Na jihu Moravy umrzli od úterý čtyři lidé, v Praze jeden. Většinou šlo o bezdomovce

ČTK Domácí ČTK , Domácí
23. 1. 2019 11:39
V Jihomoravském kraji umrzli od úterka do středečního rána čtyři lidé. Tři případy se staly v Brně, jeden v Břeclavi. Ve třech případech šlo nejspíše o bezdomovce. V Jihomoravském kraji jsou v posledních dnech teploty pod nulou, v noci na středu klesly až na minus 11 stupňů Celsia. V Praze od začátku roku zemřelo zřejmě v důsledku nízkých teplot šest lidí, z toho jeden muž ve středu dopoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Padesátiletý muž umrzl v noci na středu v chatce v Brně v lokalitě Červený kopec. V Horních Heršpicích zase v noci našli mrtvou třiašedesátiletou ženu pod mostem, informoval mluvčí policie David Chaloupka. 

O den dříve umrzl v Břeclavi opilý muž, který se vracel domů. Podle Chaloupky nebyl bezdomovec, ale bydlel v chatové oblasti. "Spadl do potoka, a než přišel domů, podchlazení bylo tak silné, že umrzl," řekl Chaloupka. Další obětí byl v úterý muž bez přístřeší, který zmrzl ve stanu nedaleko Opuštěné ulice v Brně.

Jeden člověk umrznul také ve středu dopoledne v Praze ve Vysočanech, jednalo se o sedmapadesátiletého muže bez domova. Od začátku roku se v Praze jedná už o šestý případ. "Evidujeme asi šest případů, kdy se dá předpokládat, že na úmrtí mohly mít vliv venkovní tepoty," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Ve většině případů se opět jednalo o lidi bez domova, definitivní příčinu úmrtí však podle ní nelze určit s naprostou jistotou, a to i přesto, že záchranná služba na místo vždy vysílá koronera.

"Každoročně evidujeme kolem dvanácti až patnácti takových případů," doplnila Poštová.

V Praze se lidem bez domova nabízí řada služeb, které mohou v chladném počasí využít. Podle vyjádření provozovatelů z tohoto týdne jsou stále volná místa v noclehárnách, kde mohou přečkat mrazivou noc v teple. Pomoc se podle zástupkyně ředitele pražského Centra sociálních služeb Ludmily Tomešové dostane každému, kdo o ni projeví zájem.

Pro lidi bez domova, kteří se i v chladném počasí rozhodnou přebývat venku, funguje terénní program, při kterém pracovníci kontaktují osoby bez přístřeší přímo v ulicích a dalších místech, kde se zdržují. Seznamují je se službami, poskytují jim sociální poradenství a případně i drobná zdravotní ošetření.

Pozor na cesty z večírku

Podle Chaloupky jsou lidé bez domova v mrazech ohroženou skupinou. "Většinou tam hraje roli i alkohol," zdůraznil Chaloupka. Pro lidi bez přístřeší fungují třeba v Brně, Hodoníně nebo Blansku noclehárny, kde lze za poplatek v řádu desítek korun přespat. Existují i noční krizová centra, kde lze zdarma přečkat mrazivé noci na židli.

Mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová řekla, že alkohol nemusí být příčinou podchlazení jen u lidí bez přístřeší. "Rizika existují i u lidí, kteří jdou například z večírku a požijí alkohol. Chtějí si chvilku odpočinout na lavičce, ale vliv alkoholu je natolik silný, že usnou. Mohou prochladnout nebo to může mít fatální následky," upozornila Bothová.

Ohrožení jsou podle ní také lidé vysokého věku. "Ošetřujeme i dezorientované seniory, kteří jsou málo oblečení. Ztratí pojem o čase a neví, kde jsou. Je to také kategorie, která může být v nebezpečí," dodala Bothová.

Záchranáři v tomto období řeší také úrazy způsobené zledovatělým povrchem. Za letošní zimu zaznamenali 121 těchto případů. Většinou to jsou lehčí úrazy jako například naraženiny a pohmožděniny, může ale jít i o zlomeniny rukou či nohou nebo úrazy hlavy. "Tento počet však nijak nevybočuje z našeho dlouhodobého průměru, což je 300 až 350 výjezdů za 24hodin," dodala Poštová.

Video: Zvykl jsem si, říká bezdomovec Jiří z dřevěné chatrče

Jiří žije v dřevěné chatrči ve zlínské čtvrti Příluky už deset let. Zvykl si i na mrazivé počasí | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy