Češi během zimy nakoupili už 12 tisíc nocleženek pro lidi bez domova. Ochota pomoci v mrazech sílí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
27. 2. 2018 20:15
Nocleženka stojí stokorunu a zajistí člověku bez domova přespání v jedné z devíti nocleháren Armády spásy po celém Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Teploty se už tři noci po sobě drží na rekordních minimech, hluboko pod nulou zůstávají i přes den. Češi v mrazivém počasí stále častěji myslí i na to, jak pomoci těm, kdo nemají střechu nad hlavou. Jednoduchým a čím dál populárnějším způsobem je zakoupení takzvané nocleženky, která lidem bez domova umožní přespat v jedné z devíti nocleháren Armády spásy.

"Od počátku zimní sezony již dárci zakoupili zhruba 12 tisíc nocleženek a další stále přibývají. Extrémní nárůst zájmu jsme zaznamenali minulý víkend, kdy začaly Českou republiku svírat mrazy," uvedla za Armádu spásy koordinátorka projektu Nocleženka Lucie Stejskalová.

Jedna nocleženka stojí stokorunu a její nákup přes portál Darujme.cz zabere pár desítek vteřin. Právě v jednoduchosti podle Stejskalové tkví obliba projektu mezi dárci. "Člověk v podstatě jedním klikem může zachránit jiného člověka," podotýká koordinátorka projektu, podle níž pomohla i podpora takzvaných influencerů na sociální sítích.

Ve srovnání s celou loňskou sezonou, kdy Nocleženka v této podobě začala fungovat, jde už nyní, na konci února, o téměř dvojnásobné množství nakoupené pomoci. "V tuto chvíli to vypadá, že až do konce sezony budou moci lidé bez domova zdarma přečkávat noci v teple," říká Stejskalová a dodává, že i v březnu či dubnu klesá rtuť teploměru k nule. "Takové teploty už možná neohrožují život, ale minimálně zdraví určitě," myslí si.

Každému dárci Armáda spásy pošle vzkaz ve chvíli, kdy jeho stokoruna umožní konkrétnímu člověku přenocovat v teple. Kapacita devíti nocleháren zapojených do projektu Nocleženka je podle Stejskalové kolem 300 míst. "V tuto chvíli jsou zapojeny všechny noclehárny Armády spásy kromě nové v Jirkově. Pravděpodobně zapojíme i tu," uvedla Stejskalová.

Dárci podle ní nepomáhají jen nákupem nocleženek. "Přinášejí oblečení, teplé ponožky, spacáky, deky," vypočítává.

Armáda spásy kapacitu svých zařízení navyšuje také takzvaným programem volné židle, kdy lidé, kteří se nevejdou na lůžka, mohou přes noc alespoň posedět v teple. "To není kryto nocleženkou, je to samozřejmě zdarma," doplnila koordinátorka.

Přes rok je přespání v noclehárnách Armády spásy zpoplatněno částkou kolem 30 až 45 korun. "Je to motivační poplatek, ne reálná cena. Snažíme se lidi bez domova motivovat k volbě, zda chtějí přespat u nás, nebo peníze využít nějak neefektivně. Ale v těchto tvrdých mrazech poskytujeme nocleženky, protože už jde o život," vysvětluje Stejskalová. Například v Ostravě přes víkend umrzli tři lidé bez domova.

Nocleh bezdomovcům poskytuje také nezisková organizace Naděje či Charita. V Praze je k dispozici také loď Hermes. Po celé republice na bezdomovce během mrazů intenzivněji dohlíží strážníci. Radí jim, kam se mohou uchýlit, v kritických případech volají záchranku. Podle odhadů žije v Česku zhruba 30 tisíc lidí bez střechy nad hlavou.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy