Bude na mistrovství ve Vesci sníh? Asi jako na Ruzyni

Martina Machová Martina Machová
3. 12. 2008 11:10
Všechny varianty počasí jsou stejně pravděpodobné
Vesec má zase problém - nedostatek sněhu
Vesec má zase problém - nedostatek sněhu | Foto: Martina Machová

Liberec - V běžkařském areálu ve Vesci u Liberce v současnosti nad sněhem vítězí bahno a před organizátory světového šampionátu v klasickém lyžování leží rozhodnutí, zda v polovině prosince uspořádat Světový pohár severské kombinace.

Opakuje se tak situace, která donutila tým Kateřiny Neumannové rabovat sníh v Jizerských horách letos v únoru. Podle meteorologů ale nemusí být ani současný stav výjimkou. Stejné počasí může nastat také za dva měsíce, kdy se ve Vesci pojedou závody světového mistrovství.

Sníh v ostře sledovaném běžkařském areálu ve Vesci je přitom klíčem k úspěchu. "Po ostatních stránkách lze říci, že mistrovství jsme již schopni připravit," potvrdil mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný.

Organizátoři uvádějí, že k vytvoření běžeckého zázemí sněhu potřebují přibližně 30 tisíc kubíků. Připravit musí 7,5 kilometrů tratí.

Existují totiž tři modely vývoje únorového počasí, které mohou do organizace největšího sportovního podniku v dějinách Česka citelně zasáhnout.

Únor na Liberecku

 • 2008
  - po většinu období do střední Evropy proudil teplý vzduch od jihozápadu. Teploty se pohybovaly mezi 4 až 12°C, bez přírodního sněhu.
 • 2007
  - teploty zpočátku období kolem 0 °C, postupně až 10 °C, 2 cm přírodního sněhu.
 • 2006
  - teploty se pohybovaly v intervalu 2 až -7 °C, 40 cm přírodního sněhu.
 • 2005
  - teploty -4 až +4 °C, 30 cm přírodního sněhu.
 • 2004
  - teploty -4 až 7 °C, 15 cm přírodního sněhu

Vesec není na horách

Který nakonec zvítězí, nelze v současnosti na rozdíl od vyšších nadmořských výšek odhadnout. Například již nyní si totiž dovolí meteorologové říci, že v únoru v osmi stech metrech sníh z osmdesáti procent bude. Ve Vesci je pravděpodobnost všech tří modelů stejná.

Trn z paty by Kateřině Neumannové vytrhl severní nebo severovýchodní vítr.

"Přes oblast by přecházely jednotlivé frontální systémy, bylo by zataženo, se sněhovými srážkami, přičemž by teplotu určoval velmi chladný sibiřský nebo skandinávský vzduch. Dala by se předpokládat stabilní sněhová pokrývka z přírodního sněhu," charakterizovala ideální počasí, které může ve Vesci nastat, meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

I druhý model dává týmu Neumannové značnou šanci šampionát uspořádat bez větších obtíží. Je však dražší.

"Protože areál je v nížině, dá se předpokládat zataženo s nízkou oblačností, tedy inverzivní charakter počasí. Znamená to, že by bylo mrazivo, bez srážek, ale dal by se vyrábět umělý sníh. S přírodním v tomto případě nelze počítat," líčila meteoroložka.

"Také by přecházely jednotlivé frontální systémy, ale vítr by vál od západu, tedy od Atlantiku, a místo sněžení by přinesl déšť. Teploty by se pohybovaly nad nulou a docházelo by spíše k tání. V tom případě by nebylo možné ani zasněžovat," uvedla Honsová.

Druhá tvář Vesce. Zasněžit jej není zcela nereálné
Druhá tvář Vesce. Zasněžit jej není zcela nereálné | Foto: Martina Machová

Teplo může přijít z města

Naprosto zničující by ovšem byla pro šampionát třetí varianta, která může v areálu nastat. Vesec totiž leží ve stejné nadmořské výšce jako například pražské letiště Ruzyně.

Šampionát může dále negativně ovlivnit i fakt, že se závody konají až na sklonku února. I když ten bývá tradičně nejchladnějším měsícem, závody se poběží v jeho druhé polovině a končí na přelomu února a března.

Dalším úskalím Vesce je i jeho sousedství se stotisícovým městem.

"Říká se tomu tepelný ostrov. Například v případě Prahy a Brna bylo naměřeno, že teplota v jejich okolí vzrůstá až o 0,8°C. Pokud by se teploty pohybovaly kolem bodu mrazu, určitě by se i tato hodnota promítla do možností umělého zasněžování," vysvětlila meteoroložka.

Vliv tepla vyzařujícího z města potvrzují i organizátoři.

"Když fouká vítr od města, je skutečně teplejší o jeden až dva stupně, než když fouká z druhé strany od Dlouhých Mostů, a nemůžeme zasněžovat," konstatoval manažer veseckého areálu Robert Heczko.

První generálka se nepovedla

Rozruch kolem polohy areálu vzbudilo zejména letošní únorové fiasko při generálce na mistrovství. Kvůli Světovým pohárům svážely kamiony sníh z Jizerských hor, kdy podle oficiálních údajů bylo potřeba dovézt 10 tisíc kubíků sněhu.

Na Světových pohárech v únoru závodili běžci na sněhu dovezeném z hor
Na Světových pohárech v únoru závodili běžci na sněhu dovezeném z hor | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

S obdobnou akcí ale už prý organizátoři nepočítají a rezervy si nechávají vyrábět v horských centrech v Bedřichově a Albrechticích v Jizerských horách.

Organizátoři dodnes odmítají námitky, že se na tehdejší nedostatek sněhu dalo včas reagovat. "Začali jsme zasněžovat ihned, jak to bylo možné, tedy až byla zkolaudována vodárna," vrací se k minulým událostem mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný.

Do příprav generálky na mistrovství ale také výrazně zasáhl Kontinentální pohár, který se jel ve Vesci letos v lednu. Kvůli němu totiž organizátoři roztáhli vyrobený sníh, který jinak skladovali na hromadách, a ten proto rychleji roztál.

Nyní ale nechce tým Neumannové riskovat a skladovaný sníh nechávají až na mistrovství. Pokud nevyrobí dostatečné zásoby v areálu, jsou ochotni prosincové závody Světového poháru odvolat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy