stutox II. Tento přípravek slouží mimo jiné k trávení hrabošů. "O otravě čápů již byly informovány Krajská veterinární správa v Ostravě i příslušná pobočka Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského," uvedl vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel.

Protokol o provedené laboratorní zkoušce
Protokol o provedené laboratorní zkoušce | Foto: Státní veterinární ústav Olomouc

Podle něj tento případ vyvrací tvrzení, že není možná sekundární otrava. "Lze si jen velmi obtížně představit, že by čápi sezobávali přímo otrávené granule, naopak hraboši patří k hlavní složce jejich potravy. Potvrzují se tak obavy ochránců přírody a oprávněnost pozastavení výjimky pro plošnou aplikaci tohoto jedu," dodává.

Podobný případ byl zaznamenán v půlce srpna, kdy byly na jižní Moravě nalezeny desítky mrtvých zajíců polních. "S ohledem na to, že k uhynutí zajíce je nutné požití minimálně 30 granulí přípravku Stutox II, je pravděpodobné, že přípravek byl použit nelegálně a v rozporu s návodem k použití. I při cílené povrchové aplikaci je dávka zhruba šest granulí na jeden metr čtvereční," řekl dříve mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již situaci řeší. "Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava v tuto chvíli shromažďují podklady, které by vedly k nalezení pachatele, a tedy k možnosti následně vést přestupkové řízení," řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Plošné užití jedu na hraboše

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský povolil 5. srpna plošnou aplikaci jedu na hubení hrabošů polních Stutox II v nejhůře postižených regionech včetně Opavska. Proti tomu se však vzepřeli ochránci přírody a poté i ministerstvo životního prostředí. 

Ministerstvo zemědělství hájilo názor Agrární komory a Zemědělského svazu, že plošná aplikace je nezbytná, neboť by jinak mohly nastat komplikace v zemědělství i v domácnostech.

"Slova o zanedbané prevenci ze strany zemědělců, zavádějící mediální prezentace možných dopadů plošné aplikace přípravku na hubení hlodavců v krajině a neschopnost reflektovat odborná fakta neslučující se s vaším vyhraněným postojem mne vedou k závěru, že osudy lidí, kteří v zemědělství a na venkově ekonomicky působí (a jsou na těchto aktivitách existenčně závislí), vám jsou zcela lhostejné," napsal tehdy předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha v dopise adresovaném ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO).

Jeho resort spolu s nevládními ekologickými organizacemi zastávalo opačný názor, že plošná aplikace jedu je příliš velkým rizikem pro další teplokrevné živočichy a velmi riskantní narušení potravního řetězce. Ústřední ústav je však ujišťoval, že primární otravy jiných živočichů než drobných zemních hlodavců jsou velmi nepravděpodobné a druhotné otravy v podstatě vylučoval. Počítal s tím, že otrávení hraboši se stáhnou do nor a tam uhynou.

Přesto bylo rozhodnutí o plošné aplikaci tohoto jedu 12. srpna pozastaveno. Nicméně někteří zemědělci nečekali na výsledek této diskuse a jed bezprostředně po vydání rozhodnutí o možné plošné aplikaci použili.

Ministerstvo zemědělství pozastavilo výjimku umožňující plošnou aplikaci přípravku Stutox II na plošné hubení hrabošů, bude se o něm dále jednat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy