Poslanec neuhlídal liberecké MS. Odměna? Čtvrt milionu

Kateřina Eliášová
30. 6. 2009 15:10
Tomáš Hasil je dvojkou na kandidátce ODS v Libereckém kraji
Tomáš Hasil s šéfem ODS Mirkem Topolánkem
Tomáš Hasil s šéfem ODS Mirkem Topolánkem | Foto: Martina Machová

Praha - Poslanec ODS Tomáš Hasil, který dostal na starost ohlídat hospodaření libereckého mistrovství světa v Liberci coby zmocněnec vlády, dostal ročně za své služby čtvrt milionu korun.

Uvedl to ve svém majetkovém přiznání za rok 2008, které musejí poslanci vždy ke konci června podávat.

Hasil v dokumentu napsal, že dostal odměnu ve výši 240 500 korun od ministerstva školství. Podobnou částku, 248 tisíc korun, obdržel od ministerstva už v roce 2007.

Šampionát přitom provázely mnohé pochybnosti, které vyústily v podání dvou trestních oznámení iniciovaných Nejvyšším kontrolním úřadem. Kromě toho padlo i několik žalob. Poslední vývoj ukazuje, že pořadatelé šampionátu hospodařili špatně, mistrovství skončí až stomilionovým dluhem.

"Jakým způsobem bylo hospodařeno nebo nehospodařeno, to není záležitostí vládního zmocněnce. Tento dotaz musíte položit na organizační výbor," řekl Aktuálně.cz poslanec Hasil.

Plat dvacet tisíc

Je to za námi. Liberecký primátor Jiří Kittner si "plácá" s prezidentkou organizačního výboru mistrovství Kateřinou Neumannovou na závěrečném ceremoniálu ve Vesci.
Je to za námi. Liberecký primátor Jiří Kittner si "plácá" s prezidentkou organizačního výboru mistrovství Kateřinou Neumannovou na závěrečném ceremoniálu ve Vesci. | Foto: Ondřej Besperát

Hasil byl do funkce jmenován v listopadu 2006. Jako vládní zmocněnec měl dohlížet na hospodaření a přípravy mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Ministerstvo školství potvrdilo, že Hasilovi za jeho služby platilo.

"Základní plat zmocněnce byl dvacet tisíc korun měsíčně. Další peníze platilo ministerstvo za nájem kanceláře zmocněnce, její vybavení a také výdaje na dopravu," řekla Aktuálně.cz šéfka odboru komunikace ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Hasil tak vedle platu poslance získal ve funkci zmocněnce více než půl milionu korun.

O tom, že funkce zmocněnce pro šampionát bude placená, rozhodl ještě za vlády sociální demokracie námětek ministryně Petry Buzkové Karel Hrdý. Před Hasilem tuto funkci vykonával poslanec Michal Kraus, známý svojí "kakakovou aférou".

Ministerstvo přiznalo chyby

Když Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu o hospodaření šampionátu, ministerstvo školství ve svém komuniké přiznalo, že se při přípravě, a hlavně financování lyžařského šampionátu v Liberci dopustilo řady chyb.

Úkoly zmocněnce

  • koordinovat činnost subjektů souvisejících s přípravou a koordinací Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v České republice
  • předkládat vždy každé pololetí vládě prostřednictvím ministryně školství, mládeže a tělovýchovy informace o stavu přípravy Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v České republice

Hasil měl podle vládního usnesení ministerstvo co půl roku informovat o tom, v jakém stavu jsou přípravy, a také koordinovat činnost všech, kteří se na pořádání mistrovství podíleli.

Hasilův střet zájmů

Hasilovo jméno souvisí i s druhou částí kontroverzní sportovní akce. Jako vládní zmocněnec totiž v prosinci loňského roku žádal vládu prostřednictvím ministra školství o dalších 189 milionů přímo pro tým Kateřiny Neumannové.

Z mistrovství přitom profitovala i jeho firma Kalendář Liberecka, potažmo rádio Dobrý den, které spoluvlastní s Pavlem Michalem. Jako jediné rozhlasové stanici totiž organizátoři v čele s Kateřinou Neumannovou platili za vysílání infoservisu k závodům.

Přitom stanice v tu dobu nevysílala ještě ani rok a oproti ostatním regionálním rádiím nebylo v té době možné zjistit, jaká je její poslechovost.

"Vstupem do politiky jsem skončil s funkcí jednatele společnosti a jsem pouhým majetkovým spolupodílníkem. Nemám žádná rozhodovací ani podpisová práva, jednání vykonává jednatel a druhý spolumajitel firmy," odmítl Hasil nařčení ze střetu zájmů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy