Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené. Podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka se neřešily sporné body týkající se třeba vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA.
"Přátelský rozhovor pana prezidenta a amerického velvyslance, který se konal v pracovně na Hradě, byl zaměřen na ekonomickou spolupráci obou zemí, ale také na významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu, u kterého právě USA stály," informoval Ovčáček.
"Prezident republiky zdůraznil, že velvyslanec USA Stephen B. King má na Pražském hradě dveře vždy otevřené," zdůraznil mluvčí.
Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Ovčáček zveřejnil fotografii ze schůzky se svým komentářem. "Upřímné spojenectví a upřímné přátelství," napsal.
Prezident republiky a velvyslanec USA @USAmbPrague. Pražský hrad, 18.4.2018. pic.twitter.com/MchOqQ1Qs7
— Rudolf Jindrák (@rudolf_jindrak) April 18, 2018
Jindrák novinářům řekl, že šlo o první schůzku po prosincovém předání pověřovacích listin. "Schůzka se domlouvala delší dobu, ale z termínových důvodů vyšla až dnes," uvedl. Tématem podle něj byla zejména ekonomická spolupráce a spolupráce se Spojenými státy třeba v bezpečnostní oblasti. "Myslím si, že to byla velmi dobrá schůzka," řekl. Potvrdil, že na její závěr Zeman Kingovi řekl, že má dveře na Hrad otevřeny.
Jindrák poznamenal, že při přípravě schůzky se s velvyslancem shodli, že již uzavřené věci typu vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání Nikulina se již nebudou otevírat. King podle něj poděkoval za české angažmá v Sýrii a za to, že v zemi česká diplomacie zastupuje i Spojené státy.
Před jednáním mluvčí řekl, že jde o dlouhodobě plánované setkání, které se bude věnovat aktuálnímu dění ve světě a otázce spojeneckých česko-amerických vztahů. Tématem mohl být i nákup vojenských vrtulníků za několik miliard korun. Americká firma Bell je jedním z favoritů tendru.
Zeman v poslední době kritizoval USA a jejich spojence za zásah v Sýrii. Amerického prezidenta Donalda Trumpa v minulosti chválil. Po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta si spolu telefonovali a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale dosud neuskutečnila a na přijetí dosud Zeman čeká marně.
Rozpory mezi Pražským hradem a americkou diplomacií vyvolal také postoj Zemana k vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Zatímco ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodl o jeho vydání do Spojených států, Zeman podporoval vydání do Ruska, které o Nikulina mělo také zájem.
S bývalým velvyslancem Schapirem neměl Zeman dobré vztahy
King se Zemanem se poprvé setkali za začátku prosince, když velvyslanec předával prezidentovi své pověřovací listiny. Ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, s nímž český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Poprvé se střetli kvůli tomu, že americký velvyslanec označil za "poněkud prekérní", když se Zeman chystal do Moskvy na vojenskou přehlídku k oslavám výročí konce druhé světové války.
Většina evropských státníků účast odmítla kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Zeman Schapirovi vzkázal, že má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval.
Český prezident také označil za pokrytecké, když Schapiro společně s dalšími velvyslanci propagoval v Česku boj proti korupci. Amerického velvyslance, údajně kvůli chybě protokolu, kritizoval i za to, že se nezúčastnil hradních oslav 28. října. Schapiro však na Hradě byl.