Neprodávejte Počerady, žádali ČEZ aktivisté. Smrtkou upozornili na důsledky spalování

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2019 16:17
Doutnající makety komínů a člověk v kostýmu smrtky s kosou byli součástí happeningu, jímž zhruba tři desítky lidí v Praze protestovaly proti tomu, aby ČEZ prodal hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Akci uspořádaly ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my před budovou ČEZ.

Ekologové před vstup do budovy ČEZ položili také řadu 111 párů bot a transparent s nápisem, že toxické důsledky počeradské elektrárny mají ročně na svědomí 111 lidských životů. Vycházeli z údajů studie, kterou provedl Greenpeace.

Herec a jeden ze signatářů výzvy Zastav smrad z Počerad Vladimír Škultéty řekl, že Počerady znečišťují ovzduší nejen v Česku, ale i v okolních zemích.

Podle Jiřího Koželouha z Hnutí Duha jsou Počerady největším zdrojem emisí skleníkových plynů v Česku. "Každou minutu spálí deset tun uhlí, z toho asi 6,5 tuny úplně bez užitku proletí komínem a chladicími věžemi, protože elektrárna je zoufale neefektivní. A zbytek v podstatě pokrývá jen malou část vývozu elektřiny z České republiky," řekl.

Lukáš Hrábek z Greenpeace zmínil obavu ekologů, že v případě prodeje nebude vlastník investovat do technologií vedoucích k plnění nových emisních limitů. Připomněl snahu Tykačovy společnosti získat výjimku v limitu vypouštění rtuti pro uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, který od ekologů převzal petici, řekl, že názory ČEZ a ekologů na uhelnou energetiku se příliš neliší. Nejlepší platformou pro řešení postupu ohledně Počerad je podle něj uhelná komise. Dodal, že zákony platí jak pro ČEZ, tak pro Tykačovu společnost.

V den, kdy Greenpeace znovu počítá fiktivní oběti elektrárny Počerady, neplánovaně vypadne blok Temelína kvůli výkyvům počasí a soustavu zachraňují uhelné elektrárny. To nevymyslíš," reagovala na protest na twitteru Sev.en Energy.

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání venkovních teplot. Reaktor je na 30 procentech výkonu a nelze předjímat, kdy blok znovu připojí k přenosové soustavě, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Státní úřad pro jadernou bezpečnost ujistil, že problém s turbínou nemá vliv na jadernou bezpečnost.

Elektrárna Počerady
Elektrárna Počerady | Foto: Ludvík Hradilek

Prodat, nebo ne

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let a součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny.

První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku. ČEZ chce většinu svých uhelných zdrojů odstavit do roku 2040.

Za příčinu častějších období sucha, které trápí Česko, považují vědci změnu klimatu způsobenou emisemi CO2. Jedním ze zdrojů je spalování uhlí. | Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy