reklama
 
 

Češi během zimy nakoupili už 12 tisíc nocleženek pro lidi bez domova. Ochota pomoci v mrazech sílí

27. 2. 2018 20:15
Nocleženka stojí stokorunu a zajistí člověku bez domova přespání v jedné z devíti nocleháren Armády spásy po celém Česku.

Praha - Teploty se už tři noci po sobě drží na rekordních minimech, hluboko pod nulou zůstávají i přes den. Češi v mrazivém počasí stále častěji myslí i na to, jak pomoci těm, kdo nemají střechu nad hlavou. Jednoduchým a čím dál populárnějším způsobem je zakoupení takzvané nocleženky, která lidem bez domova umožní přespat v jedné z devíti nocleháren Armády spásy.

"Od počátku zimní sezony již dárci zakoupili zhruba 12 tisíc nocleženek a další stále přibývají. Extrémní nárůst zájmu jsme zaznamenali minulý víkend, kdy začaly Českou republiku svírat mrazy," uvedla za Armádu spásy koordinátorka projektu Nocleženka Lucie Stejskalová.

Jedna nocleženka stojí stokorunu a její nákup přes portál Darujme.cz zabere pár desítek vteřin. Právě v jednoduchosti podle Stejskalové tkví obliba projektu mezi dárci. "Člověk v podstatě jedním klikem může zachránit jiného člověka," podotýká koordinátorka projektu, podle níž pomohla i podpora takzvaných influencerů na sociální sítích.

Ve srovnání s celou loňskou sezonou, kdy Nocleženka v této podobě začala fungovat, jde už nyní, na konci února, o téměř dvojnásobné množství nakoupené pomoci. "V tuto chvíli to vypadá, že až do konce sezony budou moci lidé bez domova zdarma přečkávat noci v teple," říká Stejskalová a dodává, že i v březnu či dubnu klesá rtuť teploměru k nule. "Takové teploty už možná neohrožují život, ale minimálně zdraví určitě," myslí si.

Každému dárci Armáda spásy pošle vzkaz ve chvíli, kdy jeho stokoruna umožní konkrétnímu člověku přenocovat v teple. Kapacita devíti nocleháren zapojených do projektu Nocleženka je podle Stejskalové kolem 300 míst. "V tuto chvíli jsou zapojeny všechny noclehárny Armády spásy kromě nové v Jirkově. Pravděpodobně zapojíme i tu," uvedla Stejskalová.

Dárci podle ní nepomáhají jen nákupem nocleženek. "Přinášejí oblečení, teplé ponožky, spacáky, deky," vypočítává.

Armáda spásy kapacitu svých zařízení navyšuje také takzvaným programem volné židle, kdy lidé, kteří se nevejdou na lůžka, mohou přes noc alespoň posedět v teple. "To není kryto nocleženkou, je to samozřejmě zdarma," doplnila koordinátorka.

Přes rok je přespání v noclehárnách Armády spásy zpoplatněno částkou kolem 30 až 45 korun. "Je to motivační poplatek, ne reálná cena. Snažíme se lidi bez domova motivovat k volbě, zda chtějí přespat u nás, nebo peníze využít nějak neefektivně. Ale v těchto tvrdých mrazech poskytujeme nocleženky, protože už jde o život," vysvětluje Stejskalová. Například v Ostravě přes víkend umrzli tři lidé bez domova.

Nocleh bezdomovcům poskytuje také nezisková organizace Naděje či Charita. V Praze je k dispozici také loď Hermes. Po celé republice na bezdomovce během mrazů intenzivněji dohlíží strážníci. Radí jim, kam se mohou uchýlit, v kritických případech volají záchranku. Podle odhadů žije v Česku zhruba 30 tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

autor: Markéta Šrajbrová | 27. 2. 2018 20:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama