Na kontě Grossova chráněnce jsou miliony od Krejčíře

Sabina Slonková
7. 4. 2010 6:00
Policie znovu zkoumá, kdo posílal peníze na účty manažerů Čepra
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Je to dilema: mít dva miliony, a přiznat se tak ke stykům s uprchlíkem Radovanem Krejčířem, nebo je kvůli pověsti raději oželet?

Někdejší chráněnec sociálnědemokratických politiků, šéf strategického státního podniku Čepro a ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec to stejně jako náměstek v Čepru Alexander Houška řeší už několik let.

A teď oba muže kvůli penězům od Krejčíře znovu prověřuje policie.

Jde o příběh z doby, kdy vrcholil Krejčířův pokus vyvést z Čepra miliardy korun. Na účtu tehdejšího šéfa společnosti Tomáše Kadlece se pak ocitly dva miliony.

Aktuálně.cz následně vypátralo, že je na Kadlecovo konto osobně vložil Krejčířův spolupracovník. A uprchlík Krejčíř se následně z Jihoafrické republiky k penězům přihlásil.

Kadlec: Byla to půjčka

Na první pohled jasná korupce.

Kadlec navíc při výslechu měnil výpovědi, nakonec se prokázal smlouvou, podle níž mu dva miliony půjčil jeho tehdejší náměstek Alexander Houška. Ten to sice popírá a smlouvu označuje za falzum, policii to ale stačilo: případ dvou milionů už jednou odložila.

Nyní jej ale podle zjištění Aktuálně.cz znovu otevřela.

Kadlece i Houšku totiž v úřadu v tichosti obvinili kvůli podezření z dvousetmilionových finančních machinací v Čepru.

"V rámci vyšetřování prověřujeme samozřejmě i tuto záležitost. Jeden nebo druhý musel být v souvislosti s těmi dvěma miliony ve spojení s Krejčířem," potvrdil státní úředník detailně obeznámený s případem.

Co je Čepro
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Co je Čepro

  • Strategická firma stoprocentně ovládaná státem
  • Schraňuje státní hmotné rezervy pro případ krize
  • Roční obrat je přes 50 miliard korun
  • Politici se v ní snaží roky uplatňovat vliv
  • V minulosti čelila pokusům o vyvedení milard
  • Policie útoky připsala uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi

Já ne, to on

Kadlec i Houška na svých pozicích odmítají cokoli měnit.

Oba tvrdí, že peníze patří tomu druhému a o Krejčířově roli podle svých slov neměli tušení. Jednu dobu se dokonce schylovalo k soudu, od něhož Kadlecovi právníci chtěli verdikt, že si Houška má na základě smlouvy dva miliony převzít, nakonec z toho sešlo.

"Peníze jsou nyní na účtu připraveny pro pana Houšku, klient s nimi nijak nedisponuje," uvedl Kadlecův advokát Radek Ondruš.

Policie zkoumá i další konta

Nejde přitom jen o dva miliony korun od Krejčíře.

Policie se zajímá i o další miliony, které přišly na Kadlecovy účty v zahraničí. Část z nich se nashromáždila v bankách ve Švýcarsku a Francii v době, kdy Kadlec vedl Čepro.

Aktuálně.cz již informovalo, že ve stejné době Kadlecova rodina investovala přes šestnáct milionů korun do nemovitostí v Praze. Kadlecovy příjmy státního úředníka a posléze šéfa státem ovládané firmy přitom na tyto investice stačit nemohly.

Tomáš Kadlec veřejně odmítá k investicím do nemovitostí cokoli říkat.

 

Právě se děje

Další zprávy