Praha - Protivládních shromáždění, která na nedělní odpoledne svolali do Prahy a dalších měst organizátoři Holešovské výzvy, se zúčastnily stovky lidí. Na Václavském náměstí v Praze se v deštivém počasí sešlo asi 300 demonstrantů. Masivní demonstrace z poloviny března, kdy vyšly do ulic tisíce demonstrantů, se zopakovat nepodařilo. Holešovská výzva požaduje demisi vlády a odchod prezidenta.
Z podnětu výzvy se již v uplynulých týdnech konaly v Praze i v dalších městech protivládní protesty několikrát.
Na Václavském náměstí kromě proslovů proti vládě a prezidentovi zazněla i česká a slovenská hymna. Lidé měli na oblečení připnuté pro výzvu typické žluté visačky s textem "Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi". Řada z nich podepisovala petici žádající odchod vlády.
Mezi protestujícími se u sochy svatého Václava objevili mimo jiné i blaničtí rytíři v plné zbroji a muž s maskou připomínající prezidenta Václava Klause oblečený do pruhovaného vězeňského obleku. V ruce nesl transparent "Z Hradu rovnou za mříže, jinak to být nemůže". Více než hodinová demonstrace se odehrála v poklidu za dohledu policistů.
Hymna i písničky Karla Kryla zazněly dnes odpoledne také v Ostravě, kde se sešlo asi 300 lidí. Týž počet se shromáždil v Českých Budějovicích a v Brně, v Jihlavě bylo podle odhadů 600 účastníků. Desítky demonstrujících se pak i přes sychravé počasí dostavily na náměstí v Plzni a Karlových Varech, ale i ve Zlíně a Liberci. Organizátoři se netajili tím, že na většině míst počítali s větší účastí.
Copyright má Dělnická strana
Holešovskou výzvu si jako občanské sdružení zaregistrovala 3. dubna u ministerstva vnitra Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Upozornil na to zpravodajský server Týden.cz.
Zakladatele výzvy, pod jejíž hlavičkou se v posledních týdnech konaly protivládní demonstrace tisíců lidí v celé České republice, to zaskočilo. Sami totiž také žádali o registraci sdružení, ale předběhla je nacionalistická DSSS.
Podle údajů ministerstva vnitra je členem přípravného výboru nově zaregistrovaného sdružení s názvem Holešovská výzva místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Také adresa sdružení je stejná jako u DSSS a její předchůdkyně Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil soud zejména proto, že u ní shledal návaznost na nacionální socialismus a podněcování k násilí.
Zakladatelé Holešovské výzvy byli krokem DSSS překvapeni. "Moji kolegové o registraci zažádali, ale očividně pozdě. Měli jsme spoustu práce s přípravou a distribucí letáků i plakátů. Jsme amatéři a zatím nemáme pevnou strukturu, chceme ale se stavem společnosti něco dělat," řekl serveru Slávek Popelka z Nového Města na Moravě, který patří k původním signatářům výzvy.
"S Vandasem jednat nehodláme. Alespoň jsme si stačili zaregistrovat internetovou stránku, kde budeme naše akce nadále prezentovat," dodal.