reklama
 
 

Česko v noci opět sevřel tuhý mráz, na jihu padaly teplotní rekordy. Oteplí se až o víkendu

Aktualizováno 28. 2. 2018 8:32
Nejsilnější mráz, minus 22,3 stupně, byl v Pohoří na Šumavě.

České Budějovice - Česko zažilo další mrazivou noc. Na Šumavě rtuť teploměru klesla až k minus 22 stupňům Celsia. 

Čtyři teplotní rekordy naměřili meteorologové v jižních Čechách - na Táborsku, v Churáňově a u Blatné. Největší mráz byl v Pohoří na Šumavě, minus 22,3 stupně. 

Nejsilnější mráz, minus 22,3 stupně, byl v Pohoří na Šumavě, druhou nejnižší teplotu naměřili meteorologové na šumavském vrcholu Plechý, minus 20,7 stupně. "Pak už to bylo teplejší než minus dvacet," řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové zaznamenali čtyři teplotní rekordy. V obci Hlasivo na Táborsku bylo minus 18,2, původní rekord z roku 1986 činil minus 15 stupňů. Na Churáňově bylo dnes minus 19,1, je tak překonán rekord minus 18,2 stupně z roku 1986. V Kocelovicích u Blatné na Strakonicku klesla dnes teplota na minus 16,8, zatímco v roce 1986 byla minus 15,8 stupně. V Nadějkově u Tábora bylo dnes minus 15,3, o jeden stupeň chladněji než při dosavadní rekordní teplotě z roku 2005. "Jsou to stanice, které mají víc než třicet let pozorování," řekla Plášilová.

Liberecký kraj zažil páté ráno v řadě se silnými mrazy. V Jizerských horách klesly ráno rtuti teploměrů pod minus 17 stupňů Celsia. Na Jizerce, která patří k nejchladnějším místům, naměřili ráno minus 17,8 stupně. V horách navíc fouká nárazový severní vítr, který pocit chladu ještě zvyšuje. Komunikace v kraji jsou s opatrností sjízdné.

Mrzlo také v Moravskoslezském kraji. V Ostravě v posledních dnech pravděpodobně umrzli tři bezdomovci, v celém kraji podle dostupných informací připravil mráz o život zřejmě šest lidí. 

Tuhé mrazy by podle předpovědi Českého hydrometeorologické ústavu měly povolit až o víkendu. Ve čtvrtek a v pátek se teploty přes den nad nulu nedostanou, v noci rtuť teploměru klesne až k minus 18 stupňům Celsia.

V sobotu ale teploty přes den vystoupají na nula až čtyři stupně Celsia. V noci by teploty neměly klesnout pod minus 10 stupňů. V neděli denní teploty vystoupají na 2 až 6 stupňů, v Čechách místy naměříme až 8 stupňů Celsia. V noci teploty neklesnou pod minus 7 stupňů. 

autoři: ČTK, Domácí | 28. 2. 2018 7:24

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama