Na fintu se spolkem české soudy neskočily. Skončit má síť černých heren s tajemným majitelem

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
6. 11. 2016 17:20
Zatím nepravomocným rozsudkem české soudy zrušily už druhou síť černých heren, které se tvářily jako občanský spolek. Většinou si podobné "kluby" otvírají někteří hospodští: jednu místnost označí jako sídlo soukromého spolku a pak do ní navezou automaty. Tentokrát to však bylo podle ministerstva financí trochu jiné - herny se maskovaly jako celkem nenápadné klubovny v Praze a v Plzeňském kraji. Podle zjištění Aktuálně.cz je provozovalo občanské sdružení s názvem Hrou proti stresu. O sdružení je těžké zjistit, kdo za ním stojí a komu mohly plynout příjmy z hazardu. Spolek vznikl v roce 2012, má úředně sídlo v Jablonci nad Nisou, nezveřejňuje ale žádná telefonní čísla ani jména lidí z vedení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - České soudy zrušily už druhou síť černých heren, které se tvářily jako občanský spolek - a přitom se v nich hrál nepovolený hazard.

Podle zjištění Aktuálně.cz se jedná o občanské sdružení s názvem Hrou proti stresu, pod jehož zástěrkou vznikaly na různých místech černé herny. To znamená takové, které nemají licenci od ministerstva financí, neplatí poplatky a hlavně se vynořují tam, kde radnice plošně hazard zakázaly.

Většinou podobné si podobné "kluby" otvírají někteří hospodští: jednu místnost označí jako sídlo soukromého spolku a pak do ní navezou automaty. V případě Hrou proti stresu to bylo podle ministerstva financí trochu jiné - herny se maskovaly jako celkem nenápadné klubovny v Praze a v Plzeňském kraji.

"V boji proti ilegálnímu hazardu, odporné formě parazitování na slušné společnosti, využíváme všechny možnosti stávajícího právního rámce a naše úsilí viditelně přináší ovoce," řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Záhadné sdružení

O sdružení Hrou proti stresu je těžké zjistit, kdo za ním stojí. A komu tedy mohly plynout příjmy z hazardu. Spolek má úředně sídlo v Jablonci nad Nisou, nezveřejňuje ale žádná telefonní čísla ani jména lidí z vedení. Vznikl v roce 2012, ale dodnes do obchodního rejstříku neuložil žádné dokumenty, z nichž by bylo možné tyto informace vyčíst.

Na praktiky spolku už dříve upozorňovali někteří provozovatelé legálního hazardu. Například organizace Spelos, jejímiž členy jsou velké hazardní společnosti, zmapovala, že Hrou proti stresu nabízí svým členům různé hry s žetony - které se ovšem nakonec směňují za peníze. Jeden takový klub se tehdy objevil mimo jiné v Klatovech na Plzeňsku.

Stát jde po nelegálních hernách už dva roky. Od té doby, co města začala ve velkém přijímat vyhlášky zakazující na svém území automaty, rulety a sázkovky, se začal objevovat stále víc a víc černý hazard. Ministerstvo financí zároveň dostalo do rukou ostrou zbraň v podobě rozsudku Nejvyššího správního soudu z roku 2014.

Soudci tehdy v případě sdružení provozujícího karetní hry prohlásili, že je jedno, jestli hazard funguje pod firmou nebo pod spolkem. Zákon totiž říká, že hazard smí provozovat jen právnická osoba s patřičným povolením od ministerstva. "Nejvyšší správní soud nepochybuje, že takovým provozovatelem, jehož činnost směřuje k zajištění provozu loterie nebo jiné podobné hry, může být i občanské sdružení. Pokud tento subjekt nemá patřičné povolení, tak se jedná o provozovatele nelegálního," stojí v rozsudku.

Nemáš povolení ministerstva, končíš

Ministerstvo také podniká společně s policií přepadové akce proti nepovoleným hernám. A zabavuje jim výherní automaty nebo takzvané kvízomaty - zařízení, která působí jako elektronický znalostní kvíz, ve skutečnosti je ale zodpovězení jednoduchých otázek jen vstupenkou k běžnému hraní za peníze.

Stát také rozdává provozovatelům hazardu, tedy i hostinským, kteří neschválené automaty mají ve svých podnicích, vysoké pokuty. Majitel baru v Praze-Libuši dostal například po srpnovém zásahu úředníků a policistů pokutu 500 tisíc.

Rozsudek nad sdružením Hrou proti stresu je zatím nepravomocný, dá se čekat, že spolek se bude bránit. Stejně jako sdružení Život je hrou, které po Česku provozuje stovky nepovolených heren. I tenhle spolek nařídil Městský soud v Praze na jaře rozpustit, sdružení se však odvolalo a výsledek dosud není známý.

Podle ministerstva financí je provozování kvízomatů nelegální. Fungují na podobný způsob jako klasické výherní automaty, jen se hráče ptají na jednoduché otázky. | Video: Radek Nohl
 

Právě se děje

Další zprávy