Úhyn zajíců je záhada, říkají zemědělci. Každé zvíře prý muselo sníst 40 granulí jedu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
15. 8. 2019 16:29
Zemědělci zatím marně hledají vysvětlení pro hromadný úhyn desítek zajíců na Brněnsku. V tělech zvířat se sice podle všech dosavadních testů našel jed, který zemědělci používají na přemnožené hraboše, podle odborníků by ale musel každý zajíc sníst více než čtyřicet granulí jedu, což je podle nich nepravděpodobné.
Konference Zemědělského svazu k nálezu uhynulých zajíců a kauze "hraboši" | Video: ČTK

"Situace pro nás není vůbec jednoduchá, považujeme ji za velmi vážnou a ukazuje, že tady něco nesedí," zdůraznil na tiskové konferenci předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha, který se o situaci podle svých slov radil s experty v oboru a také s výrobci přípravku.

"Proto, aby zajíc uhynul, musí zkonzumovat 40 až 60 granulí tohoto přípravku, což není vůbec malé množství. U nějaké páté šesté granule začne přípravek fungovat, vyvolá pocit zvracení, nepříjemné pocity a každopádně nechutenství," řekl Pýcha. 

Jedinou možností, jak by mohli zajíci takové množství pozřít, je podle něj to, že přípravek nebyl rozhozen plošně, ale ve velkých hromadách. "Těch zvířat je ale příliš mnoho na to, abychom se s tímto vysvětlením smířili. Nikdo zatím nedokáže říct, jak přesně to bylo," řekl.

Silnější verze jedu se používala řadu let

V Česku se přitom řadu let plošně používala proti hrabošům silnější varianta přípravku Stutox I a zemědělci žádný hromadný úhyn neregistrovali. "Pro nás je nepochopitelné, že byl Stutox I používán a nebyl zaznamenán hromadný úhyn zvěře a teď jsme v situaci, kdy to použil jeden podnik a máme tady několik úhynů. Situace je velmi zvláštní a je třeba ji prošetřit," řekl.

Firma Bonagro, na jejímž pozemcích došlo k úhynu zajíců, se brání právě tím, že jed užila stejným způsobem, jakým v minulosti aplikovala právě Stutox I. Situaci vyšetřuje mimo zemědělských a veterinárních orgánů také policie. Pokud se prokáže, že zajíci opravdu zemřeli na následky požití jedu, hrozí firmě sankce. "Je možné že došlo k technologickému pochybení na straně společnosti nebo někoho třetího," řekl předseda.

Dokud se ale situace plně neprošetří, je podle Pýchy vhodné, aby ministerstvo nezrušilo pozastavení povolení plošného používání jedu proti hrabošům. Zdůraznil také, že je třeba, aby se uklidnily emoce a situace se řešila racionálně, a veřejnost poprosil o pochopení.

Přemnožení hrabošů čelí kromě Česka v současné době také Slovensko, Rakousko i Německo. V případě zhoršení situace by Pýcha navrhoval mezinárodní spolupráci.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy