Na konci roku odejde čtvrtina doktorů, hrozí odbory

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
11. 11. 2010 11:55
Ministr zdravotnictví věří, že si lékaři odchody rozmyslí
K výzvě se již přidalo téměř 4000 lékařů, uvedl LOK na tiskové konferenci
K výzvě se již přidalo téměř 4000 lékařů, uvedl LOK na tiskové konferenci | Foto: Petr Jemelka

Praha - Lékařský odborový klub odeslal ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi i všem členům vlády otevřený dopis, v němž varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic.

K iniciativě Děkujeme, odcházíme se už podle předsedy klubu Martina Engela připojily čtyři tisíce z celkem šestnácti tisíc lékařů, kteří jsou, v případě, že nebudou vyslyšeni, odhodláni podat na konci roku výpověď.

Hrozba, že se v nemocnicích nebude mít kdo postarat o pacienty, je prý zase o něco reálnější.

Odezva ze strany vlády je podle Engela nulová a dosud se nepodařilo najít žádného partnera k jednání.

"Jsme pobouřeni skutečností, že naše argumenty se do dneška nesetkaly s korektní odezvou státní správy, natožpak i s ochotou jednat o našich požadavcích. Proto varujeme před další personální devastací, hospodářským tunelováním a definitivním kolapsem systému péče o zdraví občanů," uvedl Engel.

Alespoň dvě stovky hrubého

Peníze podle odborového klubu ve zdravotnictví jsou, ale protože se rozkrádají, nezbývá už na tu nejdůležitější složku systému - na zdravotnický personál.

„Ministr zdravotnictví uznává, že je situace špatná, ale nenavrhuje žádné řešení. My požadujeme okamžitou reformu, ale ne takovou jakou předvedl ministr Julínek, kdy se zdravotnictví privatizovalo a vnikl prostor pro další lobbing a korupci," dodal Engel.

LOK požaduje zvýšení současné mzdy lékaře odpovídající stovce hrubého na dvojnásobek. U odborníku a na vedoucích pozic pak žádá na trojnásobek až čtyřnásobek současné mzdy.

Ministr je v klidu

Na odchod z nemocnic se lékaři připravují již dnes. LOK angažoval advokátní kancelář, která v prosinci shromáždí všechny výpovědi podepsané vlastnoručně lékaři, zkontroluje jejich právní bezchybnost a postará se o včasné doručení zaměstnavatelům. Následně poskytne právní podporu těm z odcházejících lékařů, kteří ji z jakéhokoli důvodu budou potřebovat.

Ministr se podle svých dřívějších vyjádření hromadných odchodů lékařů neobává. Věří, že lékaři si odchody rozmyslí.Pokud by ale odešly asi dva tisíce lékařů, už by to byl pro nemocnice problém, menší oddělení by se musela zavírat, možná i celé nemocnice, aby péče v ostatních zařízeních byla zajištěna dostatečným počtem lékařů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 19 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy